مجالس ایران و روسیه بر گسترش همکاری های کشاورزی تاکید کردند

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

در دیدار هیات نمایندگان کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با رئیس و اعضای کمیسیون کشاورزی شورای فدراسیون روسیه ( مجلس سنا ) ، بر گسترش همکاری های کشاورزی و رفع موانع تجاری دو کشور تاکید شد.

به گزارش سرویس خبری مجله اینترنتی کشاورز جوان به نقل از واحد مرکزی خبر از مسکو ، ناصر صالحی نسب نایب رئیس اول کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در دیدار گنادی گاربونوف رئیس کمیسیون کشاورزی شورای فدراسیون روسیه گفت ایران و روسیه به عنوان کشورهای دوست و همسایه که دارای روابط سیاسی خوب هستند ظرفیت بالای برای گسترش همکاری ها به ویژه در بخش کشاورزی دارند .
وی افزود با توجه به واردات انبوه محصولات کشاورزی و مواد غذایی روسیه از سمت اروپا و وجود این محصولات با تنوع و قیمت مناسب تر در ایران ، این فرصت برای افزایش مناسبات تجاری برای دو کشور فراهم است .
نایب رئیس اول کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد جمهوری اسلامی ایران آماده تسهیل صادارت محصولات و فرآورده های کشاورزی به فدراسیون روسیه است .
صالحی نسب همچنین با انتقاد از بی توجهی برخی کشورهای همسایه دریای خزر به محیط زیست این حوزه آبی گفت : متاسفانه کارشناسان در ایران مقداری آلودگی ناشی از مواد رادیو اکتیو در دریای خزر شناسایی کردند که سبب کاهش محصولات شیلاتی شده است .
وی همکاری ایران و روسیه را برای جلوگیری از آلایندگی دریای خزر با کمک سایر کشورهای همسایه آن خواستار شد .
نایب رئیس اول کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی ، گسترش همکاری های علمی و آموزشی در حوزه کشاورزی ،آب ، منابع طبیعی و محیط زیست را از دیگر زمینه های همکاری ایران و روسیه اعلام کرد و گفت اراده مجلس شورای اسلامی و سیاست دولت تقویت همکاری ها با روسیه از جمله گسترش روابط پارلمانی است .
گنادی گاربونوف رئیس کمیسیون کشاورزی شورای فدراسیون روسیه هم در این دیدار با ابراز خرسندی از سفر هیات مجلس شورای اسلامی به روسیه گفت ایران و روسیه همسایه و دوست قدیمی هستند و این دوستی برای من که اهل استان آستاراخان در ساحل شمالی خزر هستم بسیار ارزشمند است .
وی با مثبت دانستن همکاری های تجاری ایران و روسیه بویژه مناسبات تجاری استان های شمالی ایران با این کشور گفت : ارزش مبادلات تجاری ایران و روسیه در سال ۲۰۱۲ اندکی کاهش یافت اما همکار های استانی افزایش داشته که از جمله آن افزایش ۳۰ درصدی تجارت استان آستاراخان با ایران است .
رئیس کمیسیون کشاورزی شورای فدراسیون روسیه گسترش همکاری های دو کشور بویژه در حوزه کشاورزی را بسیار مهم دانست و گفت : روسیه آماده صادارت اقلام مورد نیاز به ایران است .
گاربونوف درباره منشاء آلایندگی خزر با انتقاد از فعالیت های ترکمنستان ، قزاقستان و جمهوری آذربایجان در بخش نفت و گاز دریای خزر افزود : روسیه به سهم خود نظارت مستمری بر هر گونه فعالیت خود در خزر دارد و اطمینان می دهیم اگر در دریایی خزر آلودگی تشخیص داده شده باشد منشاء آن در روسیه نیست .
این مقام ارشد مجلس سنای روسیه همچنین با اشاره به توانمندی استان آستاراخان در شمال دریای خزر در ساخت انواع شناورها گفت : این زمینه خوبی برای همکاری با ایران است .
گاربونوف با انتقاد از تحریم های یکجانبه غرب ضد ایران گفت مقامات روسیه تا کنون اجازه نداده اند این اقدام کشورهای غربی ، تاثیر منفی بر همکاری های خوب ایران و روسیه داشته باشد .
اعضای کمیسیون کشاورزی ، آب ، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی در ادامه سفر به مسکو با مقامات دومای دولتی روسیه نیز رایزنی خواهند کرد .

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.