خانه / اخبار / مجالس ایران و روسیه بر گسترش همکاری های کشاورزی تاکید کردند
اخبار کشاورزی

مجالس ایران و روسیه بر گسترش همکاری های کشاورزی تاکید کردند

در دیدار هیات نمایندگان کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با رئیس و اعضای کمیسیون کشاورزی شورای فدراسیون روسیه ( مجلس سنا ) ، بر گسترش همکاری های کشاورزی و رفع موانع تجاری دو کشور تاکید شد.

به گزارش سرویس خبری مجله اینترنتی کشاورز جوان به نقل از واحد مرکزی خبر از مسکو ، ناصر صالحی نسب نایب رئیس اول کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در دیدار گنادی گاربونوف رئیس کمیسیون کشاورزی شورای فدراسیون روسیه گفت ایران و روسیه به عنوان کشورهای دوست و همسایه که دارای روابط سیاسی خوب هستند ظرفیت بالای برای گسترش همکاری ها به ویژه در بخش کشاورزی دارند .
وی افزود با توجه به واردات انبوه محصولات کشاورزی و مواد غذایی روسیه از سمت اروپا و وجود این محصولات با تنوع و قیمت مناسب تر در ایران ، این فرصت برای افزایش مناسبات تجاری برای دو کشور فراهم است .
نایب رئیس اول کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد جمهوری اسلامی ایران آماده تسهیل صادارت محصولات و فرآورده های کشاورزی به فدراسیون روسیه است .
صالحی نسب همچنین با انتقاد از بی توجهی برخی کشورهای همسایه دریای خزر به محیط زیست این حوزه آبی گفت : متاسفانه کارشناسان در ایران مقداری آلودگی ناشی از مواد رادیو اکتیو در دریای خزر شناسایی کردند که سبب کاهش محصولات شیلاتی شده است .
وی همکاری ایران و روسیه را برای جلوگیری از آلایندگی دریای خزر با کمک سایر کشورهای همسایه آن خواستار شد .
نایب رئیس اول کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی ، گسترش همکاری های علمی و آموزشی در حوزه کشاورزی ،آب ، منابع طبیعی و محیط زیست را از دیگر زمینه های همکاری ایران و روسیه اعلام کرد و گفت اراده مجلس شورای اسلامی و سیاست دولت تقویت همکاری ها با روسیه از جمله گسترش روابط پارلمانی است .
گنادی گاربونوف رئیس کمیسیون کشاورزی شورای فدراسیون روسیه هم در این دیدار با ابراز خرسندی از سفر هیات مجلس شورای اسلامی به روسیه گفت ایران و روسیه همسایه و دوست قدیمی هستند و این دوستی برای من که اهل استان آستاراخان در ساحل شمالی خزر هستم بسیار ارزشمند است .
وی با مثبت دانستن همکاری های تجاری ایران و روسیه بویژه مناسبات تجاری استان های شمالی ایران با این کشور گفت : ارزش مبادلات تجاری ایران و روسیه در سال ۲۰۱۲ اندکی کاهش یافت اما همکار های استانی افزایش داشته که از جمله آن افزایش ۳۰ درصدی تجارت استان آستاراخان با ایران است .
رئیس کمیسیون کشاورزی شورای فدراسیون روسیه گسترش همکاری های دو کشور بویژه در حوزه کشاورزی را بسیار مهم دانست و گفت : روسیه آماده صادارت اقلام مورد نیاز به ایران است .
گاربونوف درباره منشاء آلایندگی خزر با انتقاد از فعالیت های ترکمنستان ، قزاقستان و جمهوری آذربایجان در بخش نفت و گاز دریای خزر افزود : روسیه به سهم خود نظارت مستمری بر هر گونه فعالیت خود در خزر دارد و اطمینان می دهیم اگر در دریایی خزر آلودگی تشخیص داده شده باشد منشاء آن در روسیه نیست .
این مقام ارشد مجلس سنای روسیه همچنین با اشاره به توانمندی استان آستاراخان در شمال دریای خزر در ساخت انواع شناورها گفت : این زمینه خوبی برای همکاری با ایران است .
گاربونوف با انتقاد از تحریم های یکجانبه غرب ضد ایران گفت مقامات روسیه تا کنون اجازه نداده اند این اقدام کشورهای غربی ، تاثیر منفی بر همکاری های خوب ایران و روسیه داشته باشد .
اعضای کمیسیون کشاورزی ، آب ، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی در ادامه سفر به مسکو با مقامات دومای دولتی روسیه نیز رایزنی خواهند کرد .

همچنین ببینید

وزیر جهاد کشاورزی

وزیر جهاد کشاورزی: توسعه کشاورزی اقتصادی روز ضامن رونق تولید و اشتغال

وزیر جهاد کشاورزی گفت: توسعه کشت باغات میوه های گرمسیری در اولویت توسعه بخش کشاورزی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code