وزیر جهاد کشاورزی: تقویت صندوق های توسعه سرمایه گذاری از مهم ترین راهکارهای تقویت زیرساخت های تولید در بخش کشاورزی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

حجتی:تقویت صندوق های توسعه سرمایه گذاری بخش کشاورزی از مهم ترین راهکارها برای تقویت زیرساخت های تولید است و دولت با همکاری مجلس شورای اسلامی قرار است این صندوق ها را حمایت کند.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: دولت با تعیین تعرفه می تواند از تولید و کشاورزی حمایت کند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی،محمود حجتی در چهارمین کنگره سراسری خانه کشاورز با اشاره به اینکه تامین امنیت غذایی و حمایت از تولیدات بخش کشاورزی وظیفه دولت است ، افزود: کشاورزی معیشتی از مهمترین مشکلات تاریخی و ساختاری است که باید با شرایط و نیازهای امروز جامعه همراه شود . وی گفت: دیگر به شکل گذشته نمی شود تولید کرد و به مسائل بعد از تولید فکر نکرد.
مهندس حجتی افزود : چرا باید نهاده های مورد نیاز در دامپروری و کشاورزی را نهادها و سازمان های دیگر وارد کنند ، باید تشکل ها و اتحادیه ها شرکت های تخصصی برای واردات نهاده ها ایجاد کنند تا نیازهای قبل از تولید هم در بخش کشاورزی وارد و تامین شود.
وزیر جهاد کشاورزی افزود: باید با کمک یکدیگر سازوکار مناسب و منطقی برای بهبود زیرساخت های تولید فراهم کنیم.
مهندس حجتی گفت: تقویت صندوق های توسعه سرمایه گذاری بخش کشاورزی از مهم ترین راهکارها برای تقویت زیرساخت های تولید است و دولت با همکاری مجلس شورای اسلامی قرار است این صندوق ها را حمایت کند.
وی تاکید کرد: مسائل تولید و پس از تولید در بخش کشاورزی با یکدیگر گره خورده است و باید برای افزایش بهره وری و ارزش افزوده ؛ صنایع تبدیلی و تکمیلی و واحدهای نگهدارنده مانند سردخانه ها توسعه یابد تا محصولاتی که بیش از نیاز تولید می شود ، فراوری و تبدیل شود. وزیر جهاد کشاورزی افزود : در بسیاری از محصولات معلوم نیست مازاد تولید چه می شود ، برای نمونه گفته می شود یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن خرما تولید می شود و نیاز داخل یک میلیون تن است ، اما مشخص نیست ، ۵۰۰ هزار تن دیگر چه می شود.
وی گفت : در مرکبات ۵ تا ۶ میلیون تن تولید داریم و نیاز یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن است اما معلوم نیست چرا مرکبات را با دلار ارزان وارد می کنیم.
مهندس حجتی گفت: چرا باید مسائل پس از تولید دغدغه کشاورزان باشد ، باید به عنوان تولیدکننده بزرگ محصولات کشاورزی وارد بازار شویم و با تنوع تولید به صادرات برسیم.
وی افزود: بازاریابی و ایجاد بازارهای هدف جدید ، مسیری است که تمام کشورهای بزرگ تولیدکننده و کشورهای توسعه یافته برای صادرات گذرانده اند و ما نیز باید این مسیر را برویم.
وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد: تعیین تعرفه برای محصولاتی که در داخل مازاد بر نیاز تولید می شود مهمترین اقدام دولت برای حمایت از تولیدکنندگان بخش کشاورزی است.
حجتی افزود: متاسفانه در سال های ۸۵ تا ۸۷ شاهد بودیم که دولت های بزرگ با حمایت های اقتصادی و تعرفه ای توانستند نرخ شکر را در بازارهای جهانی پایین نگه دارند و از طرف دیگر کاهش تعرفه واردات شکر از ۱۳۰ درصد به ۱۰ درصد سبب شد ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تن شکر وارد و محصول چغندر قند در داخل نابود شود.
وی گفت: کاهش تعرفه واردات شکر سبب شد کارخانه های قند و تولید نیشکر ضربه مهلکی بخورد ، بطوری که تاکنون تولید چغندر قند به ۶ میلیون تن تولید سال های گذشته نرسیده است.
وزیر جهاد کشاورزی افزود: تولید چغندرقند در کشور ۴ میلیون تن است و ۳۰ درصد با میزان تولید مطلوب فاصله داریم.
مهندس حجتی گفت: دولت باید با تعیین تعرفه از محصولات کشاورزی به ویژه محصولات استراتژیک حمایت و درباره واردات مراقبت کند.
وی بر افزایش بهره وری از منابع پایه تولید تاکید کرد و افزود: باید در دشت های بحرانی کشورکه با کمبود آب روبروست ،برنامه ریزی کنیم و با تدابیر منطقی راه حلی برای توقف برداشت بی رویه آب ارائه شود.
وزیر جهاد کشاورزی گفت : کشور ما کم آب است بنابراین باید برنامه های الگوی کشت و تولید در بخش کشاورزی براساس میزان بارش ۲۳۰ تا ۲۴۰ میلی متر طراحی شود.
حجتی افزود: دیگر نمی توان نارسایی های بخش تولید را با خشکسالی تبرئه کنیم و باید با همین شرایط تولید کنیم.
وی گفت: در بخش کشاورزی باید با در نظر گرفتن شرایط میزان بارش و خشکسالی تولید کنیم و بذرهای مناسب با این شرایط ، کشت و تولید شود.
وزیر جهاد کشاورزی با تاکید بر واردات فناوری های علمی به بخش کشاورزی افزود: در گذشته در بخش کشاورزی به روی فناوری های جدید دنیا بسته شد اما امروز باید اگر یافته ای علمی در دنیا در زمینه بذر، نهال، ژن، ماشین آلات و دیگر مسائل وجود دارد ، به کشور وارد شود.
مهندس حجتی با اشاره به نیروی متخصص بخش کشاورزی گفت: رنج عمده ای که کشور دارد نبود مدیر با تدبیر است ، مدیر باید فرصت ها را بشناسد و استفاده کند و نیروهای متخصص یکی از این فرصت هاست.
وی کمبود سرمایه در بخش کشاورزی را از دیگر مشکلات تاریخی دانست و افزود: این بخش برای تقویت زیرساخت های تولید به سرمایه گذاری نیاز دارد.
وزیر جهاد کشاورزی درباره بیمه خدمات اجتماعی کشاورزان گفت: این بخش در حوزه وظایف وزارتخانه نیست اما می توانیم به کمک سازمان تامین اجتماعی و دولت این مسئله را ساماندهی کنیم.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *