رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی: اجرای پدافند غیرعامل امنیت غذایی را تامین می‌کند

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی گفت: پدافند غیرعامل از مولفه‌های اصلی و مهم در تضمین امنیت غذایی مردم است.

به گزارش سرویس خبری مجله اینترنتی کشاورز جوان به نقل از خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه آذربایجان شرقی، مسعود محمدیان هم زمان با هفته پدافند غیرعامل در گفت‌وگو با خبرنگاران در محل این سازمان با بیان اینکه هفته پدافند غیرعامل بهترین فرصت برای آگاه‌سازی مردم و جامعه از این موضوع مهم و موثر در کشور است افزود: اهمیت موضوع پدافند غیرعامل در بخش کشاورزی برای تداوم امنیت غذایی همواره مورد توجه بوده و هست و باید در آگاهسازی عمومی این موضوع تلاش کنیم.

 

وی با تأکید بر میزان آمادگی هر سازمان مقابل تهدیدها و بحران‎ها برای کاهش آسیب‎پذیری و تولید پایدار در برابر مخاطرات گفت: در پدافند غیرعامل در مواجهه با حوادث و بحران چهار مرحله پیشگیری از وقوع بحران یا تهدید، آمادگی قبل از بحران، مقابله با تهدید و بازتوانی پس از بحران مد نظر است.

 

محمدیان افزود: با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری بر لزوم ارتقای سطح آمادگی کشور در مقابله با هرگونه تعرض و تهدیدات بدخواهان نظام، براین اساس شعار”پدافند غیرعامل، یک اصل برای همیشه” برای هفته پدافندغیرعامل انتخاب شده است.

 

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان برگزاری نشست‌های تخصصی، تبلیغات و اطلاع رسانی با محوریت بحث پدافند غیرعامل، افتتاح و بهره برداری پروژه‌های پدافند غیرعامل، برپایی نمایشگاه، تجلیل از فعالان امر پدافند غیرعامل و توزیع بروشور را از جمله محورهای اصلی برنامه‌های هفته پدافند غیرعامل همزمان با دیگر استان‌های کشور در سطح استان آذربایجان شرقی عنوان کرد.

 

وی افزود: به طورکلی پدافند غیرعامل به مجموعه‌ای از اقدامات غیرمسلحانه اطلاق می‌شود که موجب افزایش بازدارندگی، کاهش آسیب پذیری، تداوم فعالیت‌های ضروری، ارتقاء پایداری ملی و تسهیل مدیریت بحران در مقابل تهدیدات و اقدامات نظامی دشمن می‌شود.

 

وی با بیان اینکه در پدافند غیرعامل اهدافی همچون کاهش آسیب پذیری زیرساخت‌ها در حوادث، تسهیل مدیریت بحران، افزایش بازدارندگی و ارتقاء پایداری ملی دنبال می‌شوند افزود: پدافند غیرعامل در بخش کشاورزی، به مجموعه اقدامات پیشگیرانه در حوزه دام و گیاه اتلاق می‌گردد که با اجرای آن می‌توان قدرت اثر تهدیدات را کاهش و آستانه آسیب پذیری بخش کشاورزی را افزایش داد به این ترتیب می‌توان میزان خسارات و تلفات احتمالی ناشی از تهدیدات را به حداقل ممکن کاهش داد.

 

وی با بیان اینکه در منابع علمی و متون اصلی از پدافند غیرعامل در بخش کشاورزی با عنوان آمادگی در برابر تهدیدات زیستی عمدی یاد می‌شود ادامه داد: تامین امنیت غذایی مهمترین هدف پدافند غیرعامل در بخش کشاورزی است که اعضای ستاد پدافند غیر عامل سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی در گروه‌های مختلف جلسات مختلفی را به صورت ماهانه جهت تحقق این امر مهم برگزار می‌کنند.

 

محمدیان با بیان اینکه یکی از اهداف تهدیدات در شرایط بحران مختل کردن بخش تولید و محصولات غذایی با استفاده از تکنیک‌های مختلف است افزود: بخش کشاورزی به عنوان محور اصلی، تأمین غذایی مردم را به‌ عهده دارد، بنابراین داشتن برنامه ریزی جامع و فراگیر و شناخت ویژگی تهدیدات در حوزه کشاورزی ضروری است.

 

وی با بیان اینکه آنچه امروز به آن نیازمندیم، شناسایی تهدیدات است یعنی با برنامه ریزی صحیح باید اولویت‌ها را مشخص کرده و برنامه‌های عملیاتی مناسب آن را طراحی و اجرا کرد افزود: در برنامه پنجم توسعه، مهندسی پدافند غیرعامل در متن سیاست‌های راهبردی کشور مورد توجه قرار گرفته و بدین منظور در کارگروه تخصصی پدافند غیرعامل تهدیدات بخش کشاورزی، رصد و پایش و تجزیه و تحلیل و در نهایت متناسب با آن اقدام می‌شود.

 

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان به اهمیت همکاری مراکز تحقیقاتی به خصوص در حوزه تهدیدات بیولوژیک با این کارگروه را بسیار مهم تلقی کرد و گفت: تشکیل جلسات کارگروه پدافند غیرعامل، تهیه راهبرد علمی و پژوهشی، برگزاری دوره‌های آموزشی سطح‌بندی مراکز تولید بر‌اساس اهمیت آنها و مطالعه و شناسایی نقاط آسیب‌ پذیر به همراه تدابیر لازم برای مقابله با آسیب‌ها در بخش کشاورزی و برگزاری مانور از ضروریات بخش کشاورزی استان است.

 

وی با بیان اهمیت امنیت غذایی کشور تشریح کرد: استان آذربایجان شرقی نقش تعیین کننده‌ای در تامین امنیت غذایی کشور داشته و در تولید بیش از ۲۰ نوع محصول کشاورزی جایگاه ویژه و ممتازی دارد و یکی از قطب‌های ویژه کشاورزی کشور محسوب می شود.

 

محمدیان افزود: توجه به مباحث قرنطینه‌ای در مبادی ورودی محصولات کشاورزی و نهاده‌ها، انجام اقدامات پیشگیرانه در ورود آفات و بیماری‌ها با واردات محصولات کشاورزی، نظارت بر پست‌های قرنطینه‌ای، تجهیز آزمایشگاه‌ها و کلینیک‌های گیاهی و دامپزشکی و توسعه شبکه‌های مراقبت و پیش آگاهی از جمله محورهای مورد اهتمام در سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی در مورد پدافند غیرعامل است.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *