لکه های نفتی ۳۰ هزار هکتار زمین کشاورزی در خوزستان را نابود می کند

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

مجله اینترنتی کشاورز جوان – عضو هیات مدیره نظام صنفی کشاورزی خوزستان هشدار داد: با توجه به شکسته شدن لوله نفت در پشت سد رامشیر ، ورود لکه های نفتی به رودخانه جراحی موجب نابودی ۳۰ هزار هکتار از زمین های کشاورزی این استان می شود.

ˈسید حسین موسویˈ روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا با اشاره به شکسته شدن لوله نفت در پشت سد رامشیر و مصادف شدن آن با آغاز کشت پاییزه افزود: از زمان شکسته شدن لوله تاکنون، مسیر آب این رودخانه با هدف پاکسازی بسته شده و با گذشت دو هفته از این موضوع هنوز شرکت نفت قادر به انجام ماموریت خود نشده به گونه ای که عملا رودخانه جراحی خشک شده است.

وی اظهارکرد: تداوم این موضوع منجر به بروز خسارات هنگفتی به کشاورزان سه شهر ماهشهر، شادگان و رامشیر خواهد شد، چرا که اکثر کشاورزان این مناطق اقدام به بذرپاشی کرده اند و این مشکل باعث می شود احتمال نابودی بذور افزایش یابد.

وی ادامه داد: از سویی دیگر در صورتی که در روزهای آینده، مسیر آب رودخانه باز شود باز هم شاهد کاهش سطح سبز مزارع خواهیم بود، چراکه هوا رو به سردی است و گیاه مقاومت لازم را نخواهد داشت.

عضو هیات مدیره نظام صنفی کشاورزی خوزستان تصریح کرد: با وجود اینکه کشاورزان در زمان مقرر اقدام به پرداخت آب بهای خود کرده اند اما ناخواسته باید منتظر خسارات سنگینی به مزارع خود باشند.

موسوی گفت: سازمان آب و برق با وجود اینکه قیمت آب بها را ۶۰ درصد افزایش داده اما حاضر نیست سد مارون را برای کشاورزان باز کند، این در حالیست که هم اکنون پشت سد تنظیمی رامشیر خالی از آب است و آبگیری آن زمان می برد.

وی تاکید کرد: در صورت تداوم این روند، نظام صنفی کشاورزی هم در راستای پیگیری حقوق کشاورزان منطقه تصمیمات لازم را خواهد گرفت.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.