افزایش ۴۰ درصدی صادرات محصولات کشاورزی استان مازندران

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

مجله اینترنتی کشاورز جوان – رئیس سازمان جهادکشاورزی مازندران گفت: بیش از ۸۰ هزار و ۸۱۶ تن انواع محصولات کشاورزی از گمرکات استان به خارج کشور صادر شده است.

به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی مازندران، رضا عظیمی با اشاره به اینکه در هفت ماهه نخست امسال بیش از ۸۰ هزار و ۸۱۶ تن انواع محصولات کشاورزی از گمرکات مازندران به خارج از کشور صادر شده است، اظهار کرد: این مقدار صادرات نسبت به مصرف مشابه از لحاظ وزنی بیش از ۳۸ رصد و از لحاظ ارزشی بالغ بر ۴۰ درصد سیر صعودی داشته است.

وی، عمده محصولات کشاورزی صادر شده در هفت ماه نخست امسال را شامل فرآورده های لبنی، سیب درختی، گل و گیاه، کیوی و سایر محصولات اعلام کرد و گفت: این محصولات به کشورهای هدف شامل عراق، روسیه، آذربایجان، ترکمنستان و قزاقستان صادر شده است.

عظیمی، افزایش سطح مهارت و تخصص صادر کنندگان محصولات کشاورزی، تنوع محصولی و کیفیت بسته بندی مناسب، افزایش توان بازاریابی صادرکنندگان محصولات کشاورزی، افزایش کیفیت مطلوب محصولات کشاورزی و صادرات آن از استان به کشورهای هدف، افزایش ارزش دلار و معرفی بازارهای هدف جدید را از جمله دلائل عمده رشد صادرات محصولات کشاورزی استان مازندران در مدت زمان فوق اعلام کرد.

تامین ۵۰۰ میلیون دلار برای تامین نهاده های کشاورزی

عبدالله زاده، معاون برنامه ریزی شرکت خدمات حمایتی کشاورزی کشور در جلسه شورای کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی مازندران با اعلام اینکه با پیگیری‌های وزیر جهاد کشاورزی ۵۰۰ میلیون دلار برای تهیه و توزیع نهاده های کشاورزی تأمین اعتبار شده است، گفت: ۴۹۱ هزار تن انواع کودهای پتاسه و فسفاته در بنادر کشور در حال تخلیه بوده و کشاورزان هیچ نگرانی برای تأمین کود شیمیایی نداشته باشند.

وی با اشاره به اینکه ۵ میلیون تن کود از ته نیز در داخل کشور تولید می‌شود که از کیفیت خوبی نیز برخوردار است تا مصرف در داخل کشور، به خارج از کشور صادر می شود.

معاون برنامه ریزی شرکت خدمات حمایتی کشاورزی کشور افزود: درباره تولید کود اوره مشکلی نداریم و کودهای فسفاته و پتاسه نیز از بهترین تولیدکنندگان کود در کشورهای اروپایی خریداری شده و دارای بهترین کیفیت هستند.

قلع و قمع اراضی غیرمجاز ساری

در راستای حفظ و صیانت از اراضی کشاورزی و جلوگیری از تغییر کاربری غیر مجاز و تبصره ۲ ماده ۱۰ قانون حفظ کاربری اراضی کشاورزی، تعداد ۱۲ مورد احکام قلع و قمع و تخریب ساخت و ساز غیر مجاز در اراضی زراعی و باغی در منطقه فرح آباد شهرستان ساری اجرا شد.

طهمورث قاسم نژاد، مدیر جهاد کشاورزی ساری تصریح کرد: با اجرای احکام فوق حدود هفت هکتار از اراضی کشاورزی که به صورت غیر مجاز تفکیک شده بود آزاد سازی شد.

وی با اشاره به اینکه قلع و قمع توسط اکیپی از مدیریت کشاورزی این شهرستان و با حضور دهیار روستا و نیروی انتظامی صورت گرفت، حفظ بستر تولید و جلوگیری از هر گونه ساخت و ساز غیر مجاز در اراضی کشاورزی را از اولویت های اصلی و در دستور کار این مدیریت عنوان کرد و افزود: این کار با هماهنگی دستگاه های ذیربط با بشدت و قوت هر چه تمام تر ادامه خواهد داشت.

توزیع ۱۴۲۶ تن نهاده دامی یارانه دار در بابل

امسال بالغ بر ۱۴۲۶ تن نهاده های دامی یارانه دار با نظارت کارشناسان مدیریت جهاد کشاورزی بابل بین بهره برداران دامی این شهرستان توزیع شد.

مسعود غلامی، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بابل اظهار کرد: توزیع نهاده های یارانه دار بین بهره برداران دامی این شهرستان با همراهی نماینده اداره صنعت و معدن و تجارت صورت گرفته است.

وی افزود: در راستای تامین خوراک طیور هزار و ۶۸۰ تن ذرت و ۳۹۰ تن سویا از سوی تعاونی مرغداران و با نظارت کارشناسان تولیدات دامی این مدیریت بین مرغداران این شهرستان توزیع شده است.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *