سهم ایران از تولید لبنیات جهان / افزایش تولید گوشت در ایران

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

مجله اینترنتی کشاورز جوان – سازمان جهانی خواروبار و کشاورزی (فائو) در جدیدترین گزارش از سری گزارش های خود موسوم به «گزارش چشم انداز جهانی غذا» به بررسی میزان تولید، صادرات و واردات و به و طور کلی وضعیت محصولات غذایی و کشاورزی در ایران پرداخته است.

تولید ۸ میلیون تن شیر و محصولات لبنی در ایران طی سال ۲۰۱۳

سازمان جهانی خواروبار و کشاورزی همچنین اعلام کرد: ایران در سال جاری میلادی ۷ میلیون و ۹۰۰ هزار تن شیر و محصولات لبنی تولید کرده است.

در این گزارش آمده است: در سال ۲۰۱۳ در جهان بالغ بر ۷۸۰ میلیون تن شیر و محصولات لبنی تولید شده است که ۴۰۴ میلیون تن تولید کشورهای در حال توسعه و بیش از ۳۷۶ میلیون تن آن تولید کشورهای توسعه یافته بوده است.

ارقام فوق نشان‌دهنده سهم یک درصدی ایران در تولید لبنیات جهان است.

بر اساس گزارش چشم انداز جهانی غذا این سازمان، ایران در سال جاری میلادی ۷ میلیون و ۹۰۰ هزار تن شیر و محصولات لبنی تولید کرده است که نسبت به سال گذشته ۲۰۰ هزار تن افزایش را نشان می دهد.

همچنین میزان واردات این محصولات در سال جاری ۵۸۲ هزار تن و میزان صادرات ۲۹۹ هزار تن تخمین زده شده است.

بر این اساس، صادرات محصولات لبنی ایران ۳۱۶ هزار تن نسبت به سال ۲۰۱۲ کاهش داشته اما واردات ۱۸۱ هزار تن افزایش داشته است. ایران در سال گذشته ۴۰۱ هزار تن فرآورده لبنی از خارج وارد کرده است.

سازمان جهانی خواروبار و کشاورزی، پنج تولید کننده بزرگ شیر و محصولات لبنی در جهان را به ترتیب اتحادیه اروپا با ۱۵۶، هند با ۱۴۱، آمریکا با ۹۲، چین با ۴۸ و پاکستان با ۳۹ میلیون تن معرفی کرده است.

 

وضعیت لبنیات جهان در سال ۲۰۱۳

براساس این گزارش، کشورهای آسیایی و آمریکای لاتین و کشورهای جزایر واقع در دریای کاریب بیشترین افزایش تولید را خواهند داشت.

فائو همچنین پیش‌بینی کرده است، تجارت جهانی فرآورده‌های لبنی با ۰٫۹ درصد کاهش در سال جاری به ۵۳ میلیون تن خواهد رسید که این رقم با میانگین افزایش ۷ درصدی تجارت این محصول در ۴ سال گذشته مقایسه شده است.

سازمان خواروبار جهانی اعلام کرده است در سال ۲۰۱۳، آسیا همچنان بازار اصلی برای تولیدات لبنی خواهد ماند براین اساس حدود ۵۵ درصد واردات دنیا در این قاره است و به دنبال آن آفریقا ۱۵ درصد واردات محصولات لبنی را دارد.

فائو گزارش داده است، در سال ۲۰۱۳ تقاضای قابل توجهی از کشور چین، جمهوری اسلامی ایران، سنگاپور و پاکستان انتظار می‌رود و  آسیا، امارات، عربستان سعودی، اندونزی، ژاپن، فیلیپین، مالزی، ویتنام و تایلند بعنوان بازارهای مهم خواهند ماند اما سطح وارداتشان تغییر محسوسی نخواهد داشت ودر برخی موارد احتمال کاهش هم وجود دارد.

فائو همچنین گزارش داده است در آفریقا، احتمال کاهش واردات فراورده‌های لبنی به دلیل افزایش قیمت جهانی، خواهد بود، وارد کنندگان اصلی محصولات لبنی مانند کشورهای نیجریه، لیبی و آفریقای جنوبی هم از افزایش قیمت جهانی متاثر می‌شوند.

در آمریکای لاتین و کشورهای واقع در جزایر دریای کاریب نیز چند کشور شامل ونزوئلا، کوبا، کلمبیا، برزیل و پرو وارد کننده اصلی شیرخشک خواهند بود.

سازمان خوار و بار جهانی همچنین پیش‌بینی کرده است، واردات روسیه به دلیل تحریک تقاضا برای واردات کره افزایش می‌یابد.

 

افزایش ۳۸ هزار تنی تولید گوشت در ایران

بر اساس گزارش چشم انداز غذایی فائو، گوشت تولیدی ایران در سال جاری با افزایش ۳۸ هزار تنی نسبت به سال قبل مواجه شده است.

بر اساس این گزارش، در سال جاری میلادی ۲٫۲۷۳ میلیون تن انواع گوشت در ایران تولید شده است که این رقم در سال گذشته برابر با ۲٫۲۳۵ میلیون تن بوده است.

کل مصرف گوشت در ایران طی سال گذشته ۲٫۳۷۵ میلیون تن و این رقم برای سال جاری ۲٫۴۶۲ میلیون تن اعلام شده است. واردات این محصول در سال ۲۰۱۳ نسبت به سال گذشته افزایش یافته و ۲۲۸ هزار تن عنوان شده است. میزان گوشت وارداتی ایران در سال ۲۰۱۲ نیز حدود ۱۶۷ هزار تن برآورد شده است.

فائو همچنین صادرات گوشت ایران در سال جاری را ۳۹ هزار تن تخمین زده است که نسبت به ۲۷ هزار تن در سال ۲۰۱۲ از افزایش برخوردار بوده است.

به گزارش این نهاد بین‌المللی، میزان گوشت تولیدی در جهان در سال ۲۰۱۳ بالغ بر ۳۰۸ میلیون تن برآورد شده است که بیش از ۱۸۸ میلیون تن آن محصول کشورهای درحال توسعه و بیش از ۱۲۰ میلیون تن آن تولید کشورهای توسعه یافته عنوان شده است.

به نوشته این گزارش، چین با تولید ۸۴ میلیون تن، بزرگ ترین تولیدکننده گوشت در جهان است. اتحادیه اروپا با ۴۵ میلیون تن و آمریکا با ۴۲٫۵ میلیون تن دومین و سومین تولیدکنندگان بزرگ گوشت جهان هستند.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *