مصرف بی رویه علف کش ها در کشاورزی امروز

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

مجله اینترنتی کشاورز جوان – داوود یارمحمدی کارشناس کشاورزی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران با اشاره به لزوم برنامه ریزی مدون برای مصرف آفت کش ها در کشور گفت: سالانه در دنیا ۲۰ هزار تن آفت کش شیمیایی مصرف می شود که بخش قابل توجه آنها مربوط به “علف کش”هاست.

وی گفت: مصرف مکرر اما بی برنامه علف کش ها در جهان باعث شده در جهان از ۳۶۰ بیوتیپ گیاهی ۱۹۸ گونه علف هرز مانده باشد.

این کارشناس با بیان اینکه عدم کنترل علفهای هرز سبب آسیب به زمین کشاورزی می شود ادامه داد: عدم کنترل علفهای هرز سبب آسیب به زمین کشاورزی می شود اما استفاده بی رویه از علف کش ها علاوه بر آسیب به زمین سبب صدمه به بافت خاک می شود و این مهم در دراز مدت حتی کشاورز را مجبور به تغییر کاربری زمین زراعی می کند.

یارمحمدی اضافه کرد: این استفاده بی رویه سبب مقاوم سازی علفهای هرز می شود که این مهم حتی کشاورزی مکانیزه را با اختلال مواجه می کند.

وی تأکید کرد: تقویت مدیران محلی و دهیاران در جهت آموزش و ترویج در راستای استفاده بهینه از آفت کش ها باید در دستور کار ادارات جهاد کشاورزی باشد.

یارمحمدی در پایان گفت: استفاده از آفت کش های بیولوژیک، شناسایی مناطق حساس به علف های هرز و اجرای طرح پایلوت از جمله اقدامات موثر در جلوگیری از مصرف بی رویه علف کش هاست هرچند در چند سال اخیر اقداماتی توسط وزارت جهاد کشاورزی در این زمینه صورت گرفته اما کافی نیست و مسئولان وزارت جهاد باید نقش کشاورز را در این زمینه از یاد نبرند.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *