خسارت ۱۳ میلیارد تومانی به محصولات کشاورزی پاسارگاد

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

مجله اینترنتی کشاورز جوان – مدیر جهاد کشاورزی پاسارگاد گفت: امسال با شروع فصل سرما در حدود ۱۳ میلیارد تومان خسارت به کشاورزان وارد شد و محصولات زیادی همچون گوجه فرنگی و ذرت از بین رفت.

عزیز روستا در گفت و گو با خبرنگار تسنیم اظهار کرد: با توجه به خشکسالی های چند سال اخیر و سرمازدگی محصولات کشاورزی با شروع فصل سرما، نیازمند تجدید نظر صندوق بیمه کشاورزی در قوانین و حمایت هرچه بیشتر از کشاورزان هستیم.

مدیر جهاد کشاورزی پاسارگاد افزود: امسال با شروع فصل سرما در حدود ۱۳ میلیارد تومان خسارت به کشاورزان وارد شد و محصولات زیادی همچون گوجه فرنگی و ذرت از بین رفت.

وی گفت: یکی از برنامه های ترویجی جهاد کشاورزی تشویق کشاورزان به بیمه کردن محصولات خودشان است اما صندوق بیمه کشاورزی علی رغم فعالیت های گسترده و خوبی که در چند سال گذشته داشته، در یکی دو سال اخیر آنچنان که باید از کشاورزان حمایت نمی کند.

مدیر جهاد کشاورزی پاسارگاد خاطر نشان کرد: این صندوق محصولاتی مانند گندم، ذرت و برنج را تحت پوشش بیمه ای خود قرار می دهد اما برای تحت پوشش قرار دادن محصول گوجه فرنگی که یکی از محصولات اصلی صیفی کاران شهرستان پاسارگاد و دیگر نواحی استان است چندان تمایلی ندارد.

وی با اشاره به برخی از مواردی که باید در صندوق بیمه کشاورزی اصلاح شود تصریح کرد: بازپرداخت ها و برآوردها در صندوق بیمه کشاورزی با تاخیر انجام می شود و کارشناسان این صندوق نیز با مدت زمانی طولانی از محصولات آسیب دیده سرکشی و ارزیابی می کنند.

مدیر جهاد کشاورزی پاسارگاد افزود: یکی از مشکلات بوجود آمده در بحث سرمازدگی مد نظر قرار دادن میزان دما و سرمایی است که به محصولات آسیب می رساند که این میزان ۱۵ درجه زیر صفر تعیین شده است که باید اصلاح و مورد تجدید نظر قرار گیرد.

وی بیان کرد: با این شرایط کشاورزان چندان تمایلی به بیمه کردن محصولات خود ندارند و یا محصولات دیگری را جایگزین کشت های اصلی خود می کنند.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.