شهرستان خاتم، قطب کشاورزی استان یزد

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

مجله اینترنتی کشاورز جوان – شهرستان خاتم به عنوان قطب کشاورزی استان یزد در زمینه تولید انواع محصولا ت کشاورزی نقش مهمی را در اقتصاد استان یزد ایفا نموده است .

به گزارش خبرنگار ایرنا از خاتم ، این شهرستان با دارا بودن ۲۵ درصد از زیر کشت بخش کشاورزی استان یزد، در زمینه تولید محصولات همواره سرآمد این استان است .

این شهرستان در اغلب زمینه های تولید کشاورزی در استان یزد حرف اول را می زند و تنها منطقه ای است که هنوز هم اقتصاد آن به صورت کامل به زندگی کشاورزی و دامپروری وابسته است ؛به طوریکه شرایط خوب آب و هوائی و موقعیت شهرستان موجب شده تا بیش از۸۵ درصد مردم این شهرستان از طریق فعالیت در این بخش امرار معاش کنند .

وجود دشتهای حاصلخیز هرات و مروست و چاهک و کوهستانهای پر برکت و نواحی مانند توتک، کرخنگان و خوانسار موجب گردیده است که کشاورزی و دامپروری سنتی منطقه با پیشینه و قدمتی چند صد ساله، همچنان از رونق برخوردار باشد.

شهرستان خاتم در زمینه تولید گندم ، جو ، ذرت و حبوبات مقام اول استان را به خود اختصاص داده است همچنین انگور بخش مروست این شهرستان که در نوع خود کم نظیر است از محصولاتی است که عمدتا به خارج از کشور نیز صادر می گردد .

مساحت اراضی کشاورزی این شهرستان ۳۷۰۹۰ هکتار است که بیشترین میزان زمین کشاورزی در سطح استان یزدبه شمار می رود. ۱۱۰۸۵ هکتار از این اراضی زیر کشت محصولات سالانه، ۱۳۶۲۹ هکتار آیش و ۱۲۳۷۶ هکتار به باغ و قلمستان اختصاص دارد.

محصولات کشاورزی منطقه در نواحی مختلف شهرستان خاتم اندکی متفاوت بوده، به طوری که در مروست از محصولات زراعی بیشتر گندم و سایر غلات و از محصولات باغی انگور در کرخنگان آلو و لوبیاچیتی و در هرات غلات و زرد آلو و در نواحی حاصلخیز چاهک غلات و انواع دانه های روغنی و به خصوص آفتابگردان است.

*منابع آبی شهرستان خاتم

شهرستان خاتم شامل بخشهایی از دشتهای کویر ابرکوه، هرات، مروست و چاهک شهریاری است واز ۸۵۰ منبع آبی شامل چاه، چشمه و قنات سالانه ۳۴۶ میلیون مترمکعب آب استحصال وسطح آب زیرزمینی بین ۴۲ تا ۱۲۳ سانتیمتر پایین می رود و EC آبهای زیرزمینی در مناطق مختلف شهرستان از ۵۶۰ تا ۱۳۱۰۰ میکرومهوس بر سانتیمتر تغییر می کند.

منابع آب شهرستان خاتم را ۵۴۲ حلقه چاه عمیق با میزان تخلیه سالیانه ۷/۲۵۴ میلیون متر مکعب، ۲۲۷ حلقه چاه نیمه عمیق با میزان تخلیه ۷/۶۰ میلیون متر مکعب، ۶۳ رسته قنات با میزان تخلیه سالیانه ۱/۱۹ میلیون متر مکعب و ۱۰۷ چشمه با میزان تخلیه سالیانه ۲/۵ میلیون مترمکعب تشکیل می دهد .

با وجود همه پتانسیل ها و ظرفیتهای موجود این بخش متاسفانه خشکسالیهای متوالی چند ساله اخیر و سرمازدگی سال جاری خسارت های جبران ناپذیری را به فعالان این بخش وارد نموده که از مسئولین مربوطه انتظاراین است تا با حمایت بیشتر از تولید کنندگان این بخش ، ضمن دلگرم نمودن سخت کوشان بخش کشاورزی زمینه رونق فعالیتهای بیشتراین بخش را فراهم نمایند .

خاتم در ۲۴۰ کیلومتری جنوب شهر یزد واقع شده است .

این شهرستان بیش از ۴۰ هزار نفرجمعیت دارد .

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *