استفاده بی‌رویه منابع زیرزمینی آب کشاورزی کنترل شود

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

مجله اینترنتی کشاورز جوان – مدیر عامل آب منطقه‌ای آذربایجان غربی گفت: استفاده بی‌رویه منابع زیرزمینی آب کشاورزی باید کنترل شود و راندمان آبیاری کشاورزی در ارومیه افزایش یابد.

نقی کریمی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس اظهار داشت: در کشورهای پیشرفته به هیچ وجه از منابع زیرزمینی استفاده نمی‌شود و این در حالی است که منابع آب زیرزمینی در کشور و استان آذربایجان غربی به صورت بی‌رویه مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرند.

وی با تاکید بر افزایش راندمان آبیاری در بخش کشاورزی استان، افزود: هم اکنون بخش قابل توجهی از آب مصرفی در استان، در حوزه کشاورزی مصرف می‌شود که میزان قابل توجهی از آن نیز به دلیل راندمان پایین آب در این بخش به صورت هدررفت از بین می‌رود.

کریمی افزود: راندمان قابل قبول آب کشاورزی در دنیای امروز به ۷۵ درصد رسیده در حالی که این عدد در استان آذربایجان غربی ۳۰ درصد است و این راندمان باید افزایش یابد .

وی با اشاره به اجرای شبکه‌های آبیاری مدرن در استان، گفت: ۷۵ هزار هکتار در این خصوص احداث شده و ۹۰ هزار هکتار در دست احداث است.

کریمی ادامه داد: علاوه بر این بیش از ۱۷۲ هزار هکتار نیز در دست مطالعه و آماده اجرا داریم که این میزان آبیاری مدرن می‌تواند در بهبود راندمان آب کشاورزی استان بسیار موثر باشد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان غربی گفت: در حال حاضر اقدامات بسیار خوب و ارزنده‌ای در راستای بهره‌مندی از تحقیقات کاربردی در شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان غربی انجام شده که نتیجه آن، صرفه‌جویی میلیاردی و اجرای پروژه‌های پیشرفته در برخی از سدهای استان است.

کریمی یادآور شد: باید با پژوهش‌های کاربردی و استفاده از تمام توان درون و برون سازمانی و هم اندیشی با اساتید دانشگاهی و صاحبنظران در مسیر بهبود این راندمان و رسیدن به حد قابل قبول و استاندارد در دنیا حرکت کنیم.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *