صادرات زعفران ایرانی به نام افغان ها!

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

مجله اینترنتی کشاورز جوان – نماینده مردم تربت حیدریه، مه ولات و زاوه مجلس، درواکنش به صادرات زعفران ایرانی به نام افغان ها در بازارهای اروپایی، گفت: متأسفانه هم اکنون قیمت زعفران درهر کیلو یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان کاهش یافته است که این مهم باعث تضعیف روحیه زعفران کاران ونیز قاچاق این کالا به کشورافغانستان شده است.

ابوالقاسم خسروی سهل آبادی درگفت و گو با خانه ملت،درپاسخ به این مطلب که متأسفانه درحال حاضر زعفران ایرانی به نام افغان ها در بازارهای اروپایی توزیع و صادرمی شود، گفت: درحال حاضرفصل برداشت زعفران درشهرستان تربت حیدریه و مه ولات و زاوه است و این شهرستان با داشتن ۲۰ هزار هکتارسطح زیر کشت و تولید ۵۰ درصد از زعفران  مرغوب کشور آمادگی لازم در جهت عرضه این محصول در بازارهای داخلی و جهانی را دارد.

نماینده مردم تربت حیدریه، مه ولات و زاوه درمجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه زعفران یک کالای استراتژیک در کشورمحسوب می شود، تصریح کرد: ایران درسال حدود ۲۵۰ تن زعفران تولید می کند به طوری که بیش از ۹۰ درصد طلای سرخ جهان از سوی ایران تأمین می شود به همین جهت می تواند از نظر صادرات و ارزآوری به جایگاه بسیار بالایی در دنیا رسد.

کاهش یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومانی نرخ زعفران درهرکیلو

این نماینده مردم درمجلس نهم، درتشریح عواملی که باعث شده حمایت عملی از زعفران کشورانجام نشود، اظهارداشت: متأسفانه هم اکنون قیمت زعفران درهر کیلو حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان کاهش داشته است که این مهم باعث تضعیف روحیه زعفران کاران به کشت زعفران شده است.

خسروی سهل آبادی، افزود: متأسفانه به علت اینکه حمایت عملیاتی از دست رنج کشاورزان زعفران کاردر فصل برداشت نشده است این کشاورزان هم به منظور جبران هزینه های تولیدی و پرداخت بدهی خود مجبور به فروش زعفران به دلالان و سود جویان شده اند که این واسطه گران هم زعفران را فله ای به افغانستان صادر کرده و این کشورهم با بسته بندی و با برند افغانستان زعفران ایرانی را به سایر کشورهای اروپایی صادر کرده است.

غفلت ایران از راه اندازی بورس بین المللی زعفران

وی، با انتقاد ازاینکه متأسفانه تا به امروز بورس بین المللی برای زعفران راه اندازی نشده است، ادامه داد: مجلس وزارت جهاد کشاورزی را موظف به تشکیل صندوق حمایت ازمحصولات کشاورزی کرده است که زعفران هم به عنوان یک کالای استراتژیک دراین صندوق سهمی دارد اما متأسفانه تاکنون عملکردی ازسوی مسئولان دولتی مشاهده نشده است.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس،گفت: دولت با خرید مناسب و تضمینی زعفران از کشاورزان و با بسته بندی مناسب و استاندارد و عرضه این محصول در بازارهای جهانی، به طور حتم با سود حاصل ازآن می تواند نرخ این صندوق را جبران کند و بدین صورت دست دلالان هم از بازار این محصول استراتژیک و سود آور کوتاه می شود.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.