فروش محصولات کشاورزی هرمزگان در عراق با احداث دفتر تجاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

مجله اینترنتی کشاورز جوان – رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت هزمزگان از احداث دفتر تجاری ثابت در کشور عراق توسط تشکل‌های خصوصی برای فروش محصولات کشاورزی استان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس، محمدحسین شیرعلی‌زاده صبح امروز در نشست توسعه صادرات محصولات کشاورزی هرمزگان با اشاره به اهمیت حمایت همه جانبه از فعالان بخش کشاورزی و صنایع تبدیلی کشاورزی برای توسعه صادرات این بخش ،گفت: شرایط جغرافیایی و آب و هوایی خاص استان بستر مناسبی را برای کشت و تولید بخش مهمی از محصول سبزی و صیفی کشور در این استان فراهم کرده است.

وی افزود: یکی از نقاط قوت و پتانسیل‌های موجود در بخش کشاورزی استان، تفاوت زمانی تولید محصولات کشاورزی و سبزی و صیفی‌جات نسبت به سایر استان‌ها است که از آن به برداشت محصولات خارج از فصل نام برده می‌شود.

به گفته شیرعلی‌زاده زمان برداشت محصولات خارج فصل استان علاوه بر اینکه مصادف با آغاز فصل سرما در کشور است با سرمای شدید در کشورهای آسیای میانه و همسایگان شمالی کشور، حتی کشورهایی مانند اوکراین ، بلاروس نیز مقارن است.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت افزود: در همین راستا علاوه بر اینکه این محصولات احتیاجات بازارهای داخلی را تامین می‌کند می‌توان به کشورهای دیگر نیز صادر شود.

شیر‌علی‌زاده با اشاره به اهمیت برند و نوع بسته‌بندی عرضه محصولات کشاورزی افزود: بسته‌بندی مناسب یکی از مزیت‌های مهم و حائز اهمیت در شناخت محصول و عرضه آن در بازار هدف است.

همچنین برای توسعه صادرات این محصولات سازمان صنعت، معدن و تجارت حمایت همه جانبه خود را در احداث پایانه صادراتی بخش کشاورزی در هرمزگان بکار خواهد گرفت.

وی اضافه کرد: کسانی که در نمایشگاه شرکت می‌کنند باید در جلسات حضور و نسبت به هم‌فکری گروه اقدام کنند تا اطلاعات کافی از قوانین و مقررات کشور مقصد و روابط با آن کشور آگاهی پیدا کنند تا بتوانند تصمیم‌گیری بهتری از جهت کسب و کار داشته باشند.

معاون بازرگانی خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت نیز در این نشست اظهار داشت: هرمزگان پتانسیل خوبی از نظر تولید محصولات کشاورزی خارج از فصل به ویژه صیفی‌جات مانند گوجه، بادمجان و … را دارد.

محمد دشوارگر عدم موفقیت کشاورزان در بازار کشور هدف را حضور دلالان این عرصه دانست و عنوان کرد: متاسفانه با توجه به عدم شناخت کشاورزان از بازار کشور هدف و حضور دلال‌ها، موفقیت چندانی تاکنون حاصل نشده است.

وی افزود: این سازمان با موافقت سازمان توسعه تجارت تصمیم به اعزام هیئت به کشور عراق در سه ماهه سوم سال‌جاری دارد و همزمان در آذرماه در کشور عراق نمایشگاهی برگزار می‌گردد که فرصت مناسبی است برای شناساندن محصولات استان به کشور مذکور.

گفتنی است در این نشست پنج مصوبه به تصویب رسید که از جمله مقرر شد مجمع امور صنفی کشاورزان و خانه کشاورز به اتفاق اتاق بازرگانی نسبت به شرکت در نمایشگاه اربیل عراق به‌صورت مشارکتی یا جداگانه اقدام نمایند.

همچنین تصویب شد تا در خصوص پایانه صادراتی محصولات کشاورزی انجمن خرمای استان مجدد پیگیری‌های خود را  انجام نماید تا از طریق سازمان توسعه تجارت ایران اقدامات لازم صورت پذیرد.

از مصوبات دیگر نیز می‌توان به اعزام هیئت تجاری به منطقه کردستان عراق در محدوده زمانی نیمه دوم آذر ماه و اعلام اسامی متقاضیان به سازمان صنعت، معدن و تجارت تا پایان روز کاری چهارشنبه اشاره کرد.

در پایان نیز مقرر شد نوع کالای مورد نیاز و همچنین نوع کیفیت و بسته‌بندی محصولات برای صادرات به منطقه کردستان عراق اعلام شود.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *