کاهش پسماندهای محصولات کشاورزی در گرو آموزش نیروی انسانی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

مجله اینترنتی کشاورز جوان – مدیر هماهنگی ترویج سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی گفت: راهکارهای مطلوب برای کاهش پسماندهای محصولات کشاورزی در گرو شناسایی عوامل زیست محیطی، آموزش نیروی انسانی و سیاست های موجود است.

علی رُخ افروز در گفتگو با باشگاه خبرنگاران افزود: کارشناسان ترویج سرمایه گذاری دولتی در زمینه توسعه شیوه های جدید استفاده از ضایعات کشاورزی را اثرگذار می دانند.

وی با تعریفی از ضایعات کشاورزی تشریح کرد: به طور کلی به اضافات ناشی از فعالیت های تولیدی در بخش کشاورزی از قبیل فضولات حیوانات(دام، طیور و آبزیان) و همینطور محصولات کشاورزی فاسد و بی مصرف ضایعات کشاورزی اطلاق می شود.

رُخ افروز ضمن اشاره ای به رهیافت های ترویجی ادامه داد: استفاده بهینه از رهیافت های ترویجی، رسانه های گروهی، بروشورها و نشریات ترویجی برای آموزش شیوه های جدید و به کارگیری دانش بومی در زمینه مدیریت ضایعات کشاورزی می تواند سرلوحه برنامه بهره برداران قرار گیرد.

مدیر هماهنگی ترویج سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی یادآور شد: ایجاد نظام خرید اضافات محصول و ضایعات کشاورزی توسط شبکه های تعاونی از کشاورزان را می توان راهکاری تاثیرگذار در کاهش ضایعات کشاورزی قلمداد نمود.

وی اظهار داشت: انجام تحقیقات کشاورزی به منظور تولید محصولات کشاورزی با ضایعات کمتر در سال حماسه اقتصادی می تواند مدنظر قرار گیرد.

رُخ افروز تاکید کرد: استفاده بهینه از ضایعات کشاورزی و کاهش تولید ضایعات با آموزش و توانمندسازی مروّجان و تسهیلگران امکانپذیر خواهد بود

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *