معاون اسبق وزیر جهاد کشاورزی: تجاری سازی تحقیقات در ایران بسیار ضعیف است

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

کشاورز جوان – از آنجا که پژوهش به‌تنهایی نمی‌تواند افزایش حداکثری تولید محصولات کشاورزی را رقم بزند، لازم است دولت پژوهشگران را مورد حمایت ویژه قرار دهد.

به گزارش سرویس خبری کشاورز جوان معاون اسبق وزیر جهاد کشاورزی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) با اعلام این پیشنهاد گفت: تحقیقات در حوزه کشاورزی باید بیش از این پیشرفت می‌کرد، به‌گونه‌ای که با استفاده از آن، علم به تکنولوژی و تکنولوژی به ثروت تبدیل می‌شد.

علی آهون‌منش افزود: تحقیقات در حوزه کشاورزی باید به‌صورت کاربردی پیش رود و پژوهش صرف نمی‌تواند خودکفایی در تولید محصولات کشاورزی را رقم بزند.

وی خاطرنشان کرد: تحقیقات باید در خدمت اجرا باشد، به‌گونه‌ای که تمامی برنامه‌ها و نیازهای اجرا را پاسخگو باشد.

آهون‌منش ادامه داد: به عرصه بردن نتایج تحقیقات بسیار پراهمیت است، به‌گونه‌ای که اثربخشی آن دارای نسبت یک به ۱۱۸ است.

وی تصریح کرد: نتایج یک تحقیق باید چندین برابر بیشتر یعنی حدود ۱۱۸ بار بازدهی داشته باشد.

 

قوانین بانکی در کشور دارای مشکلات فراوانی است

معاون اسبق وزیر جهاد کشاورزی یادآور شد: محققان بخش کشاورزی باید به اندازه‌ای از سوی دولت حمایت شوند تا انگیزه آنها برای پژوهش بیشتر افزایش یابد.

آهون‌منش تأکید کرد: استفاده از تسهیلات برای تجاری‌سازی پژوهش‌ها در حال حاضر ضعیف است، در حالی که باید وام‌ها فرصتی را برای سوددهی پروژه‌ها در نظر بگیرند و علاوه بر آن اقساط تسهیلات پس از شش سال انجام شود تا بدین ترتیب وضعیت پروژه‌های تحقیقاتی مشخص شود.

وی اظهار داشت: قوانین بانکی موجود در کشور دارای مشکلات فراوانی است و مانع از آن می‌شود که تحقیقاتی که پس از سال‌ها تلاش شبانه‌روزی به نتیجه رسیده است، بتواند به عرصه وارد شده و تجاری شود.

آهون‌منش همچنین گفت: زمین در کشور دارای ارزش فراوانی است که باید با استفاده از آن بتوانیم بهره‌وری در بخش کشاورزی را افزایش دهیم.

وی درباره میزان حمایت محققان افزود: بهترین حمایت از محققان پژوهشی باید توسط دولت انجام شود تا انگیزه آنها برای کار افزایش یافته و بدین‌ترتیب به سمت تولید بیشتر و باکیفیت‌تر حرکت کنیم.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.