فراهم شدن تحصیلات تکمیلی برنج در دانشگاه علمی کاربردی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

کشاورز جوان – بر اساس تفاهمنامه‌های منعقدشده، فرصت تحصیل کارشناسان ۱۰ کشور عضو ایری در دانشگاه علمی کاربردی جهاد کشاورزی فراهم شد.

رئیس دفتر ایری (مرکز منطقه‌ای تحقیقات برنج) در ایران از فراهم شدن فرصت‌های آموزشی مقطع‌دار در حوزه برنج خبر داد و گفت: بر اساس توافق‌نامه منعقدشده، کارشناسان ۱۰ کشور منطقه می‌توانند در مؤسسه علمی کاربردی وزارت جهاد کشاورزی تحصیلات دوره‌های کارشناسی ارشد و دکتری را بگذرانند.

عباس شهدی کومله افزود: به پیشنهاد ایران، در کمیته مدیریت فنی که در چند ماه گذشته در کشور ترکیه برگزار و مقرر شد که با توجه به توانمندی‌های ایران در حوزه برنج، کارشناسان سایر کشورها نیز بتوانند تحصیلات تکمیلی را در این کشور بگذرانند.

وی خاطرنشان کرد: هفته گذشته با ریاست مؤسسه علمی کاربردی وزارت جهاد کشاورزی، جلسه مشترکی برگزار و مقرر شد که امکان تحصیل کارشناسان عضو ایری در ایران فراهم شود.

شهدی کومله ادامه داد: در سال ۲۰۱۴-۲۰۱۳ مقدمات کار در حال فراهم‌سازی است و پیش‌بینی می‌شود که در سال ۲۰۱۴ که کمیته مدیریت فنی در کشور قزاقستان برگزار می‌شود، هزینه‌ها و سرفصل‌های این موضوع تحت بررسی قرار گیرد.

وی تصریح کرد: زمان آغاز آموزش‌های بین‌المللی در حوزه برنج از سال ۲۰۱۵ در مؤسسه علمی کاربردی وزارت جهاد کشاورزی پیش‌بینی می‌شود.

 

محصول برنج نیازمند به‌روزرسانی ارقام است

رئیس دفتر ایری (مرکز منطقه‌ای تحقیقات برنج) در ایران یادآور شد: مرکز منطقه‌ای تحقیقات بین‌المللی برنج، نخستین مرکز در دنیا است که بر اساس اطلاعات رسیده، کشورهای آفریقایی نیز در برنامه دارند تا با عضویت کشورهای زیرمجموعه در منطقه خود اقدام به ایجاد چنین دفتری کنند.

شهدی کومله تأکید کرد: تغییرات آب و هوایی، رشد جمعیت و تغییر کاربری غیرمجاز اراضی باعث شده که فکری اساسی به حال محصولات استراتژیکی چون برنج شود.

وی اظهار داشت: این مرکز تلاش می‌کند تا آموزش‌های لازم در زمینه‌های مختلف تولید تا بازاررسانی را به ۱۰ کشور عضو منطقه ارائه کند.

شهدی کومله درباره واردات بذر از کشورهای دیگر در محصول برنج گفت: برنج همچون سایر محصولات نیازمند به‌روزرسانی است، اما از آنجا که واردات بذر دارای ضوابط خاصی است که مؤسسه ثبت و گواهی بذر و نهال باید آن را تأیید کند، در صورت لزوم، اقدامات لازم برای ورود بذرهای باکیفیت و جدید اقدام خواهد شد.

وی در پایان افزود: استانداردهای جهانی و قوانین موجود در کشور باید برای ورود بذرهای جدید لحاظ شود.

منبع: خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا)

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.