تحقیقات کشاورزی باید در مزرعه انجام شود نه دانشگاه!

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

کشاورز جوان – یکی از مهمترین مشکلات پبش روی پژوهش های حوزه کشاورزی، ناتمام ماندن آن است و متاسفانه درصد کمی از یافته های تحقیقاتی در مزرعه بکار گرفته می شوند و به نظر می رسد اقدامات ترویجی در خصوص پژوهش های کشاورزی چندان کارآمد نیستند و این مقوله نیاز به توجه و بررسی دارد.

عضوهیات علمی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی کرمانشاه از ناتمام ماندن پژوهشهای کشاورزی ابراز گله‌مندی کرده و گفته پژوهش های کشاورزی زمانی به نتیجه می رسند که در محیط مزرعه به کار گرفته شوند.

دکتر عیسی ارجی با بیان اینکه پژوهش های حوزه کشاورزی در مراکز دانشگاهی و مراکز تحقیقاتی انجام می گیرند گفته گر چه مراکز دانشگاهی تلاش می کنند تا پایان نامه ها را بر اساس مشکلات موجود طراحی کنند اما به علت ماهیت این پژوهش ها که پایان نامه دانشجویی هستند نمی توانند هدف دار باشد.

وی معتقد است: پژوهش هایی که در مراکز تحقیقاتی انجام می گیرد به علت وابسته بودن به وزارت جهاد کشاورزی به طور تخصصی کار می کنند و لذا نتایج حصل از آنها معمولا کاربردی تر هستند.

ارجی در ادامه یکی از مهمترین مشکلات پبش روی پژوهش های حوزه کشاورزی را ناتمام ماندن آن دانسته و گفته متاسفانه درصد کمی از یافته های تحقیقاتی در مزرعه بکار گرفته می شوند و به نظر می رسد اقدامات ترویجی در خصوص پژوهش های کشاورزی چندان کارآمد نیستند و این مقوله نیاز به توجه و بررسی دارد.

وی پروژه های تحقیقی – تطبیقی و تحقیقی – ترویجی را در فهرست بهترین نوع پژوهش ها در عرصه کشاورزی قرار داده و گفته این نوع پژوهش در مزارع کشاورزی انجام می شوند و از این حیث از اهمیت زیادی برخوردارند.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *