حجتی برنامه‌هایش را اجرایی کند، گندم ۵ ساله به خودکفایی می‌رسد

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

کشاورز جوان – عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: در جلسه غیرعلنی امروز که عمده مباحث پیرامون گندم بود رئیس کمیسیون کشاورزی و وزیر جهاد کشاورزی سخنرانی کردند.

شاهین محمدصادقی عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در خصوص جلسه غیرعلنی صبح امروز نمایندگان که با حضور محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی برگزار شد، اظهار داشت: جلسه امروز با وزیر کشاورزی متعاقب جلسه قبلی هیئت رئیسه مجلس با وزیر کشاورزی بود که آقای حجتی در آن جلسه در مورد برنامه‌های خود برای خودکفایی و تامین مواد غذایی در کشور صحبت‌هایی انجام داد و عمده مباحث امروز نیز به گندم اختصاص داشت.

وی ادامه داد: در ابتدا آقای عباس رجایی رئیس کمیسیون کشاورزی راجع به دغدغه‌های کمیسیون و مجلس پیرامون گندم صحبت‌هایی کرد مبنی بر اینکه امروز در چه شرایطی هستیم و چه ضرورت‌هایی برای تولید گندم وجود دارد و آقای حجتی نیز برنامه‌های خود را برای خودکفایی در گندم ارائه کرد و به نظر می‌رسد اگر برنامه‌های وی اجرایی شود بتوانیم ظرف مدت ۵ سال در گندم به خودکفایی برسیم.

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی با اشاره به وجود آمارهای متعدد در مورد گندم گفت: آمارهای متفاوتی در جامعه وجود دارد و بیشتر نمایندگان و حتی خود وزارتخانه هنوز به جمع‌بندی دقیقی نرسیده‌اند که بالاخره میزان تولید گندم ما در داخل کشور چه مقدار است و آیا میزان واردات ما متناسب است یا خیر؟ همچنین میزان گندمی که دست کشاورزان می‌ماند چقدر است؟ لذا در آمارها ابهام وجود دارد و قرار شد آقای وزیر آمار مشخص آخرین وضعیت گندم را در بیاورد و اعلام کند. چرا که گندم استراتژیک‌ترین محصول کشاورزی ما است.

محمدصادقی تصریح کرد: در این جلسه همچنین پیرامون راهکارهایی در خصوص مکانیزه‌کردن تولید گندم، روش‌های جدید آبیاری تحت فشار و قطره‌ای و همچنین راجع به خرید تضمینی گندم ، نگهداری و دیگر مباحث پیرامون این محصول مهم مباحثی مطرح شد و امیدواریم در مجلس نیز بتوانیم کمک کنیم تا در وزارت کشاورزی به آنچه که بایسته است دست یابیم.

وی خاطرنشان کرد: بعد از جلسه غیرعلنی صحبت‌هایی را نیز با اعضای هیئت رئیسه و آقای رجایی داشتیم که عمده بحث ما راجع به محصولات کشاورزی بود و این رهنمود مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه کشاورزی باید در اولویت برنامه‌های دولت باشد متاسفانه هنوز محقق نشده است، یعنی ما هنوز باور نکرده‌ایم که باید خیلی جدی‌تر از آن چیزی که امروز انجام می‌دهیم، به کشاورزی توجه کنیم.

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ما کشوری هستیم که با تهدیدات خارجی متعدد روبه‌رو هستیم، اظهار داشت: برای قطع وابستگی به دیگران اولین چیزی که مهم است، تامین غذای مردم است. همچنین اینکه بخش قابل توجهی از مردم ما از راه محصولات کشاورزی امرار معاش می‌کنند. ما به اندازه کافی زمین داریم و شاید مشکل آب داشته باشیم که باید برای آن فکری کنیم تا با روش‌های جدید آبیاری و حمایت از کشاورزان و کشاورزی برنامه‌هایی را تنظیم کنیم و واقعا یک کار اصولی صورت گیرد و به این سمت برویم که اولویت اول ما در کشور کشاورزی باشد.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.