افزایش سطح زیر کشت محصولات ارگانیک به یک میلیون هکتار در ۳ سال آینده

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

کشاورز جوان – در حال حاضر بیش از ۸۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی کشور ارگانیک است که تا سه سال آینده این سطح به یک میلیون هکتار خواهد رسید.

دبیر انجمن ارگانیک ایران در گفتگو با خبرگزاری کشاورزی ایران، در حاشیه چهارمین نمایشگاه بین‌المللی محصولات و فناوری‌های کشاورزی، گیاهی، ارگانیک و صنایع وابسته گفت: بیش از ۸۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی کشورمان تحت مدیریت ارگانیک قرار دارد که باید ظرف سه سال آینده این مقدار به یک میلیون هکتار افزایش یابد.

مهدی مهدی‌پور افزود: بازار محصولات ارگانیک در جهان حدود ۷۰ میلیارد دلار است که حدود ۲۵ تا ۳۰ میلیارد دلار آن مربوط به کشورهای آمریکا، حاشیه خلیج فارس و چند کشور دیگر است.

وی خاطرنشان کرد: در کشور باید اقدامی انجام شود که راه برای بیشتر محصولات ارگانیک فراهم شود.

مهدی‌پور ادامه داد: تولیدکنندگان اسانس گل محمدی، پسته وحشی سرخس، انار، آب انار و کنسانتره آن، انگور و روغن دان انار ارگانیک خود را به کشورهای اروپایی و سایر کشورها صادر می‌کنند.

وی تصریح کرد: محصول برنج ارگانیک تولیدشده نیز به مصرف داخلی می‌رسد.

 

وجود ۴۰ تولیدکننده محصولات کشاورزی ارگانیک در کشور

دبیر انجمن ارگانیک ایران یادآور شد: در راستای افزایش سلامت جامعه، تولید محصولات گواهی‌شده سالم و ارگانیک در دستور کار قرار گرفته و باید محصولات تولیدشده در کشور از حد مجاز سموم و کودهای شیمیایی و آلاینده‌های دیگر برخوردار باشند.

مهدی‌پور تأکید کرد: مطابق قانون، محصولی که بیش از حد مجاز آلاینده داشته باشد، راهی برای ورود به بازار ندارد.

وی از تدوین استاندارد ارگانیک در داخل کشور خبر داد و اظهار داشت: علاوه بر آنکه محصولات تولیدشده در کشور از استانداردهای ارگانیک اروپا، آمریکا و ژاپن تبعیت می‌کنند، در داخل کشور نیز استاندارد ارگانیک داریم.

مهدی‌پور همچنین گفت: از دولت و تشکل‌های ملی خواهان حمایت و هماهنگی بیشتر برای تولیدات ارگانیک هستیم. چرا که افزایش این نوع تولیدات برابر با افزایش سلامتی جامعه و کاهش هزینه‌های درمان است.

وی در پایان افزود: در حال حاضر حدود ۳۰ تا ۴۰ تولیدکننده محصولات ارگانیک در کشور وجود دارد و در نمایشگاه حاضر، ۱۲ تولیدکننده در غرفه‌ای حدود ۳۰۰ متری، مواد غذایی، نهاده‌ها و سایر ملزومات تولیدات کشاورزی که همگی ارگانیک هستند ار در معرض دید علاقه‌مندان قرار دادند.

لازم به ذکر است، چهارمین نمایشگاه بین‌المللی محصولات و فناوری‌های کشاورزی، ارگانیک و صنایع وابسته از امروز در محل دائمی نمایشگاه تهران گشایش یافت و با رشدی ۳۰ درصدی نسبت به سال گذشته از حضور ۱۴۰ شرکت داخلی و خارجی چون آلمان، ایتالیا و ترکیه برخوردار بود.

گفتنی است، امسال شرکت‌های تازه‌تأسیس در موضوع‌هایی همچون آبیاری، انواع کود و سم، ورمی‌کمپوست، بذر و نشاء و محصولات گیاهی ارگانیک در نمایشگاه حاضر شدند و برای تبادل انتقال دانش فنی با سایر کشورها تجارب خود را به اشتراک گذاشتند. این نمایشگاه از ساعت ۹ تا ۱۶ روزهای ۱۸ تا ۲۱ دی‌ماه آماده پذیرایی از علاقه‌مندان است.

شایان ذکر است، در آستانه برگزاری این نمایشگاه، سازمان ملی استاندارد، روش‌های اجرایی حد مجاز آلاینده‌ها را به دستگاه‌های مختلف ابلاغ کرد که در این راستا روش‌های اجرایی و عملیاتی لازم در زمینه تولید محصولات کشاورزی تحت بازنگری قرار گرفت و بدین ترتیب شرکت‌های تولیدکننده محصولات سالم دارای نشان حدمجاز آلاینده‌ها از سازمان ملی استاندارد خواهند شد.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *