صادرات ۹۰ درصدی میگو به خارج از کشور

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

کشاورز جوان – رئیس اتحادیه شرکت‌های تعاونی آبزیان کشور با اشاره به صدور بیش از ۹۰ درصد میگوی پرورشی کشور در سال جاری گفت: از ۱۱هزار تن تولید میگو در سال جاری بیش از ۹۰ درصد آن صادر شده است.

ارسلان قاسمی در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم، با اشاره به اینکه به اهداف خود در حوزه تولید دست نیافته‌ایم گفت: تولیدات صادرات گرا باید مورد حمایت دولت قرار گیرد.

وی ادامه داد: در پایان برنامه چهارم باید به تولید ۳۰ هزار تنی می‌رسیدیم و در حال حاضر در سال سوم برنامه پنجم ۱۱ هزار تن تولید داشته ایم و این موضوع به معنی این است که الان ۶۰ درصد از هدف برنامه چهارم عقب هستیم، اما شرایط و ظرفیت برای افزایش تولید وجود دارد.

قاسمی تاکید کرد: نبود نقدینگی در صنعت میگو از چالش های مهم تولید کنندگان و فعالان این حوزه است که تقریبا از بدو فعالیت این صنعت در ایران گریبانگیر تولیدکنندگان آن بوده است .

این فعال تعاونی‌ها تاکید کرد: رشد روز افزون مصرف میگو در جهان بازار بسیاری خوبی برای این محصول ایجاد کرده و قیمت خوب و تقاضای زیاد، آن را به یک محصول مهم صادراتی تبدیل کرده است.

وی در بیان مشکلات این بخش تاکید کرد: یارانه صادراتی که مربوط به سال‌های ۸۷ تا ۸۹ است، به تولیدکننده پرداخت نشد و با یک مصوبه این موضوع لغو شد.

وی اظهار کرد: هنگامی که قیمت دلار کمتر از هزار تومان بود، قیمت میگو ثابت بود. اما اکنون با دلار نزدیک به ۳ هزار تومان قیمت آن چنان تغییری نکرده است، اما تولیدکننده از این سود محروم است، تا بتواند با افزایش تولید سرانه مصرف را بالا ببرد.

قاسمی با تاکید بر اینکه سرانه مصرف میگو در کشور نسبت به سایر خوراکی‌ها پایین است گفت: در زمینه مصرف میگو فقر محسوسی مشاهده می‌شود.از آنجایی که قیمت میگو بالا است، در سبد مصرف خانوار جای ندارد، هر کیلوگرم میگو در بازار داخلی بسته به اندازه میگو از ۶۵۰۰ تا ۳۰ هزار تومان فروخته می‌شود.اما متاسفانه مصرف این خوراک که قیمتی ارزان تر از گوشت دارد فرهنگ سازی نشده است.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *