خسارات سرمای زمستانه به کشاورزی جنوب کرمان

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

کشاورز جوان – رییس سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان گفت: سرما تاکنون به محصولات زراعی و باغی جنوب کرمان ۵۵۰ میلیارد ریال خسارت وارد کرده است و با توجه به سرمای چند روز گذشته این خسارت افزایش خواهد یافت.

مجید درینی در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: بر اثر سرما زدگی دی ماه جاری شش هزار و ۲۵۰ هکتار از اراضی زراعی و باغی جنوب کرمان بین ۱۰ تا ۴۰ درصد خسارت دید.

وی با بیان این مطلب که بیشترین خسارت وارد شده به مزارع سیب زمینی بوده است، بیان کرد: افرادی که تاریخ کشت را رعایت و در زمان اعلام شده اقدام به کاشت سیب زمینی کرده اند و هم اکنون در حال برداشت محصول هستند، کمترین خسارت را دیده اند.

درینی تصریح کرد: افرادی هم که تاریخ اعلام شده برای کشت طرح استمرار سیب زمینی را رعایت نکرده مزارع آنها بر اثر سرما خسارت دیده است، اگر مزارع را بیمه کرده باشند، بیمه محصولات کشاورزی موظف است که به تعهدات خود در زمینه پرداخت خسارت اقدام کند.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه فصل برداشت حدود پنج هزار هکتار مزارع سیب زمینی طرح استمرار در جنوب کرمان آغاز شده است، هم اکنون عملیات کاشت سه هزار و ۵۰۰ هکتار سیب زمینی طرح دوم در جنوب آغاز شده است.

درینی ادامه داد: با توجه به شرایط آب و هوایی و پتانسیل های منطقه، جنوب کرمان می تواند بخش عمده ای از محصول سیب زمینی و پیاز کشور را تا خرداد ماه تامین نماید.

رییس سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان خاطرنشان کرد: از مجموع ۲۴۰ هزار هکتار سطح زیر کشت محصولات کشاورزی این منطقه، ۱۵۰ هزار هکتار آن زراعی و مابقی باغی است و سالانه بیش از چهار میلیون تن محصول کشاورزی از این منطقه به بازارهای مصرف داخلی و خارجی عرضه می شود.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *