رئیس مؤسسه تحقیقات دیم کشور خبر داد: یک میلیون و ۶۰۰ هزار هکتار از اراضی دیم در معرض خطر است

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

کشاورز جوان – با توجه به آنکه بخشی از دیمزارهای کشور در مناطق سرد کشور واقع شده، یک میلیون و ۶۰۰ هزار هکتار آن هنوز سبز نشده است که جای نگرانی دارد.

رئیس مؤسسه تحقیقات دیم کشور در گفتگو با خبرگزاری کشاورزی ایران با اعلام این خبر گفت: با وجود آنکه امسال نهاده‌های مورد نیاز بخش کشاورزی به‌موقع در اختیار آنها قرار گرفت و علاوه بر آن قیمت به‌موقع خرید تضمینی محصولات کشاورزی نقطه عطفی برای شروعی مؤثر در بخش بود، اما آب و هوا با دیم‌کاران یار نبود.

عبدالعلی غفاری افزود: بارندگی در مناطق سرد، دیرهنگام انجام شد و در زمانی که باید شاهد سبزی مزارع می‌شدیم، تنها یک‌سوم آنها سبز شد که این علامت خوبی نیست.

وی خاطرنشان کرد: بارندگی دیرهنگام و عدم سبز شدن مزارع در کشت پاییزه در حال حاضر ۱۰ تا ۱۵ درصد کاهش در عملکرد را نشان می‌دهد که اگر باران‌های پایان فصل ادامه یابد و برف‌ها به‌موقع آب شود، ممکن است کاهش عملکرد زیادی را شاهد نباشیم.

غفاری ادامه داد: مطابق تحقیقات انجام‌شده، هر یک روز تأخیر در کاشت، معادل یک درصد کاهش عملکرد است و وقتی که در پاییز سبز شدن محصولات پاییزه اتفاق نیفتد، شاهد ۳۰ درصد کاهش عملکرد خواهیم بود.

رئیس مؤسسه تحقیقات دیم کشور تصریح کرد: وضعیت کشت پاییزه در مناطق معتدل و گرم مناسب است، اما در مناطق سردسیر که ۶۰ درصد از کشت محصولات دیم را شامل می‌شوند و معادل دو میلیون و ۴۰۰ هکتار مساحت دارند، شاهد کاهش یک میلیون و ۶۰۰ هزار تنی محصول خواهیم بود.

وی یادآور شد: کشت پاییزه در کل کشور معادل چهار میلیون هکتار بوده که ۶۰ درصد آن در مناطق سرد واقع شده است و بدین ترتیب پیش‌بینی می‌شود در یک میلیون و ۶۰۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی دیم، شاهد مشکل باشیم.

غفاری تأکید کرد: به کشاورزان توصیه می‌شود در حال حاضر اقدام به کوددهی نکنند و به محض آب شدن برف‌ها، در صورتی که در پاییز کوددهی نکرده‌اند، اقدام به کوددهی سرک کنند تا رشد گیاه سرعت یابد و در بهار بتواند از بارندگی‌های بهاره استفاده کند.

وی اظهار داشت: مبارزه با علف‌های هرز مسئله دیگری است که در سال‌هایی چون امسال مورد تأکید بوده و لازم است کشاورزان با مدیریت صحیح مزارع برای مقابله با علف‌های هرز مطابق دستورالعملی که از سوی سازمان‌ها و مراکز خدمات ترویج کشاورزی اعلام می‌شود، اقدام کنند.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.