همکاری های ایران و اروپا در زمینه صنایع کشاورزی گسترش می‌یابد

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

کشاورز جوان – وزیر جهادکشاورزی گفت: ظرفیت های بسیار خوبی برای ارتقای سطح همکاری های دو کشور در بخش کشاورزی و تولید محصولات غذایی وجود دارد و به زودی توسعه می‌یابد.

به گزارش سرویس خبری مجله اینترنتی کشاورز جوان به نقل از روابط عمومی وزارت جهاد کشاورزی، نشست صمیمی بررسی زمینه های همکاری بیشتر آلمان و ایران در بخش کشاورزی و تولید محصولات غذایی با حضور محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی، ناصر صالحی نسب نایب رئیس اول کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی و جمعی از کارشناسان، متخصصان و دانش آموختگان بخش کشاورزی و همچنین صاحبان شرکت های اقتصادی فعال در زمینه تولید مواد غذایی و صنایع کشاورزی در محل سفارت ایران در برلین برگزار شد.

وزیر جهاد کشاورزی در این نشست با تشریح ظرفیت های جمهوری اسلامی در بخش کشاورزی، خاطرنشان کرد: براساس گزارش های سازمان فائو، ایران در زمینه تولید و حتی صادرات بسیاری از محصولات کشاورزی بویژه محصولات باغی و خشکبار جزء دو کشور نخست جهان است و به اعتبار همین گزارش ها این کشور در تولید زعفران، انار و پسته جایگاه نخست جهانی را دارد.

حجتی از وجود منابع ژنتیکی غنی، امکان تولید محصولات سالم با توجه به گرم و خشک بودن اقلیم ایران، وجود طبیعت چهار فصل و تنوع آب و هوای کشور که امکان تولید همزمان انواع مختلف محصولات در کشور را فراهم می کند، حضور نیروی کار جوان آموزش دیده و دانشگاهی و وجود مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی مرتبط با کشاورزی و صنایع وابسته به عنوان ظرفیت های توسعه کشاورزی ایران نام برد.

وی موقعیت بی نظیر صادراتی ایران در منطقه به جهت دسترسی به آب‌های آزاد و بین المللی و همچنین وجود زیرساخت های مناسب در کشور مانند انرژی (برق و گاز) و زیرساخت های حمل و نقلی از جمله شبکه ریلی و جاده ای را از دیگر ظرفیت های مهم توسعه کشاورزی ایران دانست.

حجتی با بیان اینکه از منظر بهره برداری از زمین، به دلیل محدویت منابع تنها حدود ۱۸،۵ میلیون هکتار از مجموع ۳۷ میلیون هکتار اراضی ایران به تولید محصولات کشاورزی اختصاص دارد، گفت: تولید محصولات کشاورزی ایران سالانه به حدود ۹۰ میلیون تن می رسد.

وزیر جهادکشاورزی با بیان اینکه برای بهبود وضعیت کشاورزی کشور علاوه بر استفاده مطلوب از اراضی و مدیریت مناسب زمین های زیرکشت، استفاده از فناوری های جدید و صنایع فراوری کشاورزی نیز از جایگاه بالایی برخوردار است، از شرکت های اقتصادی و صنایع فعال در بخش کشاورزی و تولید مواد غذایی برای سرمایه گذاری در ایران دعوت کرد.

حجتی خاطرنشان کرد: ما بر این باور هستیم که بدون تردید ایجاد صنایع کشاورزی یکی از سودمندترین ابزارهای ارتباطی بین دو بخش صنعت و کشاورزی در جهت تکمیل زنجیره ارزش برای رسانیدن محصول بدست مصرف کنندگان است که موجب رشد و توسعه بخش کشاورزی نیز خواهد شد.

وی تصریح کرد: به منظور تقویت زنجیره ارزش محصولات کشاورزی و تعمیق پیوند بین بخش صنعت و کشاورزی، وزارت جهاد کشاورزی تلاش دارد تا با جذب سرمایه گذاری مورد نیاز، صنایع کشاورزی کشور را گسترش داده و محصولات را مطابق استانداردهای بین المللی تولید و به بازارهای منطقه و جهان بویژه اروپا صادر کند.

حجتی تاکید کرد: در همین راستا، جمهوری اسلامی ایران در نظر دارد همکاری های خود را در زمینه صنایع کشاورزی با اروپا و بویژه آلمان گسترش دهد.

وزیر جهاد کشاورزی، تولید محصولات سالم و ارگانیک و صدور آن به اروپا، استفاده از تجهیزات و ماشین آلات تولید محصولات غذایی و نیز انواع مواد اولیه مورد نیاز صنایع غذایی، استفاده از تجهیزات و تکنولوژی آلمان برای بروز کردن کشاورزی ایران در زمینه هایی چون آبیاری تحت فشار، برداشت محصولات باغی و زراعی و همچنین تکنولوژی های پس از برداشت محصول مانند ماشین الات مخصوص سرد کردن، تجهیزات حمل و نقل کالاهای کشاورزی و انبارداری محصولات تولیدی را از جمله زمینه های مهم همکاری میان ایران و آلمان عنوان کرد.

حجتی ادامه داد: دو کشور می توانند همکاری های خود را در زمینه تکمیل زنجیره ارزش محصولات کشاورزی به صورت کاشت، داشت، برداشت، انبارداری، بسته بندی، فرآوری محصولات تولیدی در ایران و صادرات آن به کشورهای همسایه براساس فناوری های نوین در قالب سرمایه گذاری مشترک توسعه دهند زیرا زمینه برای توسعه همکاری ها اکنون فراهم است.

وزیر جهادکشاورزی استفاده از تجارب شرکت های آلمانی برای کمک به بازاریابی محصولات غذایی ایران به صورت میوه های تازه و یا محصولات فرآوری شده در اروپا به ویژه فروشگاه های بزرگ و زنجیره ای و همچنین همکاری علمی با مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی در زمینه صنایع کشاورزی، بیوتکنولوژی، نانو تکنولوژی و بازاریابی را از دیگر محورهای همکاری دو کشور عنوان کرد.

حجتی در پایان با اشاره به توجه روزافزون به داروهای گیاهی در بین مردم جهان و جایگزین شدن به تدریج اینگونه داروها با داروهای شیمیایی، گفت: ایران به خاطر تنوع اقلیمی مهد پرورش و خاستگاه گیاهان دارویی متنوع است و متجاوز از ۱۸ هزار گیاه دارویی در ایران شناسایی شده است.

وزیر جهاد کشاورزی یکی از زمینه های خوب برای همکاری مشترک میان ایران و آلمان را تولید و صادرات گیاهان دارویی ذکر کرد و افزود: با توجه به ظرفیت بالقوه ای که در کشور داریم، آماده هر نوع همکاری در این زمینه با شرکت های آلمانی در این بخش اعم از کاشت، داشت، برداشت و فرآوری هستیم.

در این نشست تعدادی از نمایندگان شرکت های اقتصادی فعال بخش کشاورزی در آلمان از جمله سازنده ماشین آلات کشاورزی، صنایع تولید شیر و محصولات لبنی، صنایع تولید و اصلاح بذر و خوراک دام و طیور و تولید کنندگان گوشت مرغ، پنیر و بستنی در سخنانی خواستار ایجاد زمینه های همکاری با ایران شدند که وزیر کشاورزی در پاسخ به این درخواست ها تاکید کرد که جمهوری اسلامی از همکاری و سرمایه گذاری شرکت های خارجی فعال در بخش کشاورزی و تولید محصولات غذایی استقبال می کند.

مشکلات انتقال ارز مبادلات تجاری و اقتصادی به خاطر اعمال تحریم های اقتصادی غرب از جمله موضوعاتی بود که از سوی اغلب نمایندگان شرکت های اقتصادی فعال در آلمان به عنوان مانع اصلی توسعه همکاری های اقتصادی مورد اشاره قرار گرفت که وزیر جهادکشاورزی در پاسخ به آن تاکید کرد با اجرای برنامه اقدام مشترک ژنو و لغو مرحله ای تحریم ها از جمله لغو تحریم های بانکی، امیدواریم در آینده دیگر شاهد بروز چنین مشکلاتی برای تجار و بازرگانان نباشیم.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.