علم مهندسی ژنتیک جان دوباره می‌گیرد

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

کشاورز جوان – از آنجا که بحث امنیت غذایی در دولت تدبیر و امید مورد توجه ویژه قرار گرفته است، وزیر جهاد کشاورزی نیز علم مهندسی ژنتیک را برای دستیابی به اهداف، در اولویت قرار داده است.

رئیس پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران با اعلام این مطلب گفت: وزارت جهاد کشاورزی مهندسی ژنتیک را در اولویت برنامه‌های خود قرار داده است که در این راستا وزیر جهاد کشاورزی نیز تأکید بسیاری بر استفاده این علم جدید در عرصه دارد.

بهزار قره‌یاضی افزود: فناوری‌های نوین می‌تواند در مسئله امنیت غذایی و تأمین غذای مردم نقش بسزایی ایفا کند که در این راستا، این مؤسسه نقش محوری در بالفعل درآمدن پتانسیل‌های بخش کشاورزی دارد.

وی خاطرنشان کرد: موضوع ایمنی زیستی و استفاده حداکثری از مهندسی ژنتیک در بخش کشاورزی از اولویت‌های پیش رو است که تلاش می‌کنم مطالعات خود را در این وضعیت افزایش دهم.

قره‌یاضی ادامه داد: ارزیابی‌هایی از سوی بخش‌های مختلف در این زمینه انجام شده که لازم است بازنگری‌هایی لحاظ شود.

وی تصریح کرد: موضوع ورود محصولات تراریخته چند سالی است که قابل پیگیری است که تلاش می‌کنم در مدیریت جدید در تمامی مجامع از آن دفاع کنم.

 

دعوت از انجمن‌های علمی کشور برای عضویت در اتحادیه علوم کشاورزی

رئیس پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی درباره تأسیس اتحادیه علوم کشاورزی مدرن که به تازگی با عضویت ۲۴ انجمن علمی کشور ایجاد شده است، یادآور شد: این اتحادیه تمامی رشته‌های کشاورزی را دربر می‌گیرد و باعث هم‌افزایی و نقش‌آفرینی مؤثر بخش‌های مختلف خواهد شد.

قره‌یاضی تأکید کرد: نقش جامعه علمی کشور در سیاست‌گذاری‌ها، تصمیم‌گیری، نظارت و مدیریت بخش کشاورزی کشور با تأسیس چنین اتحادیه‌ای تقویت خواهد شد.

وی اظهار داشت: در دوره‌های گذشته، انجمن‌های علمی بخش کشاورزی مورد بی‌اعتنایی مطلق قرار داشت که امید است در مسیر جدید و با اتحادیه فوق شاهد پویایی بیشتر این بخش باشیم.

قره‌یاضی که رئیس انجمن علوم زراعت و اصلاح نباتات نیز هست، گفت: در دولت جدید انجمن‌های علمی به‌عنوان همکاران مدیریت ارشد در جهت حل چالش‌های توسعه بخش کشاورزی، تعامل سازنده و گسترده‌ای را با وزارت جهاد کشاورزی و سایر مراجع ذی‌ربط رقم خواهند زد.

وی از انجمن‌های علمی کشور دعوت کرد که به اتحادیه فوق بپیوندند و در مراحل مختلف سیاست‌گذاری، تصمیم‌سازی، اجرا، نظارت، ارزیابی برنامه‌ها و پروژه‌های بخش کشاورزی سهیم شوند.

گفتنی است، اتحادیه علوم کشاورزی مدرن چندی پیش تشکیل شد و پس از شمارش آراء بهزاد قره‌یاضی به‌عنوان رئیس هیأت مدیره، غلام‌حسین طهماسبی نایب رئیس، امید گیلان‌پور خزانه‌دار، محمدجواد قلی‌نیا عضو هیأت مدیره، عبدالرسول تیوری عضو هیأت مدیره و محمدعلی ملبوبی به‌عنوان عضو علی‌البدل منصوب شدند.

همچنین خوش‌خلق‌سیما به‌عنوان بازرس و علیزاده به‌عنوان بازرس علی‌البدل در این اتحادیه انجام وظیفه می‌کنند.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.