ارائه تسهیلات ویژه به کشاورزان نمونه/۵۰ میلیون وام برای فارغ التحصیلان کشاورزی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

کشاورز جوان – مدیرعامل بانک کشاورزی از تسهیلات ویژه برای کشاورزان نمونه و تقسیط ۵ ساله وام‌های کمتر از ۱۰ میلیون تومان کشاورزان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس، محمد طالبی در نشست خبری که امروز در وزارت اقتصاد و امور دارایی برگزار شد، گفت: تا پایان آذر ۹۲ ، ۱۴۶۰۰ میلیارد تومان تسهیلات به کشاورزان پرداخت شده است.

مدیرعامل بانک کشاورزی همچنین به اعتبار ۷۵۰۰ میلیارد تومانی برای اجرای طرح مکانیزاسیون به کشاورزی خبرداد و گفت: تاثیر آن در بخش کشاورزی ملموس خواهد بود.

طالبی گفت: در اواخر آذرماه قرارداد ۵۰۰ میلیارد تومانی با صندوق توسعه ملی منعقد شد که قرار است به طرح‌های معرفی شده از سوی وزارت جهاد تسهیلات داده شود.

وی گفت: نرخ سود وام‌های بانک کشاورزی معمولاً ۱۳ درصد است که نسبت به نرخ‌های رایج، مناسب است.

وی ادامه داد: قرارداد ۱۰ میلیارد دلاری هم برای اجرای شبکه‌های آبیاری ۵۳ طرح با وزارت نیرو منعقد شده که یک میلیون هکتار را تحت پوشش قرار خواهد داد.

وی همچنین گفت: براساس ماده ۱۶۲ شبکه‌های اصلی ۱۶۰ هزار هکتار از آب شبکه‌های اصلی و نیز ۳۴۴ هزار هکتار از شبکه‌های یک و دو در خوزستان ساخته می‌َشوند و در مجموع این طرح‌ها ۱۰ هزار هکتار را پوشش خواهند داد.

* تقسیط وام‌های کمتر از ۱۰ میلیون تومان

طالبی گفت: برای تقسیط ۵ ساله وام‌های کمتر از ۱۰ میلیون تومان مجوز داده‌اند و تاکنون ۳۰۰ هزار نفر از بدهکاران بخش کشاورزی مشمول این مجوز شده‌اند.

وی ادامه داد: سامانه پرداخت تسهیلات خرد راه‌اندازی شده است.شیوه‌های پرداخت تسهیلات در بانک کشاورزی الکترونیکی شده و  ۹۷۰ هزار مورد وارد این سیستم شده است.

* تسهیلات ویژه کشاورزان نمونه

مدیرعامل بانک کشاورزی از تسهیلات ویژه برای کشاورزان نمونه خبر داد و گفت: کشاورزان نمونه کشوری می‌توانند تسهیلات تا ۶۰ میلیون تومان به صورت ضمانتی بگیرند و این برای کشاورزان عادی تا ۲۰ میلیون تومان است.

وی همچنین گفت: کشاورزان نمونه استانی نیز تا سقف ۵۰ میلیون تومان تنها با ضمانت می‌توانند از بانک کشاورزی دریافت کنند.

وی ادامه داد: سهم آورده برای کشاورزان نمونه و کشوری ۱۰ درصد است که این رقم برای کشاورزان معمولی ۲۰ درصد می‌باشد.

طالبی گفت: از سوی دیگر کشاورزان نمونه ناظران ویژه بانک می‌شوند و در صورت مشاهده اشکال و ایراد می‌توانند اعلام کنند.

همچنین ناظران کشاورزی حق بیمه خود را می‌توانند اقساط پرداخت کنند.

وی ادامه داد: براساس قانون بهرره وری کشاورزی قرار بود سرمایه بانک به ۳ هزار میلیارد تومان برسد و پیش‌بینی می‌شود در سال ۹۳ از محل منابع حساب ذخیره ارزی، یک میلیارد دلار برای سرمایه گذاری به بانک داده شود.

* تسهیلات فارغ‌التحصیلان کشاورزی

مدیرعامل بانک کشاورزی گفت: ۵۰ میلیون تومان برای طرح‌های فارغ‌التحصیلی کشاورزی به صورت ضمانتی پرداخت می‌شود.

وی حجم مطالبات معوق کشاورزی را ۵ تا ۶ درصد کل مطالبات معوق ۸۴ هزار میلیارد تومانی بانک‌ها عنوان کرد.

طالبی در پاسخ به اینکه اجرای قانون انتزاع اختیارات مدیرعامل بانک کشاورزی را کاهش می‌دهد، گفت: براساس این قانون، مدیرعامل و هیئت مدیره بانک را وزیر جهاد پینشهاد می‌دهد اما وزیر اقتصاد حکم می‌زند طی مدت ۵ ماهه دولت یازدهم مسئولان فعلی وزارت جهاد کشاورزی از بانک حمایت کردند و هیچ نگرانی از اجرای این قانون ندارند، اما در زمان تصویب قانون انتزاع نگران بودند.

وی ادامه داد : وزیر جهاد کشاورزی، ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار بیمه بخش کشاورزی را که قبلاً ۱۵۰ میلیارد تومان بود به تصویب رساند.

طالبی گفت: میزان نیاز بیمه‌ای کشاورزان ۱۱۵۰ میلیارد تومان است در حالیکه حق بیمه‌ای که از کشاورزان دریافت می‌شود تنها ۲۳۰ میلیارد تومان است و باید تصمیم‌گیری جدی در بخش بیمه محصولات کشاورزی انجام شود.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.