۳۰ میلیون شاخه گل نرگس در خوزستان تولید می شود

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

کشاورز جوان – مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفت: به دلیل بارندگی مناسب و استفاده از تسهیلات صندوق توسعه ملی، پیش بینی می شود تولیدگل نرگس در استان به ۳۰ میلیون شاخه افزایش یابد.

به گزارش روابط عمومی جهادکشاورزی خوزستان، ˈحلیم کوتیˈ روز سه شنبه با اشاره به کشت و تولید عمده گل نرگس استان در بهبهان افزود: سطح زیرکشت و تولید گل نرگس در خوزستان امسال با ۱۰ درصد افزایش نسبت به سال گذشته به ۱۲۰هکتار رسیده است.

وی گفت: علاوه بر تولید گل شاخه بریده، پیاز و پیازچه گل هم از باغات گل نرگس برداشت می شود که شامل ۱۵۲ تن پیاز و ۲۳۰ تن پیازچه بوده و به منظور توسعه باغات جدید گل نرگس مورد استفاده قرار می گیرد.

وی میانگین تولید گل نرگس را در استان خوزستان ۲۵ شاخه در هر مترمربع اعلام کرد و افزود: در یک هکتار ۲۵۰ هزار شاخه گل برداشت می شود.

کوتی با بیان اینکه خوزستان از لحاظ سطح زیرکشت گل نرگس بعد از استان فارس رتبه دوم را دارد گفت: خوزستان از لحاظ تولید گل شاخه بریده نرگس پس از استان های فارس و مازندران رتبه سوم کشور را به خود اختصاص داده است.

مدیرباغبانی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان سطح زیرکشت گل نرگس را درسال ۹۱افزون بر ۱۰۵ هکتار اعلام کرد و افزود: در این سطح ۴۴ تولید کننده گل نرگس ۲۶ میلیون و ۳۰۰ هزار شاخه گل تولید کردند که نسبت به سال ماقبل آن بیش از ۵۵ درصد افزایش داشت.

وی از عمده مشکلات گلکاران به هزینه بالای سرمایه گذاری اولیه به منظور خرید پیاز گل، هزینه های کارگری، کمبود نهاده های مورد نیاز و نبود سیستم حمل ونقل مناسب اشاره کرد.

کوتی اظهار امیدواری کرد طبق اهداف برنامه پنجم توسعه کشور با ایجاد و تقویت تشکل گل و گیاه، حمایت تولید کنندگان از طریق تامین تسهیلات بانکی مورد نیاز، برگزاری کارگاه های آموزشی، تامین به موقع نهاده های مورد نیاز، ایجاد ناوگان حمل و نقل داخلی مناسب، انجام تحقیقات کاربردی در زمینه گل نرگس و بازاریابی و بازرگانی خارجی مناسب، سطح زیر کشت این محصول به ۱۵۰ هکتار افزایش یابد.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان هزینه بالای سرمایه گذاری برای ایجاد صنایع تبدیلی اسانس و عطر را از مسایل عمده برای توسعه واحدهای صنعتی ذکر کرد و گفت: با هماهنگی سازمان های متولی و حضور بخش خصوصی فعال، در آینده شاهد توسعه واحدهای صنعتی تولید عطر و اسانس در خوزستان باشیم.

وی افزود: سطح زیر کشت گل نرگس در سال گذشته، ۶۷ هکتار بوده که از این سطح ۱۶ میلیون و ۷۵ هزار شاخه گل برداشت شده است.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.