۱۲۹۳ میلیارد تومان؛ ارزش تولیدات زنبور عسل ایران در سال ۹۲

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

کشاورز جوان – دکتر حسن رکنی معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور دام در هشتمین سمینار پژوهشی زنبور عسل کشور گفت: با تشکیل کارگروهی به ریاست رئیس سازمان آموزش و ترویج کشاورزی و کارشناسان ذیربط ، با بررسی تمامی موارد و میزان تولید ملکه در کشور در صورت نیاز با واردات ملکه زنبور مخالفتی وجود ندارد.

به گزارش روابط عمومی وزارت جهاد کشاورزی،رکنی تعداد ملکه زنبور عسل در کشور را ۵۶۹ هزار و ۷۰۰ ملکه اعلام کرد و در رابطه با تعداد کندوهای کشور گفت: تعداد زنبور عسل از یک میلیون  کلنی در ابتدای انقلاب اسلامی به بیش از ۶ میلیون و ۶۰۰ هزار کلنی و میزان تولید عسل از ۶ هزار تن به ۷۴ هزار و ۵۷۷ تن عسل در سال جاری رسیده است.

وی با اعلام اینکه در سال جاری ۷۳ هزار و ۵۳۵ نفر زنبوردار در کشور فعالیت دارند، اظهار داشت: سرانه تولید عسل در کشور بالغ بر ۹۶۷ گرم و سرانه مصرف حدود ۹۲۶ گرم است.

دکتر رکنی ادامه داد: در حال حاضر ۲۰۶ تعاونی زنبورداری فعال و ۲۰ اتحادیه استانی و یک اتحادیه سراسری زنبورداری در کشور فعال هستند.

وی ادامه داد: در سال ۹۲ بیش از ۷۴ هزار تن عسل در کشور به ارزش ۱۱۴۶ میلیارد تومان و ۲۰۴۳ تن موم زنبور عسل به ارزش ۴۳ میلیارد تومان تولید شده است.

به گفته وی ارزش بچه کندوهای تولیدی در کشور نیز ۱۰۳ میلیارد تومان بوده است و کل ارزش تولیدات زنبور عسل در کشور در سال جاری ۱۲۹۳ میلیارد تومان بوده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور دام با تأکید بر ضرورت کاربردی شدن تحقیقات در حوزه زنبوداری کشور یاداور شد: توجه به اجرایی شدن نتایج تحقیقات زنبور عسل، مقابله با بیماری‌های زنبورعسل و تولید ملکه‌های مقاوم به بیماری باید در اولویت فعالان صنعت زنبورداری در کشور باشد.وی با اشاره به ضرورت ایجاد توازان در واردات و صادرات تصریح کرد:باید صادرات تولیدات زنبور عسل از کشور افزایش یابد.

اهمیت تحقیقات در توسعه کشاورزی و صنایع وابسته

دکتر اسکندر زند معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی نیز طی سخنانی در هشتمین سمینار پژوهشی زنبور عسل کشور گفت: وابستگی کشاورزی به منابع پایه و محدودیت این منابع موجب اهمیت تحقیقات کشاورزی در دهه های اخیر شده است.

زند با بیان این که اهمیت تحقیقات کشاورزی در جهان موجب شده در کشور های پیشرفته شورای عالی تحقیقات به ریاست رییس جمهوری و یا معاون اول آن تشکیل شود، اضافه کرد: تشکیل شورای عالی تحقیقات کشاورزی می تواند بستر مناسبی برای ارتباط بیشتر محققان و فعالان دانشگاه ها با بخش کشاورزی ایجاد کند.

وی ادامه داد: با تشکیل این شورا از موازی کاری، اجرای طرح های تکراری و غیرموثر در بخش کشاورزی جلوگیری می شود.

دکتر زند با تاکید بر ضرورت حضور فعال بخش خصوصی در حوزه تحقیقات خاطر نشان کرد: باید زمینه های لازم برای فعالیت بخش خصوصی در تولید بذر،نهال و نژادها فراهم شود.

رئیس سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی به حضور دانشگاه ها در کنار موسسات تحقیقاتی و انجام تحقیقات تقاضا محور اشاره کرد و گفت: طی ۶۰ سال گذشته موسسات تحقیقاتی به دلیل نیاز ایجاد شده اند و امروز باید دانشگاه ها نقش پر رنگتری را در زمینه تحقیقات کاربردی انجام دهند.وی خاطرنشان کرد: تحقیقات باید برای اثر بخشی بیشتر از عرضه محوری به تقاضا محوری تغییر جهت دهد.

گفتنی است در پایان این همایش از ۵ پیشکسوت حوزه اجرا، دانشگاه و صنعت زنبورداری به نام های سید محمد رضویات از اصفهان، اسداله عالی خانی از لرستان ، عفت رئیسی  مدیرعامل اتحادیه زنبور داران ایران زمین، صدیقه نبییان از دانشگاه تهران و ماشاءالله جمشیدی مسئول دفتر زنبورعسل معاونت امور دام وزارت جهاد تقدیر و تجلیل به عمل آمد.

همچنین از ۱۱۰ مقاله ارسالی به همایش پژوهشی زنبور عسل، ۷۰ مورد آن تایید و در قالب سمینار و سخنرانی طی امروز و فردا به مدعوین صنعت زنبورداری عرضه خواهد شد.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *