خانه کشاورز، کشاورزان را به بورس کالای ایران می آورد

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

کشاورز جوان – طی نشست هم اندیشی که با حضور مدیران ارشد بورس کالای ایران و خانه کشاورز برگزار شد، توافقات اولیه برای همکاری در زمینه فعال کردن حضور کشاورزان در بورس کالا صورت گرفت.

به گزارش ایرنا و به نقل از بورس کالا، سرپرست معاونت توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالای ایران تاکید کرد که بورس کالا تمام تلاش خود را برای سامان دادن بازرگانی بخش کشاورزی جهت کشف قیمت عادلانه و منصفانه و معامله مطمئن انجام خواهد داد.

علی پناهی افزود: باتوجه به جایگاه و ضریب نفوذ خانه کشاورز در بین کشاورزان کشور و برنامه های بورس کالای ایران برای توسعه بازرگانی داخلی و خارجی بخش کشاورزی، بدون شک همکاری دو طرف می تواند بخش زیادی از مشکلات این بخش را حل کند و موجب نظام مند شدن شیوه دادوستد این محصولات در سطح کشور شود.

وی با تشریح برخی از مسائل و مشکلات اساسی بخش کشاورزی، تشریح کرد: کمبود منابع مالی، عدم امکان پوشش ریسک، نبود بازار نظام یافته برای کشف قیمت، ضعف در بازارسازی، پایین بودن سهم سود تولیدکنندگان و وجود تولید کنندگان خرد مشکلاتی هستند که بورس کالای ایران سعی دارد با مکانیزم خود، زمینه را برای کاهش و رفع این مشکلات فراهم کند.

پناهی با تاکید بر اینکه ظرفیت بورس کالا به اندازه ای است که می تواند بسیاری از مشکلات بخش کشاورزی را مرتفع کند، گفت: تامین منابع مالی کشاورزان از طریق قراردادهای سلف، پوشش ریسک از طریق قراردادهای آتی، وجود بازاری منسجم و متمرکز برای کشف قیمت، حضور گسترده خریداران و فروشندگان و ایجاد بازاری رقابتی و شفاف، حذف زنجیره‎های واسطه‎ای، کاهش هزینه‎های معاملاتی و بهای تمام شده محصولات از جمله مهمترین ظرفیت های بورس کالای ایران برای تسهیل امور مبادله ای کشاورزان است.

سرپرست معاونت توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالای ایران افزود: اجرای ماده ۳۳ قانون افزایش بهره‎وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی، تجمیع محصولات در انبارهای مورد پذیرش بورس در نقاط مختلف و استفاده از ظرفیت های بورس کالا در تاسیس دفاتر نمایندگی، شعب و تالار از دیگر تدابیر این بورس برای تسهیل امور بازرگانی کشاورزان کشور است.

وی در توضیح مزایای اجرای ماده ۳۳ قانون افزایش بهره‎وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی، گفت: این ماده قانونی موجب تحمیل حداقل بار مالی به دولت، ارتقا کیفی محصولات و تولیدات کشاورزی از طریق معاملات بورس، ایجاد امکان تامین منابع مالی کشاورزان از طریق پروژه قبض انبار، مرتبط ساختن بازارهای منطقه ای با بازارهای ملی و حتی خارج از کشور و ایجاد شبکه گسترده بازاررسانی برای محصولات کشاورزی می شود.

** نگرانی ما از بازار است

در ادامه عنایت الله بیابانی قائم مقام دبیرکل خانه کشاورز با یادآوری اینکه این تشکل با هدف سازماندهی و هماهنگ نمودن کشاورزان سراسر کشور و به منظور حمایت و احقاق حقوق حقه سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و انسانی آنها تشکیل شده است، اظهار داشت: ما تمام تلاش خود را در جهت رسیدن به این هدف، متناسب با منافع ملی انجام می دهیم و معتقدیم که بورس کالا باتوجه به ظرفیت هایی که دارد در این راه می تواند خانه کشاورز را یاری دهد.

وی تصریح کرد : باور کشاورز آسیب دیده است و ما باید این باور را دوباره بسازیم. ساختار خانه کشاورز مردمی است و یک میلیون و ۴۸۰ هزار عضو دارد. این تشکل در ۳۰ استان دفتر دارد و به طور مستقیم با کشاورز در ارتباط است. بنابراین این تشکل می تواند مزایا و ظرفیت های بورس کالا را به کشاورزان کشور انتقال دهد.

بیابانی تاکید کرد: ساختار بورس کالا می تواند به کشاورز کمک کند به شرطی که فرهنگ سازی شود. نگرانی ما از تولید نیست، نگرانی ما از بازار است و این بورس می تواند بازار را شفاف و منافع کشاورزان را به طور مستقیم به آنها برگرداند.

در پایان این نشست محمدرضا کازرونی مشاور ارشد اقتصادی خانه کشاورز با بیان اینکه تامین منابع مالی برای معاملات سلف محصولات کشاورزی موضوع حائز اهمیتی است، پیشنهاد داد که بانک کشاورزی و بانک های عامل به این موضوع ورود کنند.

براساس این گزارش، در انتهای این جلسه مقرر شد که نشستی با حضور مدیران بورس کالای ایران در خانه کشاورز برگزار تا ضمن تبادل نظر زمینه تبادل تفاهم نامه همکاری نیز آماده شود. ضمن آنکه قرار است رایزنی هایی با بانک های عامل، کشت و صنعت های بزرگ کشور جهت ورود و همکاری برای تسهیل امور کشاورزان صورت گیرد.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.