وعده مدیر عامل سازمان تعاون روستایی:انجمن خبرگان کشاورزی تشکیل می شود/عرضه مستقیم محصولات کشاورزی در فروشگاههای زنجیره ای “تروکا”

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

کشاورز جوان – رییس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان تعاون روستایی کشور از تشکیل انجمن خبرگان کشاورزی خبر داد و گفت: در این انجمن از کشاورزان و تولیدکنندگان نمونه کشوری برای افزایش عملکرد و سیاست گذاری های بخش کشاورزی استفاده خواهد شد.

حسین صفایی در نشستی خبری به مناسبت دهه فجر افزود:در مقاطع مختلف زمانی کشاورزان نمونه توسط وزارت جهاد کشاورزی شناسایی و انتخاب می شدند اما به جای این که از آنها در برنامه ریزی ها و سیاستگذاری های بخش استفاده شود، پس از مدتی به دست فراموشی سپرده می شدند.

وی اظهار داشت: با تشکیل این انجمن در نظر داریم از نخبگان و خبرگان بخش کشاورزی که درسه دهه دستاوردهای مطلوبی به این بخش ارایه کرده اند و کشاورز نمونه قلمداد می شوند در برنامه ریزی ها و سیاست گذاری ها استفاده کنیم.

وی تاکید کرد: هم اکنون یکی از اولویت های بخش کشاورزی تکیه بر انجمن خبرگان کشاورزی است تا سیاست های لازم از طریق کشاورزان پیشرو دنبال شود.

صفایی گفت: انجمن خبرگان کشاورزی حزب نیست بلکه متشکل از دامداران، پرورش دهندگان زنبورعسل، تولیدکنندگان مرغ و گوشت و سایر محصولات کشاورزی است و با خانه کشاورز که به شکل حزبی فعالیت دارد، متفاوت است.

وی با بیان این که سازمان تعاون روستایی دارای ۱۶ انجمن غیرفراگیر است، افزود: بخش کشاورزی به دلیل وسعت و اهمیت به انجمن های متعددی نیاز دارد که برخی از این انجمن ها فراگیر نیستند اما وجود آنها در بخش احساس می شود. تاکنون ۱۶ انجمن ثبت و فعال است.

** پیش بینی ۲ برابری خرید تضمینی ذرت و دانه های روغنی در سال ۹۳

مدیر عامل سازمان تعاون روستایی گفت: قیمت هر کیلوگرم ذرت در سال جاری ۴ هزار و ۶۵۰ ریال (۴۶۵ تومان) بود و برای سال ۱۳۹۳ نرخ خرید تضمینی این محصول ۸هزارو ۷۰۰ ریال(۸۷۰ تومان ) تعیین شده است که به دلیل افزایش قابل توجه نرخ این محصول پیش بینی می شود خرید تضمینی آن نیز افزایش قابل ملاحظه ای پیدا کند.

به گفته صفایی قیمت هر کیلوگرم دانه های روغنی برای سال ۱۳۹۳ حدود ۲ برابر افزایش یافته که این امر در افزایش تولید و بخش عمده خرید توسط دولت تاثیر گذار است.

وی میزان اعتبار مورد نیاز خرید تضمینی ذرت، دانه های روغنی و سایر محصولات کشاورزی به جزء گندم را ۳۰ هزار میلیارد ریال (۳ هزار میلیارد تومان) اعلام کرد.

** وظیفه خرید تضمینی گندم سال ۹۳ برعهده وزارت جهادکشاورزی

مدیر عامل سازمان مرکزی تعاون روستایی گفت: این سازمان به نمایندگی از وزارت جهاد کشاورزی خرید تضمینی گندم را از سال آینده بر عهده خواهد گرفت.

وی اظهار داشت: برای خرید گندم ۱۱ هزار میلیارد تومان تسهیلات پیش بینی شده است که با ابلاغیه بانک مرکزی ، بانک های عامل موظف به پرداخت این مبلغ برای خرید تضمینی گندم به سازمان تعاون روستایی هستند.

صفایی گفت: از دو ماه پیش ستاد خرید گندم در سازمان مرکزی تعاون روستایی تشکیل شده و بر اساس بانک اطلاعاتی که از سه سال گذشته در این سازمان موجود بوده است، خرید تضمینی گندم صورت می گیرد.

رییس هیات مدیره سازمان مرکزی تعاون روستایی افزود : در سه سال گذشته که وظیفه خرید تضمینی محصولات به ویژه گندم بر عهده این سازمان بود، ۲۲۸۰ مرکز خرید گندم در مناطق مختلف کشور برای کوتاه کردن مسافت و تسهیل در ارائه خدمات به گندمکاران ایجاد شد که از سال آینده این مراکز برای خرید فعال می شود.

صفایی گفت: بر اساس اطلاعاتی که از گندمکاران داریم حدود یک هزار نقطه برای خرید گندم از کشاورزان ایجاد می شود و اگر نیاز باشد نقاط جدید دیگری نیز پیش بینی خواهد شد.

صفایی گفت : طبق قانون قیمت خرید تضمینی محصولات راهبردی کشاورزی برای اجرای دقیق الگوی کشت و ایجاد انگیزه و آرامش کشاورزان هر ساله در پایان شهریور ماه اعلام خواهد شد.

وی تاکید کرد پول گندم کشاورزان هم در کوتاه ترین زمان پس از خرید گندم به حساب آنان واریز خواهد شد.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *