آسیب سرما بر مرکبات و درختان زیتون در گلستان

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

کشاورز جوان – مرکبات گلستان و بیش از ۵۰۰ هکتار از درختان زیتون شهرستان مینودشت، شهرهای کلاله، گالیکش، آزادشهر، علی‌آبادکتول و … را دچار سرمازدگی شده‎اند.

به گزارش سرویس استانهای مجله اینترنتی کشاورز جوان، هر چیز بهایی دارد و برای رسیدن به آن باید بعضی از مشکلات را تحمل کرد، در ماه بهمن برف این نعمت شادی‎بخش در استان ما چتر خود را باز کرد و با خودش شادی و طراوت را به همراه آورد، هم شادی بخش بود و هم مشکلاتی را به همراه داشت.

برف با خود نعمت روشنی و حیات زندگی، یعنی آب، را افزایش داد و کشاورزان را مسرور ساخت کشاورزانی که در اثر کمبود بارش‎ها دچار کم‎آبی شده بودند و اما مشکلات وارده این چند روز، از تعطیلی مدارس گرفته تا یخ زدن راه‎ها و جاد‎ه‌ها، ترکیدن کنتور، لوله‎ها و قطع آب و … به طوری که که نوسان درجه هوا در این چند روز بین سه تا ۱۲ درجه سانتیگراد زیر صفر رسید.

این سرما به محصولات باغی مثل مرکبات و زیتون استان گلستان به ویژه مرکبات و بیش از ۵۰۰ هکتار از درختان زیتون شهرستان مینودشت، شهرهای کلاله، گالیکش، آزادشهر، علی‌آبادکتول و … را دچار سرمازدگی شده‎اند.

به همین منظور به سراغ کارشناس باغبانی جهاد کشاورزی شهرستان مینودشت رفتیم عیسی کرامتلو در این رابطه به خبرنگار فارس در گرگان گفت: سرمای برف امسال که بین منفی سه تا  ۱۶ درجه سانتیگراد رسیده بود خساراتی به محصولات باغی وارد ساخت.

کرامتلو اظهار داشت: البته در سال ۱۳۸۶ همچنین سرمایی وارد استان شد اما چون یک شب بیشتر دوام نداشت خسارت زیادی نداشت اما در برف بهمن امسال این مدت طولانی شد به طوری که و تا یک هفته ادامه داشت، بنابراین خسارات به باغ‎های مرکبات و درختان زیتون  استان به ویژه شهرستان مینودشت وارد شد.

وی افزود: اکثر باغهای مرکبات و بیش از ۵۰۰ هکتار از درختان زیتون زمین‎های بالادست این شهرستان دچار یخ‎زدگی شده‎اند.

خشک شدن برگ و سر شاخه‎های درختان زیتون

کرامتلو از خشک شدن برگ و سرشاخه‎های درختان زیتون خبر داد و تصریح کرد: در شهرستان مینودشت از ارتفاع ۱۷۰ متری سطح دریا تا ارتفاعات ۷۰۰ متری درخت زیتون قابل کشت است، سرمای برف بیشترین خسارات را از ارتفاع ۳۵۰ متری به بالا وارد ساخته، به طوری که درختان زیتون این مناطق اکثرا برگ و سر شاخ‎های آنها خشک شده است.

این کارشناس باغبانی جهاد کشاورزی شهرستان مینودشت ضمن اشاره به مقاومت درخت زیتون در این ماه از سال اذعان داشت: در این فصل از سال درختان زیتون در خواب هستند و مقاومت درخت در این زمان خیلی بالاست اما سرما و طولانی شدن آن باعث شده تا به رقم‎هایی مثل «کرنائیکی» که رقم باردهی بالغ بر ۲۰۰ کیلوگرم از هر درخت را دارد آسیب وارد سازد و بیشترین خسارات را در روستاهای بالادست مثل «پس پشته»، «محمدزمانخان»، «سرخو» و… دیده دشده است.

کرامتلو گفت: درختان حرص شده، نهال‎های دو یا سه ساله بیشتر دچار سرمازدگی شده‎اند، اطلاعات دقیق‎تر در باره میزان خسارات وارده در اردیبهشت سال ۱۳۹۳ بررسی می‎شود زیرا در این ماه از سال است که درخت زیتون گل داده و به بار می‎نشیند.

کرامتلو ادامه داد: اگر درخت خسارت‎دیده در اردیبهشت ماه باردهی نداشته باشد، کشاورزان باید درختان را دوباره حرص کرده و شاخه‎های خشکیده را جدا سازند تا برای سال آینده درخت رشد کند.

سرما‎زدگی باغ‎های مرکبات در گلستان

وی افزود: سرما تمام باغ‎های استان به ویژه شهرستان مینودشت را هم دچار آسیب کرده است، درخت نارنج که در خانواده مرکبات مقاوم‎ترین محسوب می‎شود، بر اثر سرما برگ‎های این درختان دچار سوختگی شده است و مرکباتی چون نارنگی، پرتغال علاوه بر برگ‎ها شاخه‎های آنان نیز دچار سرمازدگی شده‎اند، چیده شدن میوه این درختان در هنگام سرمازدگی بزرگترین شانس باغداران محسوب می‎شود.

کرامتلو گفت: اما اگر درختانی هم باشند که سرمازده شده‌اند و میوه هم دارند به احتمال زیاد آن میوه تلخ خواهد بود، بررسی دقیق بیشترین میزان خسارت این درختان نیز در بهار هنگام باردهی مشخص خواهد شد.

این کارشناس باغبانی جهاد کشاورزی شهرستان مینودشت در خصوص چگونگی مواجه شدن با این‎گونه بحران‎ها گفت: در حال حاضر بهترین را حل ما بررسی و شناسایی رقم‎هایی از درختان زیتون که در ارتفاعات آسیب‎ندیده و نسبت به سرما مقاومت داشته‎اند.

وی ادامه داد: به احتمال زیاد این نوع رقم‎ها باید از نوع «میشن» و یا «آسکولانو» باشند زیرا این دو نوع مقاومت بیشتری با سایر ارقام دیگر دارند و پس از شناسایی اقدام در تکثیر این رقم‎ها برای کاشت دوباره در مناطق آسیب‎ده باید انجام داد.

نداشتن مرکز تحقیقات از دیگر مشکلات

این کارشناس باغبانی جهاد کشاورزی شهرستان مینودشت بیان داشت: نبود مرکز تحقیقات در منطقه برای بررسی نوع آب و هوا و آستانه تحمل نهال‎های زیتون برای کاشت در مناطق کوهستانی و یا  دشت از دیگر مشکلات است و ارقامی که چندین سال گذشته در اختیار کشاورزان قرار داده شده است، از استان‎های دیگر وارد شده و نام و نشانی ندارد، بنابراین تحقیقات می‎تواند به کاشت و شناخت ارقام گذشته و کاشت ارقام مناسب منطقه مورد نظر کمک زیادی نماید تا در بحرانها و سرمای بالا دچار خسارت نشویم یا درختان کمتر آسیب ببینند.

وی افزود: خوشبختانه در سال‎های اخیر نهال‎هایی که برای کاشت در اختیار کشاورزان گذاشته می‎شود دارای برچسب و لیبل بوده و نوع آن و ارقام آن مشخص شده است.

لازم به یادآوری است که استان گلستان قابلیت کاشت هر نوع محصول را دارد و اگر و تنها اگر قدری دولت مردان و مدیران و دلسوزان استان تلاش خود را مضاعف سازند تا صنایع تبدیلی و مرکز تحقیقات راه‎اندازی شود.

دغدغه کشاورز هم کم خواهد شد، امیدواریم استان گلستان به قطب کشاورزی کشور و منطقه تبدیل شود.

به امید آن روز.

گزارش: رقیه بشارت‎نیا – خبرگزاری فارس

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.