تفاهم‌نامه سازمان شیلات با جهاد نصر برای طرح ۵۵۰ هزار هکتاری خوزستان

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

کشاورز جوان – سازمان شیلات تفاهم‌نامه‌ای با موسسه جهاد نصر برای اجرای طرح‌های شیلاتی در طرح ۵۵۰ هزار هکتاری در خوزستان منعقد کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس، به تازگی تفاهم‌نامه‌ای بین حسن صالحی، رئیس سازمان شیلات ایران و یدالله شمایلی، مدیرعامل موسسه جهاد نصر امضا شد.

در ادبیات رسانه‌های اقتصاد کشور، در مورد خصوصی سازی و واگذاری به شرکتهای شبه دولتی، اصطلاحی رایج است که به آن «خصولتی سازی» می گویند و مراد از آن واگذاری سهام شرکت‌ها و بنگاه‌های دولتی به شرکت‌های شبه دولتی و نهادهای عمومی با هدف خصوصی سازی است.

اگر چه رئیس جمهور و بسیاری از دولتمردان کنونی، بارها و بارها و به ویژه در زمان انتخابات از بسیاری از واگذاری‌ها، به ویژه واگذاری به بخش‌های شبه دولتی گلایه داشتند و از آن به عنوان «خصولتی» نام می‌بردند، اما این روند در دولت وی ادامه دارد.

در سفر مقام معظم رهبری سال ۱۳۷۵ به خوزستان، طرح احیای ۸۰۰ هزار هکتاری از دشت‌های خوزستان با امضای ۴ وزیر و رئیس سازمان مدیریت مصوب شد، اما با گذشت ۱۸ سال هنوز پیشرفت آن چنانی در این طرح وجود ندارد، تا اینکه در نخستین سفر رئیس جمهور دولت یازدهم به این استان نیز، اجرای این طرح تاکید شد.

اگر چه تفاهم نامه سازمان شیلات و جهاد نصر در نگاه نخست اقدامی برای احیای این طرح بزرگ به نظر می‌رسد، اما مفاد مندرج در قرارداد نشان می‌دهد که تعهدات جهاد نصر فراتر از طرح ۵۵۰ هزار هکتاری است و کارهای اجرایی زیادی نظیر صید فانوس ماهیان در دریای عمان به میزان ۱۰هزار تن، صید تن ماهیان به روش لانگ لاین و پرساین به میزان پنج هزار تن و بهره گیری از کشتی پشتیبان برای جمع آوری صید در دریا و موارد دیگر را شامل می‌شود.

به نظر می‌رسد، سازمان شیلات بسیاری از کارهای اجرایی را در قالب طرح ۵۵۰ هزار هکتاری به موسسه جهاد نصر که شبه دولتی است واگذار کرده است.

در ماده یک این تفاهم نامه آمده است: «موسسه اظهار می‌دارد با بهره گیری از امکانات خویش و شرکتهای تابعه دارای قابلیت و توانمندی از نظر مالی و نیروی انسانی و تجهیزات مکفی در زمینه طراحی، اجرا و مدیریت طرح های کلان بخش کشاورزی و منابع آب و خاک (نظیر مدیریت طرح ۵۵۰ هزار هکتاری توسعه دشتهای خوزستان و ایلام «طرح مقام معظم رهبری» که ماموریت اصلی موسسه است) به منظور بهره گیری از توانمندی ها و مشارکت موسسه برای تسریع در نیل به اهداف توسعه آبزی پروری و صید و صیادی در برنامه های توسعه کشور نقش قابل توجهی داشته باشد، لذا اجرای طرح توسعه آبزی پروری و صید آبزیان با راهبرد مطالعه، طراحی، تکمیل و اجرای کلیه حلقه های تولیدات شیلاتی در موارد ۱۲گانه زیر مورد نظر می باشد.»

۱-تولید ماهی در محدوده طرح ۵۵۰٫۰۰۰هکتاری به صورت تلفیقی به میزان شش هزار تن

۲-تولید میگو در اراضی شناسایی شده استانهای سیستان و بلوچستان، هرمزگان، بوشهر، خوزستان و گلستان به میزان پنج هزار تن

۳-ایجاد ظرفیت و تولید ماهیان خاویاری در مناطق مستعد کشور به میزان سه هزار تن گوشت و ۱۰۰تن خاویار

۴-تولید ماهیان دریایی در قفس در آبهای ساحلی به میزان ۱۵۰۰تن

۵-تولید آبزیان در منابع آبهای داخلی نظیر: هورالعظیم، هورشادگان و دریاچه های پشت سدهای با مصرف کشاورزی در قفس در سطح کشور به میزان چهار هزار تن

۶-تولید ماهی تیلاپیا در آبهای داخلی به میزان ۵۰۰تن

۷- مشارکت در توسعه، تجهیز، تکمیل و مدیریت بهره برداری و نگهداری تاسیسات مشترک مجتمع های آبزی پروری (میگو، سردابی و گرمابی)

۸-صید فانوس ماهیان در دریای عمان به میزان ۱۰هزار تن

۹- صید تن ماهیان به روش لانگ لاین و پرساین به میزان پنج هزار تن

۱۰-بهره گیری از کشتی پشتیبان برای جمع آوری صید در دریا به مزان پنج هزار تن

۱۱- صید در اعماق و سواحل کشورهای آفریقایی به میزان چهارهزار تن

۱۲-مشارکت در توسعه، تجهیز، تکمیل و مدیریت بهره برداری بنادر صیادی

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.