مدیر کل جهاد کشاورزی خوزستان: ذرت کاران در خوزستان ضرر می کنند

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

کشاورز جوان – مدیرکل جهاد کشاورزی خوزستان گفت: با وجودی که استان خوزستان ۳۳ درصد از کل ذرت دانه ای کشور را تامین می کند ،واردات ذرت از خارج در زمان برداشت این محصول در استان، موجب کاهش قیمت ذرت و ضرر و زیان کشاورزان شده است.

به گزارش ایرنا، ˈکیخسرو چنگلواییˈ در کارگروه تخصصی امور اقتصادی در مرکز امور اقتصادی و سرمایه گذرای خوزستان افزود: در چند سال گذشته هم زمان با برداشت محصول ذرت در استان خوزستان شاهد نوسان شدید قیمت خرید این محصول هستیم که این امر تابع دو علت است.

وی با بیان اینکه واردات بی رویه ذرت از کشور های خارجی موجب ضرر و زیان کشاورزان خوزستانی شده گفت: در سال های اخیر همزمان با برداشت محصول ذرت استان خوزستان، واردات ذرت و نیز فعالیت های اقتصادی و مبادلات واردکنندگان دولتی و خصوصی،موجب کاهش شدید قیمت ذرت شده و در برخی موارد کشاورزان خوزستانی مجبور شدند محصول خود را حداقل شش هزار ریال پایین تر از قمیت بازار به فروش برسانند.

مدیرکل جهاد کشاورزی استان خوزستان افزود: بخش خصوصی که مسوولیت ایستگاه های ذرت خشک کنی را برعهده دارند با کارشکنی و هماهنگی با یکدیگر برای کاهش قیمت ذرت،موجب ضرر و زیان کشاورزان شده اند.

مدیرکل جهاد کشاورزی خوزستان با بیان اینکه قیمت تابع عرضه و تقاضا است گفت: با توجه به شرایط اقلیمی استان کاشت ذرت در استان خوزستان نسبت به سایر استان ها دیرتر شروع می شود و به تبع آن برداشت نیز دیرتر از استان های فارس و کرمانشاه صورت می گیرد.

چنگلوایی افزود: ذرت استان خوزستان زمانی وارد بازار می شود که بازار کشور از ذرت اشباع شده و کشاورزان مجبور می شوند محصول خود را حداقل دو هزار ریال کمتر از ذرت استان های دیگر به فروش برسانند.

وی با اشاره به ارایه راهکارهایی برای بهبود وضعیت ذرت کاران به وزارت جهاد کشاورزی گفت: در این خصوص دو راهکار مدیریت توزیع ذرت کشور و مدیریت واردات این محصول در نامه به وزارت جهاد کشاورزی ارائه شده است.

چنگلوایی در خصوص وضعیت کشت ذرت در خوزستان افزود: توسعه کشت ذرت در استان خوزستان از سال ۶۳ در۶۵۰ هکتار از زمین های کشاورزی این استان آغاز شد و در سال جاری کشت ذرت به ۱۱۴هزار هکتار رسیده است.

وی گفت: از ۳۱۶ هزار هکتار زمین های زیر کشت ذرت کشور ۳۳ درصد مساحت زیر کشت ذرت دانه ای در استان خوزستان است و از مجموع سه میلیون و ۲۴۶ هزار تن تولید ذرت کشور نیز ۷۵۷ هزار تن معادل ۳۴ درصد از تولید کشور نیز در این استان به دست می آید.

چنگلوایی با اشاره به اینکه استان خوزستان جزو محدود استان های است که دارای پتانسیل توسعه کشت ذرت است افزود: استان فارس به عنوان اولین تولید کننده ذرت کشور شناخته می شود در حالی که عمده آب مورد نیاز این استان برای کشت ذرت از طریق آب های زیر زمینی تامین می شود که در سال های گذشته نیز این منابع به شدت کاهش یافته است.

وی گفت: در حالی که در استان خوزستان اقلیم مناسب برای کشت، زمین های مستعد و نیز آب کافی برای توسعه کشاورزی در این بخش وجود دارد.

مدیرکل جهاد کشاورزی خوزستان با بیان اینکه باید صنایع تبدیل در این بخش فعال شود گفت: میزان تولید ذرت در استان ۷۵۷ هزار تن است در حالی که تنها ۱۰ درصد از این محصول به صنایع تبدیل اختصاص پیدا می کند و باقی این محصول به صورت خام به فروش می رسد.

وی با اشاره به اینکه ارزش افزوده و واقعی هر محصول در صنایع تبدیل و پایین دستی است گفت: استان خوزستان این آمادگی را دارد که در این زمینه تسهیلات ویژه ای را در اختیار سرمایه گذران بخش خصوصی قرار دهد.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.