پژوهشکده میگو: گزارشی ازبیماری مرگ زودرس میگو در ایران نداشته ایم

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

کشاورز جوان – عضو هیات علمی پژوهشکده میگوی کشور گفت: با وجود این که شیوع بیماری نوپدید مرگ زود رس میگو(EMS ) در برخی کشورها باعث کاهش ۲۵ درصدی تولید میگوی پرورشی در جهان شده اما تاکنون گزارشی از این بیماری در ایران دریافت نشده است.

عقیل دشتیان نسب، درحاشیه کارگاه آموزشی شناسایی و پیشگیری بیماری EMS در بوشهر در گفت وگو با ایرنا افزود: این بیماری از سال ۲۰۰۹ در منطقه چین، ویتنام، تایلند و مالزی شیوع پیدا کرد و هم اکنون در کشور مکزیک نیز دیده شده است.

وی اضافه کرد:هنوز در کشور ایران گزارشی در زمینه شیوع این بیماری دریافت نشده ولی برای این که همانند شیوع بیماری لکه سفید میگو غافلگیر نشویم باید با پایش این بیماری نوپدید از ورود آن به استخرهای پرورش میگو جلوگیری کرد.

دشتیان نسب بیان کرد: شیوع بیماری EMS در کشورهای یاد شده باعث کاهش تولید میگوی پرورشی به میزان ۲۵درصد تولید دنیا شده است.

وی ادامه داد: به همین قیمت میگوی پرورشی در دنیا۵۰درصد افزایش یافته است.

دشتیتان نسب درباره بیماری مرگ زودرس میگوی پرورشی گفت: این بیماری به طور معمول در یک ماه اول پرورش دیده می شود و با تاثیری که بر دستگاه گوارش میگو دارد ۶۰ تا ۸۰درصد میگوها را در همان زمان از بین می برد.

عضوهیات علمی پژوهشکده میگوی کشور در استان بوشهر گفت:عامل این بیماری نوعب باکتری به نام ویبریوپاراهمولیتیکوس است که در شرایط خاصی می تواند باعث تلفات میگوها شود.

دشتیان نسب اظهار کرد: به همین دلیل باید روی کیفیت لاروها(بچه میگوها) نظارت کافی داشته باشیم.

دشتیان نسب اضافه کرد: بیماری نوپدید مرگز زودرس میگو براثر تغییرات اکولوژیک به وجود می آید.

این کارگاه آموزشی روز سه شنبه نیز برای پرورش دهندگان سایت های بندرریگ و بویرات دیلم در محل اداره شیلات شهرستان گناوه برگزار می شود.

کارگاه آموزشی شناسایی و پیشگیری بیماری نوپدید مرگ زودرس میگو EMS با حضور پرورش دهندگان سایت های موند شمالی، دلوار، شیف و رودحله در استان بوشهر برگزار شد.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.