عرضه محصولات کشاورزی در بورس باعث شفافیت قیمتها می شود

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

کشاورز جوان – رییس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور گفت: عرضه محصولات کشاورزی در بورس کالا زمینه شفافیت خرید، فروش و قیمت ها را فراهم می کند که تاکنون این اتفاق رخ نداده است.

حسین صفایی در گفت و گو با ایرنا با اشاره به فراهم شدن شرایط عرضه محصولات کشاورزی در بورس کالا افزود: به تازگی آئین نامه اجرایی ماده ۳۳ قانون افزایش بهره وری را وزیر جهادکشاورزی ابلاغ کرده است ، در حالی که این مهم باید در سال ۱۳۸۹ انجام می شد.

وی اظهار داشت: براساس این ماده قانونی باید فرصت عرضه محصولات کشاورزی در بورس فراهم می شد، چرا که این الزام قانونی برای محصولات و نهاده های وارداتی وجود دارد، اما متاسفانه این مهم هنوز در کشور رخ نداده و تولیدکنندگان و واردکنندگان ما همواره از عرضه کالایشان از طریق بورس فراری هستند.

وی از فراهم شدن شرایط فعال سازی بورس کالای کشاورزی خبر داد و افزود: یک سازه جدید بر معاملات بین شبکه ای را سازمان مرکزی تعاون روستایی مستقر کرده تا معاملات بین شبکه ای تعاون روستایی براساس تجارت الکترونیک و تحت وب انجام شود.

صفایی به شروع دوره های آموزشی این شبکه اشاره کرد و افزود: این شبکه هم اکنون به صورت آزمایشی روی بخشی از خرید و فروش کود شیمیایی، سموم و بخشی از محصولات کشاورزی همچون خرید و فروش ذرت استان خوزستان در حال اجرا است که در صورت موفقیت به تمامی استان ها تعمیم داده خواهد شد.

رییس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور تصریح کرد: در نظر داریم سامانه الکترونیکی طراحی شده خرید و فروش محصولات کشاورزی را در سال ۱۳۹۳ فراگیر کنیم.

وی گفت: با گسترش این سامانه الکترونیکی خرید و فروش محصولات کشاورزی، تعاونی های تحت پوشش اتحادیه ها معاملاتشان را طی یک زمانبندی انجام خواهند داد و به طور قطع این شبکه زیرساخت های فعال سازی بورس کشاورزی را فراهم می کند.

صفایی یکی از دلایل حضورنیافتن تولیدکنندگان کشاورزی در بورس کالا را تولیدات اندک در اراضی خرده مالکی دانست و اظهار داشت: خرید نهاده ها از طریق بورس به شکل تجمعی انجام می شود، بنابراین برای عرضه محصولات کشاورزی در بورس کالا نیز باید یک بازار بورس ثانویه ایجاد شود تا نیازهای کوچک در قالب یک تعاونی جمع اوری و به شکل بزرگتر از طریق بورس کالا عرضه شود.

وی تاکید کرد به طور حتم گسترش عرضه محصولات کشاورزی در بورس کالا می تواند در خرید و فروش و شفاف سازی معاملات موثر باشد که این امر به نفع تولید کنندگان و مصرف کنندگان نهایی خواهد بود.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *