تکالیف وزارت جهاد کشاورزی در راستای اجرای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی ابلاغ شد

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

کشاورز جوان – به دنبال ابلاغ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی و پس از آن دستور رییس‌جمهور به دکتر جهانگیری معاون اول رییس جمهور مبنی بر لزوم ساماندهی اقدامات بایسته در جهت جلب مشارکت گسترده همه نهادها و آحاد جامعه در فعالیت‌های اقتصادی، برای دستیابی به رشد پویا و تحقق اهداف سند چشم‌انداز بیست ساله، معاون‌اول رییس‌جمهور، طی مأموریت‌های جداگانه‌ای، تکالیف وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی و معاونین رییس جمهور و بانک مرکزی را ابلاغ کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری،در این احکام، سیاست‌های ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری در سرفصل‌های تخصصی دسته‌بندی و از دستگاه‌های اجرایی خواسته شده، برنامه و اقدامات و پیشنهادهای اجرایی مشروح خود را جهت اجرایی نمودن این سیاست‌ها در حوزه وظایفشان تدوین و در مقاطع کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت حداکثر ظرف مدت ۲۰ روز اعلام کنند.

معاون اول رییس جمهور همچنین از معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور خواست نسبت به یکپارچه‌سازی گزارش‌های واصله و تهیه گزارش تلفیقی، اقدام و ترتیبی اتخاذ گردد تا قبل از پایان سال جاری، اولین گزارش از مجموعه اقدامات انجام شده برای دفتر معاون اول رییس جمهور ارسال شود.

دکتر جهانگیری دستگاه‌های اجرایی را مکلف کرده است گزارشی از عملکرد برنامه‌های مصوب و سایر اقدامات خود را بصورت ادواری سه ماهه جهت ارزیابی و پیگیری ارائه دهند.

این احکام به معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور، وزارتخانه‌های اموراقتصادی و دارایی، جهاد کشاورزی، علوم، تحقیقات و فناوری، نیرو، صنعت، معدن و تجارت، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، نفت، فرهنگ و ارشاد اسلامی، امور خارجه، راه و شهرسازی، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، سازمان ملی استاندارد ایران و دبیرخانه هماهنگی شورای مناطق آزاد تجاری و صنعتی و ویژه اقتصادی ابلاغ شده است.

در مأموریت‌های محوله به دستگاه‌های اجرایی کشور آنها موظف شده‌اند در برنامه‌ها و اقدامات کوتاه‌مدت خودشان بخشنامه‌ها، مقررات و قوانینی که مانع اجرای سیاست‌های ابلاغی اقتصاد مقاومتی می‌باشد، شناسایی و برای لغو یا اصلاح آنها پیشنهاد دهند تا از مبادی قانونی اقدام شود. همچنین در بخش دیگری از این مأموریت‌ها به دستگاه‌های اجرایی کشور تکلیف شده با توجه به سال های باقیمانده از برنامه پنجم توسعه و همچنین ضرورت پیش‌بینی‌های لازم برای برنامه ششم توسعه، اقدامات و برنامه‌های هر دستگاه را در رابطه با سیاست اقتصاد مقاومتی به صورت دقیق، شفاف و با زمانبندی مشخص تهیه کنند.

برخی سیاست‌های مرتبط با وزارت جهاد کشاورزی که در این احکام به تفکیک وظایف و مسئولیت دستگاه‌های اجرایی ابلاغ شده، بدین شرح است:

الف) ایجاد ذخایر راهبردی با تأکید بر افزایش کمی و کیفی تولید (مواد اولیه و کالا).

ب)افزایش تولید داخلی نهاده‌ها و کالاهای اساسی (بویژه در اقلام وارداتی) و اولویت دادن به تولید محصولات و خدمات راهبردی.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *