معاون وزیر جهاد کشاورزی: بهره برداری از مراتع، دو برابر ظرفیت آن است

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

کشاورز جوان – معاون وزیر جهاد کشاورزی و رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور از استفاده دو برابری از ظرفیت مراتع کشور خبر داد.

به گزارش ایرنا، ˈخداکرم جلالیˈ درهمایش ملی منابع طبیعی، جوامع محلی و تشکل های مردمی که در ایستگاه تولید بذور نباتات مرتعی ˈچپر قویمهˈ گنبدکاووس برگزار شد، گفت: استفاده بی رویه از مراتع سبب تخریب و کاهش غنای آن شده است.

http://img7.irna.ir/1392/13921218/81079437/81079437-5556471.jpg

وی با بیان اینکه اکنون ۱۰درصد مراتع کشور غنی، ۲۰ درصد متوسط و ۷۰ درصد فقیر است، افزود: حفظ مراتع ملی، نیازمند مشارکت دو سویه بهره برداران و منابع طبیعی در استفاده بهینه، اصولی و علمی از آن است.

جلالی، فرهنگ سازی و مشارکت مردم در نگهداری و بهره برداری از منابع ملی را از اصول راهبردی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور دانست و افزود: حفظ منابع طبیعی به عنوان موهبت الهی و لنگرگاه توازن محیط زیست در ابعاد مختلف و تضمین کننده امنیت زیستی، نیازمند مشارکت همگانی مردم است.

وی، مشارکت مردم را کلید اصلی حفاظت از منابع طبیعی دانست و تصریح کرد: مشارکت مردم باید براساس مدل های علمی و اصولی باشد که سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور در تلاش برای فراهم کردن زمینه های پیاده سازی این مدل ها می باشد.

معاون وزیر جهادکشاورزی و رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور، توجه ویژه به ˈمنابع انسانی، طرح های آبخیزداری و بیابان زداییˈ را به عنوان دیگر اصول راهبردی این سازمان درصیانت، توسعه و بهره برداری از منابع طبیعی برشمرد.

جلالی، راه اندازی صندوق توسعه منابع طبیعی دراستان های کشور و نیز اجرای طرح های سطوح آبگیری باران در مناطقی که با مشکل منابع آبی زیر زمینی مواجه هستند را از جمله برنامه های این سازمان برای حمایت از شرکت های تعاونی مرتعداری برشمرد و گفت: صندوق توسعه منابع طبیعی با ۴۹ درصد سرمایه دولتی و ۵۱ درصد سهم تعاونی ها برای حمایت از تعاونی های مرتعداری در استان های متقاضی تشکیل خواهد شد که تاکنون فقط در استان اصفهان راه اندازی شده است.

وی افزود: طرح سطوح آبگیری باران که بیشتر درمناطق جنوبی کشور باهدف تامین آب شرب دام و طرح های آبخیزداری اجرا شده است، در آینده ای نزدیک در مناطق شمالی شهرستان گنبدکاووس که مناطق دشتی و نیمه بیابانی هستند، نیز اجرا خواهد شد.

همایش ملی منابع طبیعی، جوامع محلی و تشکل های مردمی باحضور نمایندگان ایلات و عشایر شش استان ˈگلستان، فارس، سمنان، خراسان شمالی، مرکزی و چهارمحال بختیاریˈ و نیز برخی مسوولان استانی و محلی درایستگاه تولید بذور نباتات چپرقویمه گنبدکاووس برگزار شد.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.