اختصاص ۱۰۰ میلیارد تومان برای خرید برگ سبز چای کشور

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

کشاورز جوان – رئیس سازمان چای کشور گفت: دولت امسال ۱۰۰ میلیارد تومان بودجه برای خرید برگ سبز چایکاران و ۶۰ میلیارد تومان بهسازی باغ‌های چای شمال کشور اختصاص داده است.

به گزارش کشاورز جوان به نقل از خبرگزاری فارس، علی محرر پیش از ظهر امروز در جلسه بررسی مسایل چای در سالن اجتماعات فرمانداری این شهرستان با اشاره به تشکیل سازمان چای کشور در سال ۸۹، اظهار کرد: در سه سال گذشته کارخانه‌داران چای نه تنها سود نکردند بلکه نتوانستند پول برگ سبز چای را پرداخت کنند.

وی افزود: طبق توافقی که با معاون وزیر جهاد کشاورزی صورت گرفت قرار است ۳۳ درصد پول خرید برگ سبز چای را کارخانه‌دار بپردازد و ۶۷ درصد باقی‌مانده نیز توسط سازمان چای پرداخت شود یعنی به تولید کننده و کارخانه‌دار یارانه می‌دهیم تا از گردونه دولت خارج شوند.

رئیس سازمان چای کشور با اشاره به آغاز فصل خرید برگ سبز چای تضمینی گفت: از هفته آینده این خرید تضمینی انجام می‌شود.

وی از چایکاران خواست تا برگ سبز چای مرغوب برداشت کنند تا کارخانه‌داران بتوانند توان خود را برای تولید چای کیفی به‌کار گیرند.

محرر با اشاره به افزایش قیمت خرید تضمینی برگ سبز چای خاطرنشان کرد: قیمت چای درجه هر کیلو یک‌هزار و ۸۰۰ تومان و درجه دو نیز یک‌هزار تومان است.

به گفته وی، قیمت فروش برگ سبز چای درجه یک و دو به خریداران برگ سبز چای معادل ۳۳ درصد قیمت خرید تضمینی تعیین شده است.

این مسئول اضافه کرد: قیمت هر کیلوگرم برگ سبز چای در سال گذشته به ترتیب درجه یک و دو یک‌هزار و ۲۰۰ تومان و ۷۰۰ تومان بوده و امسال با افزایش حدود ۵۰ درصدی، رقم مناسبی تصویب شده است.

وی اعتبار برای خرید برگ سبز چای در سال ۹۳ را ۱۰۰ میلیارد تومان اعلام کرد و متذکر شد: دولت برای بهزراعی و احیای باغ‌های چای حدود ۶۰ میلیارد تومان بودجه اختصاص داده است.

رئیس سازمان چای کشور با تصریح بر اینکه حدود ۳۲ هکتار باغ چای در گیلان و مازندران وجود دارد، یاد‌آور شد: بیش از ۶۰ هزار کشاورز چایکار در این استان‌ها به امر تولید چای فعالیت دارند.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *