افزایش ۲۲ درصدی قیمت شیر با بالا رفتن قیمت نهاده‌ها

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

کشاورز جوان – مدیرعامل اتحادیه سراسری دامداران ایران گفت: قیمت خوراک دام و طیور نسبت به پارسال دو برابر شده است، اگر مرحله دوم هدفمندی هم اجرا نشود، برای خنثی کردن هزینه‌های تولیدکننده، باید قیمت شیر ۲۲ درصد افزایش یابد.

به گزارش کشاورز جوان به نقل از فارس، سعید سلطانی سروستانی در پاسخ به اینکه نحوه قیمت‌گذاری شیر خام با اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها چگونه خواهد بود؟ گفت:‌ اکنون بدون در نظر گرفتن افزایش حامل‌های انرژی قیمت خوراک دام و طیور نسبت به سال گذشته حدود دو برابر شده است. هزینه‌های کارگری نیز ۲۵ درصد افزایش یافته و سایر هزینه‌ها نیز رشد داشته است.

مدیرعامل اتحادیه سراسری دامداران افزود: تنها با در نظر گرفتن این هزینه‌ها بدون قیمت حامل‌های انرژی باید شیر خام ۲۲ تا ۲۳ درصد اضافه شود.

وی ادامه داد: قیمت نهاده‌ها، قیمت تمام شده شیر خام را کیلویی به بیش از هزار  ۶۰۰ تومان رسانده است، در حالی که خرید از دامدار کیلویی هزار و ۳۰۰ تومان است.

سلطانی افزود: قیمت خوراک دام نسبت به سال گذشته حدود دو برابر شده است به طوری که سویا از کیلویی ۹۹۰ تومان به ۲ هزار تومان، جو از ۵۳۰ تومان به هزار تومان، ذرت از کیلویی ۶۰۰ تومان به هزار و ۱۵۰ تومان و سبوس از کیلویی ۲۵۰ تومان به ۹۰۰تومان رسیده است.

وی گفت: خوراک دام و طیور نسبت به روزهای پایانی سال در هر کیلو حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ تومان افزایش یافته است.

مدیرعامل اتحادیه سراسری دامداران ادامه داد:‌ اجرای هدفمندی یارانه‌ها قانون است اما در کنار آن باید سایر قوانین نیز اجرا شود مثلاً براساس قانون افزایش بهره‌وری و در ماده ۳۳ تأکید شده است محصولات کشاورزی و دامی خرید تضمینی شوند و این قیمت باید با در نظر گرفتن کلیه عوامل تولید به اضافه سود معقول برای تولیدکننده باشد. محصولات در بورس عرضه شود و مابه‌التفاوت آن با قیمت مازاد به کشاورزان پرداخت شود.

سلطانی افزود: همچنین در ماده ۴ هدفمندی یارانه‌ها تصریح شده است دولت یارانه شیر را طی مدت ۵ سال هدفمند کند ،‌قبل از اجرای هدفمندی یارانه‌ها ۷۰۰ میلیارد تومان برای شیر به مصرف‌کننده یارانه پرداخت می‌شد که طی ۵ سال باید آزاد شود.

مدیرعامل اتحادیه سراسری دامداران در پاسخ به اینکه آیا آزادسازی قیمت شیر بعد از اجرای هدفمندی یارانه‌ها امکانپذیر خواهد بود، گفت:‌ دولت با توجه به قانون و فسادپذیر بودن شیر نباید به دنبال آزادسازی قیمت شیر باشد و همچنان قیمت‌گذاری این محصول باید توسط دولت انجام شود.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *