هشدار نسبت به کاهش جمعیت کشاورزان و تولید در اثر هدفمندی یارانه ها

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

کشاورز جوان – هدفمندی یارنه‌ها باید موجب کاهش هزینه‌های تولید شود در غیر این صورت موجب کاهش جمعیت کشاورزان و از بین رفتن زمین‌های کشاورزی می‌شود و نمی‌توان به آرمان مقام معظم رهبری که “کشاورزی باید محور استقلال باشد” دست یافت.

به گزارش مجله اینترنتی کشاورز جوان، صادق بیگ‌نژاد – مدیر امور پژوهشکده ژنتیک و زیست فن‌آوری طبرستان – تضمین سلامت محصولات کشاورزی را مهمترین اولویت بخش کشاورزی دانست و افزود: این مساله ضامن این است که درابتدای امر کشاورز و محیط زیست سالم باشد تا بتواند تولید سالمی نیز داشته باشد.

وی افزود: مصرف کننده نباید از مصرف محصولات کشاورزی و وجود مواد سمی در آن احساس خطر کند به همین دلیل نظارت بر این موضوع از سوی وزارت جهاد کشاورزی امری مهم است.

بیگ‌نژاد استفاده صحیح از یارانه‌ها را در بخش کشاورزی یکی دیگر از اولویت‌های این بخش عنوان و اظهار کرد: بخش کشاورزی باید به گونه‌ای حرکت کند که یارانه موجب کاهش هزینه‌های تولید شود چراکه اگر یارانه‌ها هدفمند نشوند نمی‌توان به آرمان رهبری که کشاورز محور استقلال است دست یافت.

مدیر امور پژوهشکده ژنتیک و زیست فن‌آوری طبرستان با اشاره به اهمیت هدفمندی‌ یارانه‌ها گفت:‌یارانه‌ها باید درست و بهینه مصرف شود به گونه‌ای که موجب کاهش هزینه‌ها شود چرا که در غیر این صورت موجب کاهش جمعیت کشاورزان و افزایش افرادی مانند ویلاسازان و از بین رفتن زمین‌های کشاورزی می‌شود.

عضو هیات علمی دانشکده کشاورزی ساری با اشاره به اهمیت بخش کشاورزی در همه کشورها گفت: باید توجه دولت به این بخش افزایش پیدا کند چرا که با ارتقای بخش کشاورزی می‌توان شاهد پیشرفت‌های خوبی در کل کشور بود.

وی یکی دیگر از اولویت‌های بخش کشاورزی را افزایش درآمد کشاورزان عنوان و اظهار کرد: علاوه بر کاهش هزینه‌ها باید کارهای کارشناسی بسیاری در زمینه افزایش درآمد کشاورزان نیز صورت گیرد؛ به طوری که کشاورزان براساس آمایش سرزمین محصول کشاورزی تولید کنند.

بیگ‌نژاد با بیان این‌که آمایش سرزمین به درستی اجرا نمی‌شود، گفت:‌این موضوع موجب ایجاد چالش‌های فراوانی در بخش کشاورزی و از بین رفتن بسیاری از اراضی شده است.

وی با اشاره به اقتصاد مقاومتی و قرار دادن آن به عنوان دیگر اولویت بخش کشاورزی در برنامه‌های سال جاری خود اظهار کرد: اقتصاد مقاومتی به معنای تدبیر درست در زمان تحریم‌ است؛ به گونه‌ای که تحریم‌ها اثر منفی در اقتصاد کشور نگذارند.

مدیر امور پژوهشکده ژنتیک و زیست فن‌آوری طبرستان اقتصاد مقاومتی را یکی از مهمترین شاخص های مورد ارزیابی بخش کشاورزی بر شمرد گفت: باید برنامه‌ریزی‌های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت کارشناسی در این زمینه اندیشیده و اجرا شود.

وی صادرات را یکی دیگر از مهمترین ارکان مورد توجه بخش کشاورزی در سال جدید دانست و گفت: یکی از عوامل موثر در بهبود وضعیت کشاورزی کشور توجه به امر صادرات است که تاکنون نیز توجه چندانی به این بخش نشده است.

بیگ نژاد افزود:‌در برخی موارد واردات‌های کلان و دخالت برخی افراد نه تنها موجب ایجاد ضررهایی در صادرات بلکه در واردات نیز شده است به گونه ای که این دخالت‌ها موجب بسته شدن کارخانه‌های صنعت کشاورزی و ایجاد مشکل در صنعت تکمیلی کار کشاورز شده است.

وی مهمترین اولویت بخش کشاورزی را در سال جدید ایجاد تغییر در سطح دانش، بینش و مهارت کشاورز عنوان و اظهار کرد: باید کارهای تخصصی و کارشناسی فراوانی در جهت تغییر و بهبود بینش و مهارت کشاورزان صورت بگیرد و تا حد امکان از روش های عملی به جای روش‌های تئوری در امر آموزش استفاده شود.

مدیر امور پژوهشکده ژنتیک و زیست فن‌آوری طبرستان این تغییر نگرش را در گرو فعالیت بیشتر وزارت جهاد کشاورزی و اهمیت دادن به این بخش دانست و افزود: وزارت جهاد کشاورزی باید افراد کارشناس و خبره‌ای را به منظور آموزش در زمین کشاورزی حاضر کند تا کشاورزان ضمن آموزش مهارت لازم را نیز کسب کنند.

عضو هیات علمی دانشکده ساری گفت: تا زمانی که مهارت کشاورزان افزایش پیدا نکند نمی‌توانیم به گام‌های خودکفایی براساس اقتصاد مقاومتی دست پیدا کنیم. به همین دلیل باید تصمیمات کارشناسی گوناگونی در این زمینه اتخاذ شود.

بیگ‌نژاد یکی دیگر از راهکارهای خود را برای ارتقای وضعیت کشاورزی، مکانیزه کردن کشاورزی عنوان و اظهار کرد: باید به سمتی پیش رویم که با مکانیزه کردن دستگاه‌ها و وسایل مربوط به کشاورزی و ایجاد انگیزه به جذب جوانان در این رشته اقدام کرد.

منبع: ایسنا

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *