استاندار مرکزی: تحقق اقتصاد مقاومتی در گرو توسعه بخش کشاورزی است

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

کشاورز جوان – استاندار استان مرکزی گفت: تحقق اقتصاد مقاومتی و اقتدار و امنیت ملی کشور در گرو توسعه بخش کشاورزی است.

به گزارش کشاورز جوان به نقل از ایرنا، محمدحسین مقیمی در نشست هم اندیشی تشکل های بخش کشاوری در اراک گفت: کشاورزی ساختار اساسی در امنیت غذایی، تولید ثروت، تامین نیازهای پایه کشور و اشتغال پایدار است و توجه هدفمند به مسائل این حوزه و روزآمدی آن، اقتدار و امنیت ملی را تضمین کرده و نیروی پیش برنده قوی در بخش توسعه است.

وی ادامه داد: برای رسیدن به یکی از اهداف اقتصاد مقاومتی باید گامهای اساسی در راه توسعه صنایع تبدیلی کشاورزی برداشته و از تمام ظرفیت های این بخش به بهترین نحو استفاده شود تا با پرهیز از خام فروشی، ارزش افزوده بیشتری مهیا کرد.

استاندار استان مرکزی خاطرنشان کرد: شاخصه های مهم اقتصاد مقاومتی بومی سازی اقتصاد، پربازده بودن و تولید زایی با تکیه بر دانش فنی داخلی است و کشاورزی کشور و استان مرکزی ظرفیت بالایی در این بخش دارد.

مقیمی گفت: امسال از مجموع ذخیره منابع آب در استان سه و هشت دهم درصد به بخش صنعت و چهار و دو دهم درصد برای آشامیدن و ۹۲ درصد آن به بخش کشاورزی اختصاص یافته است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی نیز در این نشست گفت:این استان با پتانسیل موجود در تولید محصولات کشاورزی جزو ۱۰ استان برتر کشور است و در برخی از محصولات کشاورزی رتبه اول تا دوم را دارد.

ˈعباس مظفری ˈ افزود: ۱۰۸ واحد صنایع تکمیلی کشاورزی در استان مرکزی فعالیت دارند که سالانه ۸۴۳ هزار تن از محصولات خام کشاورزی را فرآوری می کنند.

وی ادامه داد: استان مرکزی با وجود هشت حوزه آبخیز پتانسیل یکهزار و ۲۰۰ گونه گیاهی را داراست که یکی از اولویتهای کاری در استان باید بر فرآوری محصولات گیاهان دارویی و توسعه فرآوری آن قرار گیرد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی بیان کرد:سالانه ۴۷۰هزار تن محصولات باغی و یک وهشت هزار تن محصولات زراعی در این استان تولید می شود و ۹۱ هزار و ۳۰۶ خانوار بهره بردار در این بخش فعالیت دارند.

مظفری، میزان تولید سالیانه انار در استان مرکزی را ۱۲۶ هزار تن عنوان کرد و افزود: این استان بعد از استان فارس مقام دوم را در تولید و سطح زیر کشت انار دارد.

وی ادامه داد: سالانه دو هزار تن انار تولیدی استان به ارزش ۱۲ میلیون دلار به کشورهای ژاپن، کره جنوبی و کشورهای حاشیه خلیج فارس صادر می شود.

در این نشست با حضور فعالان تشکلهای بخش کشاورزی، مشکلات و برنامه های امسال این حوزه مورد تبادل ظر قرار گرفت.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.