مشاور معاون رییس جمهور: باید برای خود کفایی کشاورزی تلاش کنیم

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

کشاورز جوان – اگر کشاورزی از مردم شمال کشور گرفته شود، بخشی از هویت گذشته آنها از بین می رود.

به گزارش کشاورز جوان به نقل از ایسنا، عبدالغفار شجاع – مشاور معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور در شورای عالی کشاورزی – با اشاره به نقش تحقیقات و پژوهش در توسعه مناسب کشاورزی گفت: در سالهای دور به هر دلیلی استان گیلان از رشد و توسعه مناسبی در بخش کشاورزی برخوردار نبوده و تحت عنوان قطب کشاورزی، مانع فعالیت های اشتغالزای صنعتی نیز در این منطقه شدند.

شجاع گفت: در همان سالها با ممانعت هایی که انجام شد، بسیاری از صنایع در گیلان شکل نگرفت و متاسفانه طی سالهای اخیر تنها منبع درآمد مردم که عمدتا کشاورزی است با مشکلاتی مواجه شد. درحالیکه به لحاظ همه گیر بودن، استراتژیک بودن، شرایط اقلیمی و ارزبری، باید تصمیماتی که برای محصولات استراتژی مثل چای، برنج، مرکبات، زیتون و… گرفته می شود تاثیر بهینه در توسعه و پایداری اشتغال در منطقه داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه محصولات عمده شمال ایران به خصوص گیلان و غرب مازندران، عمدتا چای و برنج است، افزود: باید توجه کنیم که اگر کشاورزی را از مردم این مناطق بگیرند بخشی از هویت گذشته آنها را گرفته اند لذا تلاش می کنیم که صنعت چای و برنج از بین نرود، اشتغال حاصل از آنها تداوم داشته باشد باید تلاش کنیم واردات محصولات کشاورزی به حداقل برسد و خودکفایی محقق شود و کیفیت محصول داخلی هم افزایش یابد. باید پیگیری کنیم تا به نتایج مطلوبی در این موارد دست یابیم.

جمشید رسایی – رئیس جهاد دانشگاهی واحد گیلان – نیز در این نشست ضمن استقبال از نگاه توسعه ای به کشاورزی گفت: امروز استان گیلان با وجود منابع طبیعی خدادادی در تولید محصولات استراتژیک مثل برنج، چای و ابریشم، گیاهان دارویی و دارا بودن ظرفیت های علمی و استعدادهای نیروی انسانی چه در بخش تولید و چه در بخش های علمی و تحقیقاتی با وجود مدیران توانمند در بدنه تصمیم سازی کشور شایسته رشد و توسعه بیشتری است که این خدمات تنها برای مردم گیلان نیست و در کل کشور تاثیرگذار است.

رئیس جهاد دانشگاهی گیلان خاطرنشان کرد: توانمندی مجموعه جهاددانشگاهی در بخش کشاورزی با وجود متخصصان و طرح های مختلف در بخش تحقیقاتی چای و گیاهان دارویی باید مورد استفاده مسئولین قرار گیرد تا بتوان سلامت غذایی جامعه را تامین کرد و تولید و اشتغال را که از ویژگی‌های توجه به بخش کشاورزی است، افزایش داد.

مهندس رسایی تاکید کرد: در صنعت کشاورزی نباید جایگاه بخش تحقیقات و پژوهش فراموش شود، اگرچه سرمایه‌گذاری و برنامه‌ریزی در این زمینه نیز از اولویت های اجرای طرح هاست.

به گزارش کشاورز جوان، در ادامه نشست مدیران پژوهشی جهاددانشگاهی واحد گیلان و پژوهشکده محیط زیست جهاددانشگاهی هریک درخصوص طرح های تحقیقاتی، فرآوری و تکنولوژی صنعت چای، طرح های مطالعاتی کاشت و داشت و برداشت زیتون، بررسی کاشت و استفاده از گیاه بامبو، کاشت و توسعه گیاهان دارویی و شناسنامه دار کردن اراضی کشاورزی گیلان به عنوان پایلوت کشوری به منظور برنامه ریزی بهتری و توسعه بخش کشاورزی به بحث و تبادل نظر پرداختند.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *