منفی بودن تراز تجاری کشاورزی / ادامه یارانه شیر در سال جاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

کشاورز جوان – معاون وزیر جهاد کشاورزی از بررسی برای در نظر گرفتن یارانه شیر خام در سال جاری خبر داد و گفت: باید تولیدکنندگان و مسئولان بخش خصوصی و دولتی در کنار یکدیگر کاری کنیم تا تراز تجاری منفی هشت میلیارد دلاری سال‌های گذشته محصولات کشاورزی مجددا تکرار نشود.

به گزارش کشاورز جوان به نقل از ایسنا، حسن رکنی اظهار کرد: در سال گذشته با پیشنهاد دامداران برای در نظر گرفتن یارانه شیر خام بیش از ۵۰ جلسه در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی قرار گرفت و نهایتا علیرغم این که دولت در شرایط نامناسبی از نظر اقتصادی و وضعیت خزانه خود روبرو بود ۳۰۰ میلیارد تومان یارانه برای تثبیت قیمت شیر خام و جلوگیری از زیان دامداران تصویب شد.

وی افزود: در حال حاضر هم علیرغم مشکلات متعدد برای پرداخت این یارانه، تاکنون حدود ۱۷۰ میلیارد تومان آن پرداخت شده و ۱۳۰ میلیارد تومان دیگر باقیمانده است که باید با رفع موانع اداری هر چه سریع‌تر پرداخت شود.

صادرات ۵۰۰ هزار تنی شیر و لبنیات در سال گذشته

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور دام با بیان این‌که قیمت ۱۳۰۰ تومان برای هر کیلوگرم شیر خام و مابه التفاوت ۱۹۰ تومانی آن با توافق تولیدکنندگان تعیین شده بود، ادامه داد:‌ مسئولان دولت از جمله وزیر جهاد کشاورزی و رییس جمهور به دنبال آن هستند تا از محل درآمد هدفمندی‌ یارانه‌ها در فاز دوم بتوانند کمک مناسبی به عنوان یارانه در اختیار دامداران قرار دهند تا تولید زیان نبینند چراکه در حال حاضر شرایط ما در مصرف سرانه شیر خام به گونه‌ای است که می‌توان به جای پرداختن به صادرات، محصول را در داخل مصرف کرد.

به گفته رکنی در سال گذشته معادل ۵۰۰ هزار تن شیر خام که البته شامل انواع فرآورده‌های لبنی بوده صادر شده که می توانستیم این را به سبد مصرف داخلی خانوار اضافه کنیم چراکه هر قدر مصرف شیر در کشور افزایش یابد میزان ابتلا به بیماری‌های مختلف از جمله پوسیدگی دندان کاهش می یابد و باید مصرف شیر را نه فقط به عنوان یک ماده غذایی بلکه به عنوان دارو در کشور افزایش دهیم.

افزایش هزینه تولید گوشت مرغ

وی درباره وضعیت صنعت مرغداری در کشور اظهار کرد: اگر ضریب تبدیل نهاده به گوشت مرغ افزایش یابد و وزن هر مرغ آماده عرضه به بازار به صورت بهینه کنترل شود هم می‌توان در میزان مصرف دان مرغ در هر کیلوگرم صرفه جویی کرد و هم هزینه تولید را به گونه‌ای کاهش داد در صورت فروش هر کیلوگرم گوشت مرغ به قیمت ۴۴۰۰ تومان متضرر نشد چرا که در حال حاضر هزینه تولید مرغ گوشتی در داخل کشور به قدری افزایش یافته که دیگر قابل رقابت با تولید در بازارهای صادراتی نیست.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور دام افزود: تولید گوشت مرغ در کشور در سال گذشته حدود دو میلیون تن بود که نشان می دهد پتانسیل مناسبی در صنعت مرغداری وجود دارد اما علیرغم این که در شش ماهه نخست و در دولت گذشته برنامه‌ریزی برای واردات ۵۰ هزار تن گوشت مرغ صورت گرفته بود اجازه واردات این محصول در نیمه دوم داده نشد و در سال گذشته تنها ۱۱ هزار تن گوشت مرغ آن هم در شش ماهه نخست وارد شده بود.

وی افزود: وزارت جهاد کشاورزی و معاونت امور دام بارها در جلسات متعدد با مسئولان مختلف مخالفت خود را برای واردات گوشت قرمز اعلام کردند چرا که به نظر می‌رسد به جای صادرات ۴۵ هزار تنی گوشت مرغ که در سال گذشته محقق شد می‌توانستیم آن را حداقل به ۱۰۰ هزار تن افزایش دهیم.

تراز تجاری منفی محصولات کشاورزی در سال گذشته

رکنی گفت: در سال گذشته تراز محصولات کشاورزی حدود منفی هشت میلیارد دلار بوده است که نشان می‌دهد ایران کشوری واردکننده طی سال‌های گذشته بود اما آمار و اطلاعات نشان می دهد تنها برای صادرات گوشت مرغ ظرفیت‌های مناسبی برای ایران وجود دارد چرا که سالانه حدود ۱۰ میلیون تن گوشت مرغ در دنیا مبادله می‌شود در حالی که حدود سه میلیون تن آن به کشورهای همسایه برمی‌گردد و کشوری مانند عراق سالانه حدود ۷۰۰ هزار تن گوشت مرغ وارد می‌کند.

به گفته رکنی می‌توان با همکاری تولیدکنندگان و تولید استاندارد گوشت مرغ این محصول را به کشورهای دیگر صادر کنیم و به جای آن‌که کشوری واردکننده باشیم به کشوری صادرکننده تبدیل شویم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی اظهار کرد: وزرات جهاد کشاورزی آمادگی دارد تا عمده کار تولید و بازار محصولات کشاورزی را به اتحادیه‌ها و تشکل‌های بخش خصوصی واگذار کند که خود نیز بتواند در نظارت و ارزیابی وضعیت این بخش با فراق بال بیشتری عمل کند.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *