۲۳۰ هزار مهندس کشاورزی در کشور بیکار هستند

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

کشاورز جوان – دبیر خانه کشاورز ایران گفت: بیش از ۲۳۰ هزار نفر مهندس کشاورزی در کشورمان بیکار هستند در حالی که منابع برای تولید و اشتغال آنها وجود دارد.

به گزارش کشاورز جوان به نقل از فارس، عیسی کلانتری در همایش نقش زن در کشاورزی در اردبیل اظهار داشت: بیش از ۳۰۰ هزار تحصیل‌کرده بخش کشاورزی در بخش‌های مختلف آماده فعالیت در عرصه‌های کشاورزی هستند که ما باید منابع مورد نیاز را در اختیار آنها قرار دهیم تا آنها بتوانند از آب، خاک، تجربه و علم خود استفاده کرده و در بخش تولید ورود پیدا کنند.

وی به وضعیت نامناسب آب در کشور اشاره کرد و افزود: بی‌آبی تهدید جدی برای کشور است به طوریکه استفاده نکردن صحیح از این ماده حیاتی سبب شده تا نگرانی‌ها بیش از گذشته ظهور و بروز پیدا کند.

دبیر خانه کشاورز ایران با بیان اینکه بخش عظیمی از منابع آب در کشور در سال‌های اخیر به دلیل بی‌توجهی به بخش کشاورزی هدر رفته و کشور در وضعیت بحرانی قرار دارد، تصریح کرد: بحران جدی بی‌آبی بخش‌های مختلفی از کشور به ویژه مناطق مستعد کشاورزی را تهدید می‌کند در حالی که اگر عاقلانه برنامه‌ریزی می‌شد امسال ما مشکلی از بابت تولیدات بخش کشاورزی نداشتیم.

کلانتری با بیان اینکه نقش زنان در تولیدات بخش کشاورزی یک نقش پایه‌ای و اساسی است، خاطر نشان کرد: نیمی از تحصیل‌کردگان بخش کشاورزی را زنان مستعدی تشکیل می‌دهند که در این عرصه علاوه بر تولید، در بخش‌های تحقیقی و پژوهشی نیز حضوری فعال دارند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود اضافه کرد: استان اردبیل نیز یکی از استان‌های مستعد کشاورزی است که با داشتن دو کشت و صنعت مغان و پارس قابلیت کشت و تنوع تولید محصولات را دارد که باید این ظرفیت را قدر بدانیم.

کلانتری بیان کرد:‌ در استفاده از دانش‌های نوین در بخش کشاورزی در هشت سال گذشته اختلالی جدی به وجود آمده در حالی که باید کشاورزان ما در امر تولید و توزیع از جدیدترین امکانات استفاده می‌کردند اما توسعه نامناسب دانشکده‌های کشاورزی که بیش از نیمی از آنها مازاد هستند زمینه و فرصت توسعه پایدار را از این بخش گرفته است.

به گزارش کشاورز جوان، وزیر سابق جهاد کشاورزی یادآور شد: بسیاری از واحدهای تولیدی و کشاورزی که قرار بود به مکان‌های آموزشی برای زارعان و علاقمندان این حوزه تبدیل شود هم اکنون به ویرانه‌هایی تبدیل شدند که دولت یازدهم در تلاش است تا به نحوی این ویرانه‌ها را برطرف کرده و مشکلات حاصل از آن را یکی پس از دیگری برطرف کند.

وی احیای بخش کشاورزی را نیازمند تمرکز روی بهره‌گیری از تکنولوژی‌های جدید و علوم و فنون کارآمد در این بخش اعلام کرد و ادامه داد: تلاش بر این است تا ظرفیت بخش کشاورزی در سطح کشور با تلاش و جدیت تمام احیا شده و دوران سیاه هشت سال گذشته که بر این بخش سایه افکنده بود، ‌برطرف شود.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.