دبیر کل خانه کشاورز:حال کشاورزان خوب نیست! / از اظهار‌ نظرهای انقلابی نترسید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

کشاورز جوان – دبیر کل خانه کشاورز به مشکلات بخش کشاورزی از محدودیت‌های منابع آبی تا وضعیت سرمایه‌گذاری و بازار محصولات کشاورزی اشاره کرد و گفت: در حال حاضر حال کشاورزان ایران خوب نیست لذا کارشناسان و متخصصان از اظهار‌نظر صریح و انقلابی در این زمینه نترسند.

به گزارش کشاورز جوان به نقل از ایسنا، عیسی کلانتری در نهمین کنفرانس دوسالانه اقتصاد کشاورزی اظهار کرد: در ابتدای انقلاب ۵۰۰ میلیارد مترمکعب آب استاتیک که در آبروهای کشور ذخیره شده بود وجود داشت که طی این سال‌ها ۲۰ میلیارد مترمکعب آن مصرف و مابقی آن به آب‌های لب‌شور تبدیل شده‌اند.

وی با بیان این‌که حجم آب شیرین کشور روز‌به‌روز در حال کاهش و شور شدن است، افزود: شور‌شدن آب باعث کاهش کیفیت خاک و تولید محصولات کشاورزی می‌شود و همین مسائل و مشکلات باعث می‌شود تا بحران‌های بخش کشاورزی بیشتر شود.

دبیر کل خانه کشاورز با بیان این‌که حال کشاورزان ایران خوب نیست، تصریح کرد: در حال حاضر وضعیت حدود ۱۰ هزار نفر از کشاورزان در ایران خوب است، چرا که سرمایه‌ی کافی در اختیار دارند و با توجه به این‌که اکثر آنها تحصیلکرده هستند مشکلی ندارند هم‌چنین حال حدود ۶۰ هزار نفر دیگر کشاورزان نسبتا خوب است.

کلانتری ادامه داد: حال حدود ۲۰۰ هزار نفر کشاورزان متوسط و نسبتا بد است اما مابقی آنها که حدود چهار میلیون نفر بهره‌بردار بوده وخیم است.

وی با انتقاد از وضعیت ارائه تسهیلات در بانک‌ها در بخش کشاورزی گفت: در حالی که وضعیت سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی مناسب نیست و بانک‌ها عملکرد مناسبی در زمینه‌ ارائه تسهیلات به بخش کشاورزی ندارند انتظار داریم بخش کشاورزی تولید اقتصادی خود را هم‌چنان ادامه دهد. گرچه کشاورزان هیچ‌گاه در تصمیم‌گیری وجود ندارند و همه برای آنها تصمیم‌ می‌گیرند.

دبیر کل خانه کشاورز تصریح کرد: چرا زمانی که کشاورزان می‌خواهند از تکنولوژی استفاده کنند آنها را اجبار می‌کنیم که از تکنولوژی‌ها و بذر‌های داخلی استفاده کنند. هم‌چنان از قوانین و آیین‌نامه‌های کهنه ۵۰ سال گذشته برای سیاست‌گذاری در بخش کشاورزی استفاده می‌کنیم. اما یکی از اهداف ادغام وزارتخانه جهاد سازندگی و کشاورزی این بود که با این ادغام قوانین و دستور‌العمل‌های کهنه ۵۰ سال گذشته اصلاح شود.

کلانتری ادامه داد: قانون قرنطینه در کشور که به گفته وزیر جهاد کشاورزی باعث ورود دام زنده می‌شود مانع ورود استرن، تخم‌مرغ نطفه‌دار، غده سیب‌زمینی و دیگر تکنولوژی‌ها به کشور می‌شود و با این وضعیت سرمایه‌گذاری و محدودیت آب انتظار داریم بخش کشاورزی تراز تجاری‌اش مثبت شود.

وی افزود: از آنجا که در گذشته قرنطینه برای واردات حدود دو هزار تن بذر سیب‌زمینی که باعث تکثیر و بهبود کیفیت و کمیت تولید سیب‌زمینی می‌شد، مانع تراشی می‌کرد امسال با توجه به نیاز شدید و کاهش تعرفه آن حدود ۳۰۰ هزار تن سیب‌زمینی به کشور وارد شد. از سوی دیگر با توجه به این‌که اجازه واردات استرن خارجی به تولید‌کنندگان داده نشد و همواره استرن‌های داخلی استفاده شد گاو‌ها عمدتا دچار بیماری هم‌خونی شدند.

دبیر کل خانه کشاورز اظهار کرد: در حالی که ۹۰ درصد تولیدات کشاورزی در کشور با آبی است که حداقل با حدود ۲۰ درصد هزینه‌ استحصال تامین می‌شود از کشاورز انتظار داریم تا تولیدش با محصولات خارجی رقابت کند.

کلانتری تصریح کرد: سالانه حدود یک میلیارد دلار به مناطق آزاد برای واردات انواع محصولات و کالاها داده می‌شود در حالی که حتی یک تراکتور یا ماشین‌آلات کشاورزی وارد نمی‌شود.

وی درباره‌ وضعیت محدودیت منابع آبی در کشور خاطر نشان کرد: در گذشته کشاورزان عادت کرده‌اند تا با ۸۵ میلیارد مترمکعب آب محصولات مورد نیاز خود را تولید کنند در حالی که در آینده نزدیک باید بتوانند با کمتر از ۴۰ میلیارد مترمکعب آب به تولیدات خود ادامه دهند و علی‌رغم این‌که درحال حاضر به ازای هر مترمکعب ۹۰۰ گرم ماده خشک تولید می‌شود باید آن را به دو کیلوگرم برسانند که این هدف به ۱۴۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی نیاز دارد.

دبیر کل خانه کشاورز با بیان این‌که بخش کشاورزی رو به اضمحلال است، گفت: محیط زیست کشور به بهای تولید پایین کشاورزی در حال نابودی است که باید به حال آن فکری کرد؛ به عنوان مثال ارزش اقتصادی تولیدات حوزه آبریز دریاچه ارومیه نهایتا به حدود ۱٫۳ میلیارد می‌رسد در حالی که زیان‌ها و آسیب‌هایی که به این منطقه وارد شده به بیش از چندین میلیارد دلار می‌رسد که تبعات زیان‌باری برای بخش کشاورزی خواهد داشت.بنابراین کشاورزان ایران حالشان خوب نیست و کشور از نظر آب در حال مرگ است.

کلانتری اظهار کرد: امروزه با لشکر مهندسان کشاورزی مواجه هستیم که به حدود ۲۰۰ هزار نفر رسیده‌اند و سالانه ۵۲ هزار نفر به آنها اضافه می‌شوند. در کشور‌های جهان به ازای هر ۸۰۰ هزار هکتار یک دانشکده کشاورزی وجود دارد اما در ایران به ازای هر ۷۰ هزار هکتار یک دانشکده کشاورزی وجود دارد اما از اقتصاد‌دانان و کارشناسان اقتصاد کشاورزی انتظار می‌رود تا با شجاعت و شهامت به اظهار‌نظر‌های صریح و انقلابی علمی در بخش کشاورزی بپردازند تا واقعیت موجود وضعیت بخش کشاورزی برای مسئولان مشخص شود.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *