آغاز کشت فراسرزمینی / مهندس حجتی: ایران در غنا کشاورزی می کند

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

کشاورز جوان – وزیر جهاد کشاورزی گفت: ایران برنامه‌ توسعه کشت فراسرزمینی را برای نخستین بار در غنا اجرا می‌کند و پیش‌نویس آیین نامه حمایت از بخش خصوصی برای اجرا به وزارت اقتصاد ارسال شده است.

به گزارش کشاورز جوان به نقل از فارس، محمود حجتی در حاشیه پنجمین اجلاس کمیسیون مشترک دائمی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری غنا در جمع خبرنگاران با اعلام این خبر اظهار داشت: به دلیل بارندگی ۱۲۰۰ میلی‌متر در این کشور که در مقایسه با بارش ۲۴۰ میلی‌متری ایران،‌ وضعیت بسیار مناسبی دارد، ایران برنامه کشت فراسرزمینی را در این کشور توسعه می‌دهد.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: برنامه کشت ایران بیشتر روی محصولات آب‌دوست مانند ذرت و برنج متمرکز خواهد شد.

وی در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس در خصوص اینکه آیا اقدام به کشت دانه‌های روغنی نیز می‌کنید و زمین به صورت اجاره یا خرید خواهد بود؟ گفت: فعلا جزئیات بیشتری از این برنامه وجود ندارد. موضوع در حد یادداشت تفاهم هست و به مرور جزئیات مراحل اجرایی بررسی خواهد شد.

وزیر جهاد کشاورزی همچنین گفت: علاوه بر بحث توسعه کشاورزی، روابط سیاسی دو کشور در سطح وسیعی در حوزه فرهنگی، اقتصادی، عمران روستایی وجود داشته و موافقت‌نامه‌های زیادی هم در این زمینه در گذشته به امضا رسیده است.

حجتی افزود: توافقنامه‌هایی که در دوره‌های اخیر به تصویب رسیده است چندان به مرحله اجرا درنیامده و در این اجلاس علاوه بر توافق‌های جدید به دنبال عملی‌سازی توافق‌های قبلی نیز هستیم.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: در پنجمین اجلاس کمیسیون مشترک دائمی همکاری‌های ایران و غنا موضوع حذف مالیات‌ها، پروتکل اصلاحی تجاری، همکاری اتاق بازرگانی و کشاورزی دو کشور، تمدید یادداشت همکاری بهداشتی و جمعیت هلال‌احمر، امضای یادداشت تفاهم کشت فراسرزمینی برای اولین بار، یادداشت تفاهم اقتصادی، فرهنگی و تفاهم بخش خصوصی و عمومی دو کشور تفاهم می‌شود.

*حمایت از بخش خصوصی برای کشاورزی در غنا

وزیر جهاد کشاورزی همچنین در پاسخ به اینکه آیا برای انجام مفاد تفاهم‌نامه در کشور غنا از بخش خصوصی حمایت می‌کنید، گفت: پیش‌نویسی در خصوص چگونگی حمایت از بخش خصوصی به وزارت اقتصاد ارائه شده است که منتظر پاسخ از سوی آنها هستیم.

در ادامه وزیر دولت غنا در امور همکاری‌های عمومی و خصوصی نیز گفت: به دلیل ظرفیت‌های بسیار مناسبی که در اقتصاد کشور ایران وجود دارد دولت غنا می‌تواند از آن استفاده کند. این ظرفیت‌ها در بخش کشاورزی نیز فراوان است و غنا می‌تواند همکاری بسیار خوبی با ایران داشته باشد.

عبدالرشید حسن پلپو گفت: با توجه به نزدیکی دیدگاه‌های دو کشور از نظر مواضع سیاسی سندهای همکاری دوجانبه پیش‌بینی شده است.

وی با انتقاد از عدم پیشرفت قراردادهای چهارمین اجلاس بین ایران و غنا گفت: در اجلاس پنجم موانع اجرایی شدن قراردادهای قبلی را برطرف می‌کنیم و قراردادهای جدیدی در خصوص همکاری‌های اقتصادی با ایران خواهیم داشت.

وی افزود: ایران و غنا می‌توانند در خصوص انرژی، نفت، گاز، اراضی، آب و تکنولوژی‌های کشاورزی که دربرگیرنده منافع دو جانبه است با هم همکاری داشته باشند.

حسن پلپو همچنین حضور اکیپ غنایی در ایران را رأی اعتمادی به اقتصاد ایران عنوان کرد و گفت: به ویژه بعد از قرارداد موقت ایران و کشورهای ۱+۵ و برداشتن برخی از تحریم‌ها ظرفیت‌های مناسبی برای همکاری بیشتر باز شده است.

پنجمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌ دائمی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری غنا از ۱۵ تا ۱۷ اردیبهشت در سالن نعمتی‌جم وزارت جهاد کشاورزی برگزار می‌شود.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *