ضرورت تخصیص یارانه به کشاورزی برای کاهش هزینه‌های تولید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

کشاورز جوان – با توجه به اجرای فاز دوم قانون هدفمندی‌ یارانه‌ها باید از محل درآمد این بخش برای سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌های بخش کشاورزی هزینه شود. از سوی دیگر ضرورت دارد تدابیر جدی‌ برای کاهش هزینه‌های تولید اتخاذ شود تا قیمت محصولات کشاورزی که مایحتاج روزمره مردم است با افزایش قیمت مواجه نشود.

به گزارش کشاورز جوان به نقل از ایسنا، محمد چیذری – عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس – گفت: یارانه‌ها باید از ابتدای امر به قشر آسیب‌پذیر جامعه و گروه‌های محروم تخصیص داده می‌شد اما زمانی که یارانه به صورت نقدی در اختیار مردم قرار گرفت تنها موجب گرانی و کاهش تولید شد.

وی افزود: یارانه باید به گونه‌ای در اختیار مردم قرار می‌گرفت که طبق یک الگوی مشخص، افراد کم درآمد معلوم و یارانه به آن‌ها تعلق می‌گرفت یا دولت یارانه را به شکل مستقیم یا غیر مستقیم در اختیار تولیدکنندگان قرار می‌داد و در یک برنامه مشخص و کارشناسی شده بر میزان تولیدات و افزایش بهره‌وری تاثیر می‌گذاشت.

عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس با بیان این‌که یارانه برای کشورهای غربی امری دیرینه است، اظهار کرد: در کشورهای اروپایی با تقسیم مردم به گروه‌های پر درآمد و کم درآمد شاخص یارانه‌ای در نظر گرفته شده است؛ به گونه‌ای که یارانه تنها به افراد نیازمند جامعه تخقصیص داده می‌شود.

چیذری افزود: زمانی که در ایران به تمام اقشار جامعه یارانه نقدی تعلق گرفت این امر تنها موجب افزایش هزینه‌های تولید و کاهش صادرات محصولات کشاورزی شد.

وی وجود یارانه نقدی را عاملی برای گرانی نهاده‌های کشاورزی دانست و افزود: زمانی که قیمت نهاده‌های کشاورزی افزایش پیدا می‌کند تولید محصولات نیز با مشکل روبرو می‌شود. به همین دلیل انتظار می‌رود در گام دوم هدفمندی‌ یارانه‌ها دولت تدابیر جدی‌ را برای کاهش هزینه‌های تولید بیندیشد.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.