فائو خبر داد: افزایش ۱۰ درصدی برداشت چوب از جنگل‌های ایران

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

کشاورز جوان – فائو در جدیدترین گزارش خود از افزایش ۱۰ درصدی برداشت چوب گرد از جنگل های ایران در سال ۲۰۱۲ خبر داد و با وجود فقر جنگلی ایران اعلام کرد ۹۱ درصد چوب گرد مصرفی ایران در این سال از منابع داخلی تامین شده است.

به گزارش مجله اینترنتی کشاورز جوان به نقل از تسنیم، سازمان جهانی خواروبار و کشاورزی ملل متحد (فائو) جدیدترین گزارش خود در مورد میزان تولید و مصرف چوب در کشورهای مختلف جهان از جمله ایران را منتشر کرده است.

بر اساس این گزارش برداشت چوب در ایران طی سال ۲۰۱۲ و با وجود این که ایران جزو کشورهای دارای پوشش کم جنگلی محسوب می شود افزایش یافته است.

بر اساس برآوردهای فائو در این سال ۷۸۲ هزار مترمکعب چوب گرد از جنگل های ایران برداشت شده است. این رقم نسبت به سال قبل از آن رشد ۱۰ درصدی داشته است. در سال پیش از آن ۷۰۶ هزار مترمکعب چوب گرد در ایران برداشت شده بود.

با وجود فقر جنگلی ایران آمارهای فائو نشان می دهد ۹۱ درصد چوب گرد مصرفی ایران از منابع داخلی تامین شده است. کل مصرف چوب گرد در ایران با رشد ۸ درصدی از ۷۹۲ هزار مترمکعب در سال ۲۰۱۱ به ۸۵۵ هزار مترمکعب در سال ۲۰۱۲ رسیده است.

در حالی برداشت چوب گرد از جنگل های ایران در سال ۲۰۱۲ رشد ۱۰ درصدی داشته است که واردات این محصول ۷ درصد کاهش داشته و به ۸۰ هزار مترمکعب رسیده است.

بر اساس این گزارش ایران در سال ۲۰۱۲ صادرات چوب هم داشته است و ۷ هزار مترمکعب چوب گرد روانه بازار خارج کرده است. صادرات چوب گرد ایران در سال پیش از آن صفر بوده است.

فائو همچنین از افزایش ۱۳ درصدی برداشت چوب در ایران به عنوان سوخت خبر داده است. چوب سوخت برداشتی از جنگل های ایران در سال ۲۰۱۱ بالغ بر ۴۶ هزار مترمکعب بوده است که این رقم با رشد ۱۳ درصدی به ۵۲ هزار مترمکعب درسال ۲۰۱۲ رسیده است.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *