زعفران به سرنوشت پسته دچار می‌شود؟

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

کشاورز جوان – رئیس اتحادیه صادرکنندگان زعفران خراسان رضوی گفت: چنانچه وضعیت به همین روند پیش برود زعفران به سرنوشت فرش و پسته ایرانی دچار می‌شود و بازارهای رقابتی را از دست خواهد داد.

به گزارش کشاورز جوان به نقل از ایسنا، غلامرضا میری بیان کرد: ۳۰ سال پیش ایران سالانه ۳۰ تن تولید زعفران تولید می‌کرد و این در حالی بود که در آن زمان اسپانیا با تولید ۱۲۰ تن زعفران در سال از بزرگترین تولیدکنندگان زعفران به شمار می‌رفت اما در حال حاضر اسپانیا تولید را کنار گذاشته اما بازار صادرات را در اختیار گرفته است.

وی ادامه داد: در حال حاضر اسپانیا سالیانه یک تن زعفران تولید می‌کند اما ۶۰ تن زعفران صادر می‌کند و ایران حدود ۳۰ تا ۴۰ تن زعفران خود را به این کشور صادر می‌کند.

میری اظهار کرد: با توجه به اینکه در حال حاضر زیرساخت‌های لازم برای صادرات زعفران آن‌گونه که باید فراهم نیست ما باید مشتریانی مثل اسپانیا را حفظ کنیم چرا که با بازاری که سالانه ۵۰ درصد نوسان دارد نمی‌توان آن‌گونه که باید مشتری را جذب کرد.

وی در خصوص مشکلات صادرات زعفران اظهار کرد: هزینه حمل‌ونقل برای هر کیلو زعفران بین ۳۰۰ هزار تا یک میلیون تومان است و همچنین با وجود عوارض و مشکلاتی مثل اخذ کد ملی کشاورز از صادرکننده نمی‌توان با کشورهای اروپایی رقابت کرد.

میری در خصوص صادرات زعفران با برند ایرانی گفت: تولید کشور سالانه ۲۵۰ تن زعفران است اما ظرفیت ۴۵۰ تن بسته‌بندی در سال داریم. ۸۰ درصد زعفران صادراتی ایران به سایر کشورها، در حوزه صنعتی استفاده می‌شود، بنابراین باید در بسته‌بندی، سلیقه مشتریان را مورد توجه قرار داد.

میری در خصوص تولید زعفران در سایر کشورها گفت: در حال حاضر مسوولان افغانستان به دلیل محدود کردن کشت خشخاش در این کشور از کشت زعفران به شدت حمایت می‌کنند و آمریکا نیز اعلام می‌کند که یک بازار برای تولید ۴۰ تنی زعفران در اختیار افغانستان قرار می‌دهد، البته در خصوص توسعه صادرات زعفران مسائل سیاسی نیز مطرح است.

وی به کشورهای مراکش، یونان، ایتالیا، اسپانیا و چین به عنوان تولید و عرضه‌کنندگان زعفران اشاره کرد و گفت: اگر وضعیت بازار زعفران با همین رویه پیش برود این محصول به سرنوشت فرش و پسته دچار خواهد شد و ما بازارهای صادراتی را از دست خواهیم داد.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان زعفران خراسان رضوی اضافه کرد: در حال حاضر مسوولان دلسوز هستند اما مشغله‌های کاری، حاشیه‌ها و نبود امکانات باعث شده حمایت‌های لازم از این حوزه انجام نشود و امیدواریم طی سال‌های آینده حداقل موانع از سر راه زعفران برداشته شود.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *