عرضه میوه‌های قاچاق در میدان تره‌بار هر کیلو ۳ تا ۲۲ هزار تومان + جدول

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

کشاورز جوان – در حالی که دولت واردات میو‌ه‌های مشابه تولید داخل را ممنوع اعلام کرده است انواع میوه‌پرتقال، لیموترش، انگور، گریپ‌فروت، زنجبیل و سیب و دیگر میوه‌های لوکس به صورت قاچاق وارد کشور می‌شود و در میدان تره‌بار کیلوگرمی ۳ تا ۲۲ هزار تومان عرضه می‌شود.

به گزارش کشاورز جوان به نقل از فارس، عرضه انواع میوه‌های تولید داخل و لوکس در خرده‌فروشی‌های سطح شهر در حالی انجام می‌شود که  به صورت قاچاق و بدون مجوز وارد کشور و عرضه می‌شود.

براساس این گزارش انواع میوه‌ها از جمله سیب، پرتقال، لیموترش، زنجبیل و … از کشورهای مختلف مثل ایتالیا، پاکستان، ترکیه، هند و چین در حالی وارد کشور می‌شود و با چند برابر قیمت محصولات کشاورزی داخلی در بازار به فروش می‌رسد که محصولات کشاورزان با کمترین قیمت از کشاورزان خریداری می‌شود و یا حتی بخشی از تولیدات داخلی بر اثر عدم مصرف و ماندن در انبارها از بین می‌رود.

این در حالی است که واردات چنین محصولاتی که در داخل تولید می‌شود ممنوع اعلام شده است.

*میوه‌های قاچاق در حاشیه میدان تره بار عرضه می‌شود

حسین مهاجران رئیس اتحادیه میوه و سبزی فروشان در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس در مورد فروش میوه‌های قاچاق وارداتی در میدان تره‌بار، گفت: واردات برخی میوه‌های خارجی از جمله موز، انبه و آناناس آزاد است.

وی افزود: واردات موز معمولا از کشورهای اکوادور، فیلیپین و بولیوی  انجام می‌شود و انبه از کشورهای، سنگاپور، هندوستان و مالزی وارد کشور می‌شود .

رئیس اتحادیه میوه و سبزی‌فروشان تصریح کرد: در کنار میوه‌های وارداتی آزاد برخی میوه‌های وارداتی قاچاق مثل پرتقال، لیموترش، انگور، گریپ‌فروت، زنجبیل و سیب وجود دارد که این میوه‌ها به صورت قاچاق در بازارچه‌های مرزی بصورت خُرد خُرد جمع می‌شود و سپس به  میدان میوه و تره‌بار شهرهای مختلف منتقل و در حاشیه میدان‌های میوه‌و تره‌بار عرضه و توزیع می‌شود.

مهاجران گفت: در میدان تره‌بار میوه‌های قاچاق که در وانت قرار دارند، با پوشاندن سطح روی آنها به صورت پنهانی به خریداران عرضه می‌شود.

وی افزود: میوه‌های قاچاق در تمام فصول سال و حتی در فصل برداشت میوه‌ها وارد کشور و برای فروش عرضه می‌شود، ولی در مواقعی که فصل برداشت آن میوه در داخل کشور وجود ندارد، عرضه آن بیشتر و تقاضا هم برای آن محصول بیشتر می‌شود.

رئیس اتحادیه میوه و سبزی فروشان تصریح کرد: از اردیبهشت تا شهریورماه برخی میوه‌ها مثل پرتقال، لیموترش و لیموشیرین در داخل کمتر است بنابراین میزان قاچاق آن هم بیشتر می‌شود.

* قیمت هر کیلو میوه لوکس در میدان ۳تا۲۲ هزار تومان است

علی اصغر نادریان یکی از حجره‌دار میدان تره‌بار تهران در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس در مورد واردات و عرضه میوه‌های قاچاق در میدان میوه و تره‌بار گفت: مبدا میوه‌های قاچاق عمدتا کشور دبی است و بعد از ورود به شهرهای مرزی در سطح کشور توزیع می‌شود.

وی افزود: برخی میوه‌های خارجی مانند لیموترش (ترکیه) و انگور دارای کیفیت بهتری نسبت به مشابه داخلی هستند و به همین دلیل مشتریان زیادی دارد.

وی در ادامه به قیمت هر کیلو میوه خارجی آزاد و لوکس اشاره کرد و بیان داشت: میوه‌های خارجی آزاد و قاچاق از هر کیلو ۳ هزار تومان تا ۲۲ هزار تومان در سطح میدان عرضه و به فروش می‌رسد.
میوه‌های وارداتی     قیمت هر کیلو (تومان)
انبه     ۳۰۰۰ تا ۷۰۰۰
آناناس     ۶۰۰۰
موز     ۲۷۰۰
پرتقال     ۵۰۰۰ تا ۵۵۰۰
گریپ‌فورت     ۴۰۰۰ تا ۵۵۰۰
لیموترش     ۱۲۰۰۰ تا ۱۳۰۰۰
زنجبیل     ۱۴۰۰۰
انگور     ۲۰۰۰ تا ۲۲۰۰۰

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *