وزیر جهاد کشاورزی: ۴۰۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی امسال تحت پوشش طرح های آبیاری تحت فشار قرار می گیرد

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

کشاورز جوان – وزیر جهاد کشاورزی از اجرای عملیات آبیاری تحت فشار در سطح ۴۰۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی در سال جاری خبر داد و خطاب به کشاورزان گفت:‌ وضعیت منابع آبی کشور به گونه ای است که دیگر نمی‌توان نسبت به خشکسالی و شرایط کنونی گله‌مند بود بلکه باید خود را با این شرایط تطبیق دهیم.

به گزارش کشاورز جوان به نقل از ایسنا، محمود حجتی در مراسم افتتاح همزمان پروژه ۱۱۰۰ هکتار آبیاری تحت فشار و ۱۰۰ طرح بخش کشاورزی استان تهران در شهر ری اظهار کرد: در سطح استان تهران اجرای ۱۰ هزار هکتار آبیاری تحت فشار برای امسال در دستور کار قرار دارد و درصدد هستیم با اعتبار ۱۳۰۰ میلیارد تومانی مصوب سال جاری وزارت جهاد کشاورزی ۲۰۰ هزار هکتار از اراضی کل کشور را در دستور کار برای آبیاری تحت فشار قرار دهیم.

وی افزود: ۲۰۰ هزار هکتار دیگر نیز با در نظر گرفتن کمک‌های اعتباری از طریق منابع ریاست جمهوری و مقام معظم رهبری در دستور کار قرار داده‌ایم که امسال جمعا ۴۰۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی تحت عملیات آبیاری تحت فشار قرار می گیرند.

حجتی گفت: در گذشته کمتر به مساله اهمیت آب و منابع آبی توجه می شد اما با محدودیت های به وجود آمده در زمینه محدودیت منابع آبی به اهمیت این موضوع بیشتر پی بردیم؛ به گونه‌ای که امسال مجلس شورای اسلامی هزار میلیارد تومان به اعتبارات آبیاری تحت فشار اضافه کرد. همچنین با پیگیری‌های رییس جمهور و عنایت ویژه مقام معظم رهبری بیش از این مبلغ نیز از سایر منابع برای چگونگی استفاده بهینه از منابع آبی و اجرای طرح‌های آبیاری تحت فشار اختصاص یافت که می توان به اجرای طرح مقام معظم رهبری در خوزستان و دیگر طرح‌ها اشاره کرد.

خود را با شرایط آبی کشور تطبیق دهیم

وزیر جهاد کشاورزی خطاب به کشاورزان ادامه داد:‌ وضعیت منابع آبی کشور درحال حاضر به گونه ای است که دیگر نمی توان نسبت به خشکسالی و شرایط کنونی گله‌مند بود بلکه باید خود را با این شرایط تطبیق دهیم.

حجتی درباره وضعیت استان تهران در بخش کشاورزی اظهار کرد: علیرغم محدودیت های منابع آب و خاک، پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های بسیاری برای کار وجود دارد و با توجه این که این استان یک ششم جمعیت کشور را دارد، توسعه کشت‌های فشرده و گلخانه ای در دستور کار قرار گرفته است.

وی اعلام کرد:‌ با علم امروز تاکنون در توسعه کشت‌های فشرده و گلخانه‌ای موفق نبوده‌ایم و این درحالی است که ظرفیت های بسیار قابلی با صرف منابع کمتر در استان تهران وجود دارد.

وزیر جهاد کشاورزی اظهار امیدواری کرد با اختصاص منابع کافی و تسهیلات لازم، کشت‌های فشرده و گلخانه‌ای توسعه پیدا کند.

زیاد بودن فاصله تولید تا مصرف، مهمترین دغدغه کشاورزان و مصرف‌کنندگان

حجتی تاکید کرد: مهمترین دغدغه کشاورزان و مصرف‌کنندگان در بخش کشاورزی زیاد بودن فاصله تولید تا مصرف است که در این ارتباط باید وضعیت بازار، بسته‌بندی، انبار و صنایع تبدیلی و تکمیلی ساماندهی شود که می‌تواند ارزش افزوده بالایی برای این بخش داشته باشد.

افتتاح سیستم آبیاری تحت فشار در سطح ۱۱۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان ری و افتتاح بیش از ۱۰۰ پروژه در بخش کشاورزی صبح امروز – شنبه – با حضور نایب رییس مجلس شورای اسلامی، وزیر جهاد کشاورزی، استاندار تهران و دیگر مدیران استانی برگزار شد.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.