رییس سازمان جنگل‌ها: سرانه ایران از بیایان دو برابر جهان است

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

کشاورز جوان – رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: ایران با دارا بودن ۱۱ اقلیم از ۱۳ اقیلم در جهان و دارا بودن ۸ هزار گونه گیاهی و جانوری جزو ۵ کشور اول جهان از این نظر به شمار می‌رود در حالی که سرانه ایران از بیابان دو برابر جهان است.

به گزارش ایسنا، خدا کرم جلالی – معاون وزیرجهاد کشاورزی – در مراسم امضای تفاهم نامه سازمان جنگل‌ها با استانداران مناطق هیرکانی و ارسبارانی در باره مدیریت پایدار منابع طبیعی اظهار کرد: سطح جنگل‌های جهان ۴ میلیارد هکتار است. در ایران ۱۴ میلیون و۳۰۰ هزار هکتار جنگل وجود دارد که ۷/۸ درصد مساحت کشور را در پنج ناحیه رویشی شامل می‌شود. بنابراین ایران رتبه چهل وپنجم را در بین ۱۵۶ کشور دارای پوشش جنگلی جهان دارد.

وی ادامه داد: وسعت مراتع کشور ۸۴ میلیون هکتار و سطح بیابان‌های کشور را ۵/۳۲ میلیون است که بر این اساس سهم ایران از سرانه بیابان‌ها در جهان دو برابر است.

رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور تاکید کرد: تثبیت مالکیت، ساماندهی جنگل‌نشینان و خروج دام از جنگل، کنترل سوخت هیزمی، بوته‌ای و تامین انرژیهای نو، بهره برداری از معادن، پیشگیری از اطفای حریق، کنترل آفات و بیماریها، جلوگیری از تخریب و تصرفات، کنترل ساخت و سازها و ویلا سازی در جنگل‌ها، کنترل فرسایش خاک، حفاظت فیزیکی و جلوگیری از قاچاق چوب، ساماندهی گردشگری، جلوگیری از تخریب و پسماندهای زباله‌ها و بهره‌برداری از محصولات فرعی جنگل‌ها و مراتع ۱۴ مولفه حفاظت از جنگل‌ها و مراتع است که اگر در مقوله حفاظت به هر کدام از آن‌ها توجه نکنیم با نقص‌هایی روبرو می‌شویم.

وی بیابان زایی، خشکسالی‌های پی در پی، تخریب سرزمین، کمبود آب شیرین، تغییرات اقلیمی و افزایش گازهای گلخانه‌ای را از چالش های اساسی زیست محیطی در جهان دانست و افزود: در قرن بیستم یک میلیارد هکتار جنگل زدایی در جهان صورت گرفته است.

جلالی ارتقای فرهنگ منابع طبیعی به میزان ۳۰ درصد جمعیت کشور، افزایش ضریب حفاظت به میزان ۳۰ درصد، اجرای عملیات آبخیزداری به میزان ۱۴میلیون هکتار، اجرای طرح جنگل داری در سطح ۵ میلیون هکتار، طرح توسعه گیاهان دارویی در سطح ۵۰۰ هزار هکتار، اجرای طرح مرتعداری به میزان ۱۰ میلیون هکتار، احیای جنگل‌های زاگرس به میزان ۱/۲ میلیون هکتار و اجرای طرح‌های مقابله با پدیده بیابان زایی به میزان ۳ میلیون هکتار را از برنامه‌های راهبردی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور در قالب برنامه ششم توسعه نام برد.

به گزارش ایسنا، پس از ارائه نظرات استانداران مناطق هیرکانی و ارسبارانی و پس ازقرائت بندهای تفاهم نامه، نهایتا این پیمان همکاری از سوی رییس سازمان جنگل‌ها و استانداران مناطق هیرکانی و ارسبارانی به امضا رسید.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *